Filmulete Stupina Godinesti Gorj

Creat de dan sebastian, Februarie 10, 2013, 04:23:28 PM

« precedentul - următorul »

ionel07196555

Citat din: dan sebastian din August 17, 2015, 06:56:26 PM
Eu sunt mulțumit de acest an.
Dacă supraviețuiesc micuțele voi supraviețui și eu pe lângă ele. Dacă nu sclav la patron scrie pe mine.
Momentan stau relaxat.
Trage tare daca ai albina mai fa citeva roiuri si unifica cind trebue si ai regine bune
care nu te lasa in primavara

dorindafi

 =))  mai colegu te rizi de noi
ce  :nudie:  de roiuri sa mai faca acum ?
matcile tinere nu se fac acum
acum unificari , depozite de hrana [ nu stimulari ] si calatoria continua
si ce zici din familia asta ar merge un roi ?
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

ionel07196555

Ceva pe o rama si apoi vedem ce e mai slab prin curte si unificat .
Frumos as fi facut vro 3 pe o rama .
Totu depinde de ce ofera zona.
Anu trecut la mine nu avem curaj sa vorbesc despre asa ceva dar sa mai fac.

Eugen B

Nu prea cred ca se mai imperecheaza matci acuma. si daca se imperecheaza nu stiu ce calitate e matca. Eu la inceputul lunii am mai facut ceva nuclee ca am fost nevoit. Daca chiar vrei sa ajuti pe unu slab dai o rama cu puiet si albina de la cei f tari

ionel07196555

Eu am avut noroc de regine foarte bune la sfirsit de sezon ca atare am renuntat la
la unificari si in primavara au cnfirmat .
Am mai ziso pe undeva : daca te ajuta anu si zona mai ales zona.
Sa nu uitam ca in toamna se fac cel mai usor unificarile fara riscuri mari.

Cristel

Citat din: dan sebastian din August 17, 2015, 06:56:26 PM
Eu sunt mulțumit de acest an.
Dacă supraviețuiesc micuțele voi supraviețui și eu pe lângă ele. Dacă nu sclav la patron scrie pe mine.
Momentan stau relaxat.
Dane, nu cred ca e corect pusa problema cu acest "daca supravietuiesc"! Merita sa-l inlocuiesti cu: "imi doresc sa crestem impreuna, eu cu micutele mele"...:) Doreste-ti din tot sufletul si nu te gandi la ideea de patron. Merita sa faci sacrificii pentru a fi propriul tau patron. Si nimic nu te tine in loc sa faci in asa fel incat familiile tale sa fie sanatoase si sa treaca usor iarna, nu mai esti la inceput si ai ceva experienta.
Chiar asa, ai postat filmuletul cu rezultatul transvazarii pe vifornita aia? Au iesit regine bune?
"Sa nu lasi sa treaca o zi fara sa vezi, fara sa auzi sau fara sa citesti ceva frumos..."(Goethe)

dan sebastian

La mine nu, pt ca nu le-a crescut finisorul, dar Ionut a scos 15 împerecheatedoar 11.
Pt anul viitor ramâne de insistat cu mâtcile.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

stupvertical

Citat din: dan sebastian din Octombrie 26, 2014, 09:45:40 AM
Mi-a ajuns premiul celor de la " Fabrica de stupi Oradea ". E un stup de 10 rame, foarte bine lucrat, din blana de brad uscata, slefuit cum trebuie. Cel mai mult mi-au placut fundul si capacul. Se vede ca au scule performante. Debitarile, frezatul si incleiatul sunt la nivel de arta. Nu folosesc aracet ci un clei zdravan. Bravo lor pt. initiativa !

Multumim. Acum am vazut mesajul dvs postat pe forum.

dan sebastian

Mesajul era postat la 2 - 3 zile după încheierea concursului, exact când l-am primit. Momentan am mai multe cutii decât familii de albine, dar în viitor când mă voi dezvoltă voi apela la dvs. cu plăcere.
Mulțumesc !
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

dan sebastian

Aș dori să construiesc un pavilion staționar unde să pot adăposti cel puțin 50 stupi pe perioada când nu sunt în pastoral, între septembrie și aprilie.. Doresc sfaturi în ce privește dimensiunea optimă. Eu mă gândeam la 12 metrii per 1,2 sau 1,7 m. Am înțeles ca dacă e mai mic păstrează căldura mai ușor.
Aștept opinii.
p.s. mă descurc mult mai bine cu betonul decât cu sudură.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

MirceaCalin

Dacă ajută, îmi amintesc şopronul postat de Dragoş Gavrilă pe Youtube...

dan sebastian

L-am văzut și eu. Poate are cineva unul în funcțiune și are idee care sunt lipsurile și plusurile. De asta eram interesat de dimensiuni, să iau o decizie argumentată.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

dorindafi

ma , au navalit banii peste tine de vrei sa faci investitii?
i-a baga tu banii in alimentatia stupilor si sa vezi ca n-ai nevoe de artificii  :hi:
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

dan sebastian

Dacă plouă toată lună noiembrie ca anul trecut îi pierd de la umezeală. Acum am hrană în ei. M-am întors pe26 aug. din  Lunca Dunării din pastoral. Si-au făcut stimularea singuri și fără să uzez cu zahărul ca anul trecut când am dat tot augustul și sept degeaba.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

bucovineanu

Nu cred ca este vreo diferenta intre stupii adapostiti si cei care ierneazain aer liber. Din contra, stiu ca unii apicultori care au pavilioane, scot stupii din pavilion si ii pun in aer liber pentru perioada iernarii. Cu ce ar fi avantajati stupii daca sunt in adapost, fata de cei care sunt in aer liber?