Filmulete Stupina Godinesti Gorj

Creat de dan sebastian, Februarie 10, 2013, 04:23:28 PM

« precedentul - următorul »

oroles

Nu e cam gros? Nu e un repros, dimpotriva. Chestia e ca ai consumat material mult.
Apropo, niciodata nu vor rezista mult in timp betoanele facute acasa. Am facut un gard si tatale meu lucrand la betoane a adus aditivi profesionisti (inclusiv ciment albastru pentru picioare de pod). A doua zi dadeai cu barosul si sarea din el. :)
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

ciucur

Citat din: oroles din Aprilie 02, 2015, 09:51:55 PM
Nu e cam gros? Nu e un repros, dimpotriva. Chestia e ca ai consumat material mult.
Apropo, niciodata nu vor rezista mult in timp betoanele facute acasa. Am facut un gard si tatale meu lucrand la betoane a adus aditivi profesionisti (inclusiv ciment albastru pentru picioare de pod). A doua zi dadeai cu barosul si sarea din el. :)

Nu am vazut vreodata ciment albastru.  :)
Stiu la ce se refera Oroles. Culoarea inchisa la ciment e data de lipsa aditivilor si indica un ciment de clasa I (fara adaos). Sigur ca acest ciment e cel mai bun si cum am spus in alte postari nu se gaseste la sac, doar la vrac (se livreaza catre marii consumatori si statii de betoane).
Din ce vad eu in poze, daca ati amestecat cu mana sau cu betoniera ati pus multa apa. Daca ati avut temperaturi sub 4 C si nu a facut priza sunt sanse sa exfolieze sau sa crape. Betonul se face la reteta (ciment, apa, agregate, nisip) si apoi se vibreaza pentru rezultate bune...Nu uitati ca temperatura de punere in opera joaca un rol important in calitatea betonului.
Sa dea Domnul sa aveti bucurii in domeniul asta ca va dati toata silinta dupa posibilitatile avute. Altii au multi bani si nu is in stare.
Nimic nu se pierde, totul se transforma.

oroles

#467
Producatorii vand mai multe tipuri de beton. Cel mai indicat pentru fundatii si pentru trafic e B250 (B="beton" "250"=250 kg de ciment la 1 m3 de beton). Pe langa astea se mai baga aditivi pe care nu ii stiu dupa nume. Mai avea ceva pe la tara tata. Turna beton si la -20 de grade si nu avea nici pe naiba de la aditivii aia. E drept ca la malaxat, ca sa nu inghete pe drum era facut cu apa calda. Pentru gardul de la tara a adus tot felul de porcarii ca astea. Pentru fundatii mi-a adus de pus in malaxor niste sarmulite cu carlige la capat (eu le ziceam cuie :) ). Puneam o mana dinasta la o betoniera, bagam ciment, pietris si ciment dinala albastru plus nu stiu ce aditiv care mirosea ca naiba. Iesea ceva de genul fier beton. La prima mana am scapat ciment albastru mai mult si era sa nu il mai scot din roaba. :D A doua zi (duminica) l-a apucat pe al meu tata proiectele. Nu ii placuse pe unde am trasat vreo 2 metri de gard si mi-a propus sa stric sa returnam. Am batut la baros duminica de mi-au iesit ochii din cap. La fiecare jumatate de ora mai luam o bere. :P

La ce iti trebuie tie pentru trafic nu merge cu sarmulite dinalea deoarece risti sa mai ramana una pe afara si sa faci pana la masina. :) In schimb am mai folosit niste fire de fibra (cred ca de sticla). Un smoc de fibra de dimensiunea unui chibrit (cam atat e lungimea lor cand vin) are cateva mii de fire. Bagam o mana la betoniera si avea acelasi efect ca si sarmulitele. Din pacate nu se gasesc pe piata, din cate stiu eu.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

ciucur

Citat din: oroles din Aprilie 02, 2015, 10:26:56 PM
Producatorii vand mai multe tipuri de beton. ..................... Pe langa astea se mai baga aditivi pe care nu ii stiu dupa nume. Mai avea ceva pe la tara tata. Turna beton si la -20 de grade si nu avea nici pe naiba de la aditivii aia.

La ce iti trebuie tie pentru trafic nu merge cu sarmulite dinalea deoarece risti sa mai ramana una pe afara si sa faci pana la masina. :) In schimb am mai folosit niste fire de fibra (cred ca de sticla). Un smoc de fibra de dimensiunea unui chibrit (cam atat e lungimea lor cand vin) are cateva mii de fire. Bagam o mana la betoniera si avea acelasi efect ca si sarmulitele. Din pacate nu se gasesc pe piata, din cate stiu eu.
Ce descrii aici sunt aplicatii speciale. Eu m-am referit la lucruri comune. In ziua de azi sunt foarte multi aditivi sau metode alternative de imbunatatire a calitatii betoanelor sau lucrabilitatii lor.
Nimic nu se pierde, totul se transforma.

dan sebastian

stratul e mai gros pt ca trebuie sa suporte greutatea masinii incarcate. Oricum maxim are 25 cm. Media e de 10 cm. Nu am avut bani si de plasa de Buzau asa ca am pus pe pamant intai bolovani pe care i-am batut cu maiul de lemn. Am experienta cu betoanele de cand am lucrat la o discoteca in aer liber de peste 1000 mp pe care o am la Tismana intr-un camp. In betoniera folosesc nisip fin, 2 sorturi de criblura si ciment holcim. Dupa ce torn cu roaba intre cele 2 grinzi de lemn, il vibrez cu lopata, apoi il bat usor cu blana dupa care folosesc mistria si gletiera. In final il trag cu stachetele drept.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

bucovineanu

E bine ca placile sa fie intrerupte la aproximativ 1m pentru ca oricum vor crapa.

dan sebastian

Reusi sa mai fac 11 m de alee. Iesisera si albinele la zbor. Apoi venii un nor vanat si incepu sa ninga. Acoperii ce betonai si intrai la soba in casa.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

dan sebastian

de dimineata bruma dar apoi s-a incalzit. 10 grade, vant destul de puternic. Am iesit toti la munca.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

romikele

 :bravo: :bravo:
Așa, așa,
Nu te lăsa!
Cine-i harnic și muncește,
Va avea tot ce-și dorește!  :razz:
:hi:

bismark

    De acum mergi in papuci pina la stupi sa-i privesti.Daca vrei sa-ti tragi si o bolta de vie ,tocmai tai bolta,uitate la mine pe SunPhoto si daca iti plac strugurii de Moldova da-mi un MP si iti trimit.Au ajuns si la Marin in Serbia si tocmai in Suedia.Nu te costa nimic,fati un calcul si gata.Cu respect ^:)^
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

dan sebastian

Multumesc !
In spatele stupilor, cei de langa casa am tot la fel, betonat. Si intr-adevar prefer sa merg in papuci sau descult la ei desi sunt dureroase intepaturile intre degetele de la picioare.
Oferta cu via o accept cu placere. Poate la toamna ca acum a inceput sa plece capusa. Nu stiu cum stati cu vremea acolo.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

dan sebastian

#476
Ieri a plouat asa ca am fost la Petrolul in Ploiesti unde am invins cu 1 - 0.
Au meritat cei 700 km parcursi cu microbuzul si micii de la Dedulesti.
In plus am dominat sonor pe Ozn Arena, ceea ce nu e usor.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

dan sebastian

Azi au iesit la zbor bine, dupa 3 zile de ploi. Daca ar fi fost mai mult de 11 grade s4 fara vant ar fi fost prima zi de primavara normala.  Macar au mai  prins un pic de corcodus. A inceput sa se scuture. La alei am mai avansat putin.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

oroles

Citat din: bucovineanu din Aprilie 03, 2015, 10:09:30 AM
E bine ca placile sa fie intrerupte la aproximativ 1m pentru ca oricum vor crapa.
Corect ce spune dl. Vasile. Daca nu ai lasat lufturi se vor crapa de la diferentele de temperatura. Eventual le poti taia cu flexul cu panza de beton. Iti trebuie un flex bun.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

bismark

   Nu a plecat mugurii asa ca poti sa-i plantezi cu succes.Eu iti trimit ciocirlii nu butasi cu radacina.Ori ii pui si faci scoala sau ii pui direct si nu mai ai probleme sa-i muti.Acesti struguri sint mai tirzii si poti sa-i tii in bolta pina da inghetul. Cu respect ^:)^
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/