Filmulete Stupina Godinesti Gorj

Creat de dan sebastian, Februarie 10, 2013, 04:23:28 PM

« precedentul - următorul »

Cristel

"Sa nu lasi sa treaca o zi fara sa vezi, fara sa auzi sau fara sa citesti ceva frumos..."(Goethe)

G. Iulian

Dati-i un telefon, pe 9 decembrie spunea ca: mai am pe stoc 4 buc 4 in 1 si 13 bucati 3 in 1.
Eu nu am cumparat de la el,  cu toate ca suntem din acelasi oras, eu doar am pus pozele. Eu am asa ceva facut de mine.

Cristel

Citat din: G. Iulian din Decembrie 14, 2015, 11:31:10 AM
Dati-i un telefon, pe 9 decembrie spunea ca: mai am pe stoc 4 buc 4 in 1 si 13 bucati 3 in 1.
Eu nu am cumparat de la el,  cu toate ca suntem din acelasi oras, eu doar am pus pozele. Eu am asa ceva facut de mine.
Sunt bine executate ale lui? Ce crezi ca e mai practic, 4 in 1 sau 3 in 1?
"Sa nu lasi sa treaca o zi fara sa vezi, fara sa auzi sau fara sa citesti ceva frumos..."(Goethe)

G. Iulian

Sunt bine executate. Depinde unde le amplasezi in stupina. Daca ai spatiu merge foarte bine 4 in 1. E facut dupa model ACA . 3 in 1 pentru cine le amplaseaza langa un gard, zid sau pune unul in spatele celuilalt. Am vazut ca are pe toate tipurile de rame 1/1, 3/4 si 1/2

Closcutz

Cum se comporta nucleele 4 in 1 cu (din 2 jumatati sa iasa o rama Dadant 1/1)? Sunt probleme cu ratacirea matcilor la imperecheat? Cu depopularea? Cu furtisagul?

G. Iulian

Nu am decat 3 nuclee 3 in 1, pentru ca le amplasez langa gard, restul imperecherilor le fac in roinite de sase rame. Ca sa nu se rataceasca si sa intre in alt stup am orientat astfel nucleele incat directia de zbor sa fie la 90 sau 180 grade fata de directia de zbor a celorlalte familii din stupina.

dan sebastian

Știu cea ce produce și am fost incantat cât de bine sunt făcute. Problema e ca am distanță mare până la dansul in Galati. Am în plan să rezolv în iarna asta cu 20 buc. O să încerc să le fac la un atelier de tâmplărie din tg jiu. Lucrează mult tocărie și mobilă din masiv la comandă și e ocupat. Trebuie să prind doar momentul propice să mă ia în calcul.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

romikele


dan sebastian

Da, acestea erau imaginile corecte.
Cand apasam pe link ma ducea pe alte siteuri ...
Multumesc !
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

G. Iulian

Crăciun fericit alaturi de cei dragi!  :mosul:  : sampanie:  :mosul:

dan sebastian

0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

dan sebastian

Craftsman .
O rindea veche de calitate.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

RazvanTi

sunt un "poliglot" in ale tehnicii
http://bricolaj.myforum.ro

dan sebastian

Nu. Abia am luat-o din tg de vechituri. E prima scula made în USA pe care o voi folosi la apicultură. Poți să o cauți pe Google. Cred ca a fost cea mai buna investiție de 10 euro pe acest an.
Am mai luat rindele, unele de 250 de ani dar asta e profi, reglaj fin, etc.
Cele vechi bați cu ciocanul în pana aia de lemn să o reglezi până înnebunești.
Știu vechimea pt ca am găsit poansonat anul când am ascuțit lama. Era Suedeză una din ele.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

Cristel

Super scula, si muzeu si buna! O valoare in sine! Sa ai grija de ele!
"Sa nu lasi sa treaca o zi fara sa vezi, fara sa auzi sau fara sa citesti ceva frumos..."(Goethe)