Filmulete Stupina Godinesti Gorj

Creat de dan sebastian, Februarie 10, 2013, 04:23:28 PM

« precedentul - următorul »

dan sebastian

In zona mea, de munte, pamantul e foarte sarac si nu merge sa pun via la scoala. Din 200  de butasi s-au prins 2. Am mai incercat. Fara succes. Si din cea cu radacina am pierdut 15 %. Si am doar vie traditionala, alba sau nova, ananas (capsuna), roza (tata oii), si italiana. Nu am altoita.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

bismark

   Dane,incercarea moarte n-are,zice un proverb daca s-au prins in Elvetia si Serbia nu stiu de ce nu s-ar prinde la tine. Eu oricum nu-ti cer alceva sau plata,deja mi-au cerut si altii.Cu respect ^:)^
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

dan sebastian

Ieri am fost sa vad lanurile de rapita. Dupa 400 km facuti intr-o zi concluzia e clara. Abia saptamana de vine, pe sfarsit va inflori. Un singur lan avea un pic de galben prin el. Restul, complet verzi, inaltime mica, pana la genunchi.
Astazi fiind Pastele va doresc Sarbatori Fericite !
Hristos a inviat !
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

ionel07196555

Citat din: dan sebastian din Aprilie 12, 2015, 07:09:10 AM
Ieri am fost sa vad lanurile de rapita. Dupa 400 km facuti intr-o zi concluzia e clara.
Sa faci deplasare la rapita de 200 Km adevarata aventura .
La salcim 1 ....2 citi Km ?

istodorescu vasile

este foarte bine sa se deplaseze stupii la rapita daca este posibil, indiferent de distanta parcursa, mai ales anul acesta cu primavara mult intirziata, si familii slab dezvoltate. si eu pe vineri -simbata plec la rapita cu o parte din stupi , atit cit pot sa incarc in camion, si ma deplasez cam 250 km.anul acesta cred ca si salcimul va inflori mai tirziu fata de media multianuala.

bio

...ce facura-tzi muica..???

..batura-tzi si pe Otelul in deplasare..???... :bravo:

Ai naibii oletenii astia de la Tg Jiu ... bat peste tot unde joaca afara...

Cristel

Citat din: dan sebastian din Aprilie 08, 2015, 08:52:59 PM
Azi au iesit la zbor bine, dupa 3 zile de ploi. Daca ar fi fost mai mult de 11 grade s4 fara vant ar fi fost prima zi de primavara normala.  Macar au mai  prins un pic de corcodus. A inceput sa se scuture. La alei am mai avansat putin.
Superba poza Dane! Zici ca soarele iti binecuvanteaza aleea, iesind ca dintre labele unui Sfinx.
Sper ca ai avut sarbatori frumoase de Paste, am prins o vreme foarte buna in Gorj, inclusiv in Ciuperceni, chiar daca pe munte se mai vedeau crestele albe...
Spor in toate si sanatate!
"Sa nu lasi sa treaca o zi fara sa vezi, fara sa auzi sau fara sa citesti ceva frumos..."(Goethe)

dan sebastian

Citat din: ionel07196555 din Aprilie 12, 2015, 03:13:09 PM
Citat din: dan sebastian din Aprilie 12, 2015, 07:09:10 AM
Ieri am fost sa vad lanurile de rapita. Dupa 400 km facuti intr-o zi concluzia e clara.
Sa faci deplasare la rapita de 200 Km adevarata aventura .
La salcim 1 ....2 citi Km ?
La salcam 1 80 km si apoi revenim la salcam 2 acasa.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

dan sebastian

Vasi daca am probleme unde ajung, pt ca vine o asociatie din Brasov cu 2500 stupi si nu sunt decat cteva sute de hectare de rapita iti dau un telefon pt o redirectionare. Multumesc !
Eu sper totusi sa ajung inaintea alora. Tot vineri noapte plec si eu.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

dan sebastian

Nelutule, e o raritate. De obicei batem echipele mai bine pozitionate ca noi, si luam bataie de la ai de retrogradeaza.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

dan sebastian


Superba poza Dane! Zici ca soarele iti binecuvanteaza aleea, iesind ca dintre labele unui Sfinx.
Sper ca ai avut sarbatori frumoase de Paste, am prins o vreme foarte buna in Gorj, inclusiv in Ciuperceni, chiar daca pe munte se mai vedeau crestele albe...
Spor in toate si sanatate!
[/quote] Multumesc !
A fost foarte cald, primavara cu adevarat si 20 de grade pe plus.
Dimineata te pisca la 1 sau 2 grade dar apoi e bine.
De Paste am petrecut cu familia si am trecut si pe la neamuri, asa cum cere traditia. La tara Pastele si Craciunul sunt speciale. De anul nou prefer totusi orasul.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

dan sebastian

iar s-au apucat de cladit pe hranitoare. Schimb la cutii pt a putea pleca mai usor la rapita.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

bio

 :bravo:

..baga mare Dane  ca vine acum vremea sa pleci la rapita..

dan sebastian

de pe 17 sunt in lan la rapita in dolj dar am nimerit naspa, Dobre si fii in dreapta cu 500, unu din Brasov cu 10 pavilioane si inca 500 spranjiti pe jos
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

dany 1

Nu  te  lasa  la  ei  ,  Dane.......Capul   sus  si  multa  bafta!
Doar adevaratii  campioni  au  puterea  de  a  se  ridica  si a  merge mai  departe. Daca  ai  cazut  ,  ridica-te si  vei  castiga!!!