Filmulete Stupina Godinesti Gorj

Creat de dan sebastian, Februarie 10, 2013, 04:23:28 PM

« precedentul - următorul »

dan sebastian

0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

dorindafi

 :hi: ma pe unde aiumblat de nu te-ai mai vazut?
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

dan sebastian

Am pus tot itinerariul din 2015 mai sus. Îți ia ceva timp, dar te lămurești exact.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

bio

Dane...!..

:bravo:

Ai ajuns cu stupii acasa..?

apivasmob

Primul roi din mai 2015 cel de la salcam nu ai mai spus de el nimic(pe cate rame etc...)
Sanatate tuturor apicultorilor

dan sebastian

Dane...!..
:bravo:
Ai ajuns cu stupii acasa..?
[/quote]
Multumesc !
Da, am ajuns din 26 august. Inca ii pregatesc de iernare, ca tota lumea presupun desi e aproape octombrie. Munca e cam nonstop, cu o mininvacanta pe iarna.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

dan sebastian

Citat din: apivasmob din Septembrie 29, 2015, 06:45:16 AM
Primul roi din mai 2015 cel de la salcam nu ai mai spus de el nimic(pe cate rame etc...)
Foarte curios, toti roii facuti la salcamul 1 (cand s-a terminat rapita) cu un pic de ajutor, 2 rame de puiet capacit luati din ai batrani am reusit sa culeg la floarea soarelui, sa pun cat. Au facut diferenta matcile de roire presupun. Cei facuti la salcam 3 si faneata o lalaie si astazi.
De invatat pt la anu si de pus in practica, pe la sfarsitul rapitei e momentul optim ca sa ajunga familii si nu roi.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

dan sebastian

Uite ce zic autoritățile despre protestele apicultorilor.

http://agrointel.ro/40922/protest-cu-apicultori-in-fata-la-madr-s-au-strans-cei-carora-le-au-murit-albinele-din-cauza-pesticidelor-ce-spun-fermierii-care-cer-derogari-pentru-neonicotinoide/

Rog moderatorii să pună linkul accesibil direct.

Cică Laparul cel care se ocupă cu agricultura nu a fost informat de problemele noastre. La ei trebuia să ne adresăm nu la Mare.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

Cristel

Evident ca se ciocnesc interese opuse, fermierii agricoli dorind sa aiba culturi curate fara prea mare bataie de cap, nu-i intereseaza daca substanta se gaseste ca reziduu in produsele tinta - polen, nectar ( ar fi interesant de vazut daca se regaseste si in porumb, floarea soarelui, ca produse finite, nu numai in nectar si polen, in acest fel fiind daunator inclusiv omului, aspect care schimba datele problemei)
Cat timp nu se aduna apicultorii si sa faca un studiu separat de cel din USA, care sa spuna adevarul, fermierii si Ministerul Agriculturii o vor da pe politica stabilita deja " că la nivel mondial nu există dovezi clare că folosirea neonicotinoidelor ar produce nu știu ce dezastru în familiile de albine"
Evident ca e o manarie a celor de la Agricultura cu cei din fermele agricole mari. Partea proasta este ca nici nu au o evidenta online care sa iti arate ce zone sunt tratate cu neonicotinoide, sa stii si sa le poti evita cand faci pastoral.
"Sa nu lasi sa treaca o zi fara sa vezi, fara sa auzi sau fara sa citesti ceva frumos..."(Goethe)

dan sebastian

De ce crezi ca le-au interzis în restul Europei?
Chiar crezi ca ei nu au laboratoare?
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

pharaonu75

Citat din: dan sebastian din Octombrie 10, 2015, 04:21:22 PM
De ce crezi ca le-au interzis în restul Europei?
...

Lipsa spăgii? 
Nu stiu... zic si eu... e doar o intrebare, care sper sa nu fie retorica!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

dan sebastian

Da. Aveți dreptate.
Cineva zicea ca dreptatea e doar  una.
Nu e interpretabilă.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

dorindafi

asta numai daca vezi scris : DEFINITIV si IREVOCABIL
si nici atunci sa nu fi sigur
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

dan sebastian

Dorine, când vezi o fereastră să mai poți da un varachet înainte de zăpadă? La câte grade și când, dimineața sau seara ?
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

dan sebastian

dupa 2 sapt. de frig si ploi, desi e 15 oct. 2015, am vazut un par inflorit. E pt prima data cand vad acum asa ceva cu proprii ochi.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.