Filmulete Stupina Godinesti Gorj

Creat de dan sebastian, Februarie 10, 2013, 04:23:28 PM

« precedentul - următorul »

dan sebastian

0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

gore

Cam frig pentru transvazare, chiar si la 17,8 grade in rulota, ideal era la peste 23 grade afara. Asteptam sa vedem reusita.
A gresi este omeneste...totusi, a da vina pe altul este si mai omeneste."Nu-i suficient sa faci tot ce-i mai bun. Intai trebuie sa stii ce sa faci, APOI sa faci ce-i mai bun." -- W. Edwards Deming

dan sebastian

Pun filmul când ajung într un sat cu internet wii fi. Din leatul de 13 a luat 10 in creștere iar din cel de 22 a crescut 16. Leatul de ceara a si căzut printre rame si a bușit 2 altfel procentul era mai mare. Starterul a avut 35 de cupule, cam multe pt dimensiunea lui.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

gore

E bine, deci se poate si pe o alta vreme cu ceva grija si un starter bun.
A gresi este omeneste...totusi, a da vina pe altul este si mai omeneste."Nu-i suficient sa faci tot ce-i mai bun. Intai trebuie sa stii ce sa faci, APOI sa faci ce-i mai bun." -- W. Edwards Deming

dan sebastian

0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

dan sebastian

0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

dan sebastian

De 2 zile s-a terminat rapița dar a înflorit salcâmul.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

cipik

Si rezultatul la rapita a fost.......?
Zambeste, maine poate fii mai rau.
http://prepelitebucuresti.sunphoto.ro/

dan sebastian

125 kg miere cu 34 familii in pastoral. Am rămas pe poziție și pana acum e nesatisfăcător la salcâm.
Minus 1,1 Kg sâmbătă si ieri cantarul pe 0. A plouat mult noaptea dar azi desi întunecat au ieșit la zbor. Vedem deseară. Pe cantar am stupul cel mai bun, pt a ști daca da sau nu nectar. Mierea o vad când o extrag cata e. Eu sunt mulțumit pt 3 săptămâni de rapiță.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

Cristel

Citat din: dan sebastian din Mai 11, 2015, 01:34:25 PM
125 kg miere cu 34 familii in pastoral. Am rămas pe poziție și pana acum e nesatisfăcător la salcâm.
Minus 1,1 Kg sâmbătă si ieri cantarul pe 0. A plouat mult noaptea dar azi desi întunecat au ieșit la zbor. Vedem deseară. Pe cantar am stupul cel mai bun, pt a ști daca da sau nu nectar. Mierea o vad când o extrag cata e. Eu sunt mulțumit pt 3 săptămâni de rapiță.
Salut Dane
e frumos rezultatul,  beneficiul central este dezvoltarea acelor familii mult mai bine decat daca ar fi stat pe vatra si eventual posibilitatea de a forma roi pentru vanzare/sporirea numarului de albine. Presupun ca mierea trebuie extrasa repede, am inteles ca se cristalizeaza foarte repede. E buna de stimulat familiile pentru toamna.
In Gorj am vazut ca a inflorit salcamul- faza debut-, alearga fetele cu noaptea in cap, pana seara tarziu. Faptul ca ma accepta fara sa ma ia la intrebari arata ca au cules intens, mai ales ca pica precum bolovanii prin fata urdinisului.
Sanatate si spor in continuare.
"Sa nu lasi sa treaca o zi fara sa vezi, fara sa auzi sau fara sa citesti ceva frumos..."(Goethe)

MirceaCalin

Întrucât sunt novice într-ale pastoralului, întreb dacă nu e un pic cam mică media de 3,6 kg/familie.
Dacă a fost băgată miere multă în cuib atunci ar părea destul de bine, după cum zicea şi colegul Cristel.
Oricum, spor la treabă în continuare că locaţia pare grozavă, după poze !!!

oroles

Citat din: MirceaCalin din Mai 12, 2015, 07:24:18 PM
Întrucât sunt novice într-ale pastoralului, întreb dacă nu e un pic cam mică media de 3,6 kg/familie.
Dacă a fost băgată miere multă în cuib atunci ar părea destul de bine, după cum zicea şi colegul Cristel.
Oricum, spor la treabă în continuare că locaţia pare grozavă, după poze !!!
Nu intotdeauna la rapita se urmareste realizarea de productii. Rapita are si functia de a intari familiile in perspectiva culesurilor urmatoare.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

MirceaCalin

Citat din: oroles din Mai 12, 2015, 09:31:36 PM
Citat din: MirceaCalin din Mai 12, 2015, 07:24:18 PM
Întrucât sunt novice într-ale pastoralului, întreb dacă nu e un pic cam mică media de 3,6 kg/familie.
Dacă a fost băgată miere multă în cuib atunci ar părea destul de bine, după cum zicea şi colegul Cristel.
Oricum, spor la treabă în continuare că locaţia pare grozavă, după poze !!!
Nu intotdeauna la rapita se urmareste realizarea de productii. Rapita are si functia de a intari familiile in perspectiva culesurilor urmatoare.

Atenţie maximă (aş zice) !!!
Novice nu prea înseamnă neştiutor !
Şi, între noi fie vorba şi fără supărare (sper !!!): dacă nu faceţi pastoral domnu' oroles...
  :P

cornelioandanciu

Citat din: dan sebastian din Mai 04, 2015, 07:23:29 PM
Partea a doua cu transvazarea.

http://youtu.be/88rAwsuk1TY
Foarte frumos! Totusi umbli cam brusc cu botcile transvazate. Sa-ti vand un pont. Eu tin in stupul cu matca botcile de ceara cam 24 de ore, apoi transvazez in ele, ia in crestere foarte bine asa. Mult succes, si astept sa ne incanti in continuare cu filmulete frumoase despre albine.
Va salut.

dan sebastian

la fel au stat 24 de ore cele planificate, cum se vede la începutul filmului, insa daca dl. Istodorescu a venit cu inca un leaț, nu era normal sa profit si sa le utilizez si pe cele aduse ? Au fost toate luate in lucru chiar dacă nu au fost la lins anterior.

In ce privește rapița, scopul a fost intarirea familiilor. Mierea a fost bonus. Mi-a acoperit cheltuielile si am văzut si profit. Procentul e corect, prin impartirea la tot ce ai cu tine chiar si cel unificat, insa nu am tras decat din cat la cei buni, eventual cate o laterala unde a trebuit sa deblochez. Cele 3 butoaie sunt întărite tun la o săptămână dupa extracție. La salcâm 1 stupul de pe cântar a avut 9 kg plus, restul doar 3 max 4 kg, 2 rame de cat plus ceva stropeala. La 7 zile după rapița i-am mutat cu mierea in ei la salcâm 2 in Vâlcea pt a finaliza ce au început. Am deja jumătate cu 2 caturi. Am ajuns la 40 familii acum si continui in funcție de ce o vrea vremea si ele.
Pe 16 eram la salcâm2. O să fac filme si le pun pe toate odată la toamna după ce oi termina cu migrările.
Baftă tuturor !

0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.