Filmulete Stupina Godinesti Gorj

Creat de dan sebastian, Februarie 10, 2013, 04:23:28 PM

« precedentul - următorul »

bio

Citat din: dan sebastian din Iunie 30, 2015, 08:53:36 AM
la floarea soarelui de 9 zile. Merge extrem de prost. Abia de 3 zile au început să egaleze cântarul din ziua precedentă și plus de 50 - 200 gr. Lânurile din împrejurimi nu sunt încă înflorite bine și e vreme nașpa. Frig și ploaie în iunie, cam nepotrivit.


Sal Dane,.. ce mai faci amice ca nu te-am mai vazut demult..:)

La prima si ultima floarea soarelui nu ma duc deoarece nu da mai nik... doar uzeaza la albina.


cipik

Nu inteleg ultima fraza...........
Zambeste, maine poate fii mai rau.
http://prepelitebucuresti.sunphoto.ro/

Cristel

Posibil ca a vrut sa spuna ca lanurile de fs infiintate mai tarziu decat perioada optima nu mai dau nectar (sunt situatii in care dupa grau se cultiva fs cu inflorire spre toamna, avand in vedere ca fs are un ciclu relativ scurt de la insamantare pana la inflorire 110- 140 de zile).
"Sa nu lasi sa treaca o zi fara sa vezi, fara sa auzi sau fara sa citesti ceva frumos..."(Goethe)

Porfy66

Dle Dan Sebastian cum sunt prinse caturile pe cuiburi pe timpul transportului? Nu vad sa aveti coltare. Aveti cumva tija cu filet ca la multietajatii clasici?
:thanks:
:hi: :hi: :hi:

bio

Citat din: bio din Iunie 30, 2015, 10:22:39 PM
....

La prima si ultima floarea soarelui nu ma duc deoarece nu da mai nik... doar uzeaza la albina.

Citat din: cipik din Iulie 01, 2015, 11:05:21 AM
Nu inteleg ultima fraza...........

"Prima floare a soarelui care infloreste de cele mai multe ori este pe o zona care nu prea a plouat ... iar ultima floare poate fi insamintata tirziu in afara perioadei optime si in amindoua cazuri nu prea vor da newctar, plus aglomerarea ca toti fug la  prima si ultima floare .



dan sebastian

Citat din: Porfy66 din Iulie 02, 2015, 10:15:49 AM
Dle Dan Sebastian cum sunt prinse caturile pe cuiburi pe timpul transportului? Nu vad sa aveti coltare. Aveti cumva tija cu filet ca la multietajatii clasici?
Caturile sunt în falț cu corpul. Grosimea scândurii e între 3 și 4 cm. Folosesc niște sârme și holsuruburi între cuib și cat sau capace, pusa pe exteriorul stupului.Am camionetă deschisă. Pun doar pe 2 , 3 rânduri. Nu misca deloc. Au ținut sârmele și când au zburat stupii pe spate.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

dan sebastian

Dl. Bio, sunt plecat din 16 aprilie de acasă doar eu stupii și rulotă. Întru ocazional când am mb. Și baterie sau wii fi prin vreun sătuc. Recuperez din toamna când revin acasă. Ieri am avut primul kg pe plus.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

dan sebastian

Poze cu dl. Michel din Bălcești Vâlcea și 2 bulgări care au trecut Dunărea înot până la noi.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

dan sebastian

De prin pastoral.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

Cristel

Frumoase amintiri. Desi un regim de viata ceva mai atipic, departe de familie, sper insa ca a meritat pastoralul, familiile s-au inmultit si au mancare suficienta, nu trebuie sa mai scoti zahar sa le alimentezi ca in anii cand nu faceai pastoral.
Sanatate si succes in tot ceea ce faci!
"Sa nu lasi sa treaca o zi fara sa vezi, fara sa auzi sau fara sa citesti ceva frumos..."(Goethe)

dan sebastian

Lipsă de tv și electricitate mi-a priit. E altfel de viață. Am trecut oricum pe acasă dacă nu săptămânal măcar o dată la 2 sapt. Când nu am trecut eu,a trecut familia pe la mine.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

cipik

Si concluzia dupa ani apicol 2014-2015 este....................
Zambeste, maine poate fii mai rau.
http://prepelitebucuresti.sunphoto.ro/

filip

Citat din: cipik din August 17, 2015, 04:47:32 PM
Si concluzia dupa ani apicol 2014-2015 este....................
Concluzia in Martie 2016......
Pentru mine salcamul a fost bun,dar am avut o incarcatura mare de fam datorita celor ce fac pastoral....
Poliflora slabut,cei din pastoral au ramas in zona.
Tei nu am extras datorita secetei.........
Eu sper sa reusesc sa-i scot toti in primavara,ramane de vazut.
Anul acesta nu am investit nimic,doar tratamente si schimbul de rame cu ceara veche pe foite...........
Nici la targuri apicole nu am participat............
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

dorindafi

Citat din: cipik din August 17, 2015, 04:47:32 PM
Si concluzia dupa ani apicol 2014-2015 este....................
e simpla de tot, unificari la familiile slabe ca in primavara sa ai cu ce pleca
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

dan sebastian

Eu sunt mulțumit de acest an.
Dacă supraviețuiesc micuțele voi supraviețui și eu pe lângă ele. Dacă nu sclav la patron scrie pe mine.
Momentan stau relaxat.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.