Filmulete Stupina Godinesti Gorj

Creat de dan sebastian, Februarie 10, 2013, 04:23:28 PM

« precedentul - următorul »

ciucur

Va straduiti mult. Sa va dea Dumnezeu un an apicol bun si sa va rasplateasca eforturile!
Nimic nu se pierde, totul se transforma.

dan sebastian

Multumesc !
Sper sa fie anul bun pt.  ca acum traiesc doar din apicultura.
Aseara am ajuns in Tg.Jiu pt ca ploua weekendul acesta.
Am vazut toti corcodusii infloriti de-a binelea. Ciresul din fata geamului e verde crud. O sa plece si el cat de curand.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

bio

...in zona la mine inca de joi albinele aduceau polen de la salcie.

A inflorit in special salcia tinara ...plantata acum 5-6 ani in urma si care nu are 3-4 metrii inaltime.

Joi dimineatza erau flori deschise pe ici pe colo...ca spre ora prinzului sa fie deschisa in numar tot mai mare... acest lucru se observa si la frecventa albinelor cu polen la urdinis si marimea ghemotoacelor de polen aduse .


dan sebastian

cam asa arata pomii si arbustii ornamentali in oras
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

cipik

Zambeste, maine poate fii mai rau.
http://prepelitebucuresti.sunphoto.ro/

NiKoN

Citat din: dan sebastian din Martie 28, 2015, 08:34:47 AM
Sper sa fie anul bun pt.  ca acum traiesc doar din apicultura.
Iti apreciez curajul de a trece exclusiv pe apicultura. Din ce am urmarit in ultima vreme, ai facut pasi importanti in ceea ce priveste dotarea de pastoral. Familiile de albine o sa le intaresti tu, acum ca ai transport si cu siguranta lucrurile vor merge in directia buna. Spor in tot ce faci!
Un prieten adevarat nu poate fi cumparat, dar poate fi vandut!

NiKoN

Citat din: oroles din Martie 02, 2015, 01:10:05 PM
Eu nu ii inteleg pe astia care vad in a bea alcool o forma nemaipomenita de distractie. Banuiesc ca a doua zi s-au si laudat pe la scoli de isprava lor.
Cine amesteca vodka cu bere in liceu, amesteca nisip cu ciment dupa liceu.
Un prieten adevarat nu poate fi cumparat, dar poate fi vandut!

gore

Este o tufa de Forsythia. Se prinde prin butasire.
A gresi este omeneste...totusi, a da vina pe altul este si mai omeneste."Nu-i suficient sa faci tot ce-i mai bun. Intai trebuie sa stii ce sa faci, APOI sa faci ce-i mai bun." -- W. Edwards Deming

dorindafi

Citat din: NiKoN din Martie 28, 2015, 01:36:54 PM
Citat din: oroles din Martie 02, 2015, 01:10:05 PM
Eu nu ii inteleg pe astia care vad in a bea alcool o forma nemaipomenita de distractie. Banuiesc ca a doua zi s-au si laudat pe la scoli de isprava lor.
Cine amesteca vodka cu bere in liceu, amesteca nisip cu ciment dupa liceu.
mai baieti , vad ca sunt lucruri pe care nu le intelegeti
bautura a fost lasata sa o bea omu pe ea nu ea pe om
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

dan sebastian

saptamana trecuta am mutat peste 40 butuci de vie pt face loc la o alee pe unde sa pot trece cu camioneta. Azi am pus ca nebunu 4 cupe de ifron de 2 sorturi de criblura, 11 saci ciment si am venit 15 km de la statia de la Apa Neagra acasa. Cauciucurile erau aproape pe geanta de greutatea de peste 4,5 tone. Macar am prins incredere in masina ca ma va duce cu stupii bine anul acesta. Apoi am descarcat masina si am carat vreo 50 m toata criblura si vreo 2 tone de nisip. Am turnat si vreo 2m per 62 cm pt ca a inceput sa ploua.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

oroles

Si ambreiajul ce zicea? Nu a scos fum? :D
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

Cristel

Citat din: dan sebastian din Martie 25, 2015, 09:28:15 PM
azi
Felicitari pentru platforma de pastoral! Se pare ca intentionezi sa fii un adevarat apicultor profesionist! Tine-o tot asa si va fi bine! Imi place sa vad oameni hotarati!
Sanantate si o primavara frumoasa!
"Sa nu lasi sa treaca o zi fara sa vezi, fara sa auzi sau fara sa citesti ceva frumos..."(Goethe)

dan sebastian

am mers constant 30 - 50 km pe ora. Pantele le-am dus tot in viteza a treia, nu a dat semne ca nu poate. Nu m-am uitat de fum, ci am fost atent sa nu dau in gropi sa explodeze vreun cauciuc.  Dl. Cristel multumesc pt sustinere. Vremea din pacate nu ne ajuta. E prea rece si capricioasa primavara asta. Ti se rupe sufletul cand vezi corcodusii infloriti si e frig si bate vantul de nici la urdinis nu ies.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

dan sebastian

vreme capricioasa, vant puternic si frig. De pe la 14 au inceput sa iasa timid la zbor. Am mai turnat la aleea pe unde intentionez sa trec cu camioneta.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

Cristel

#464
Dane, felicitari pentru munci, asta este, vremea ne-o da Dumnezeu, le mai stimulam in interior cu descapacirea ramelor, mai o turta cu drojdie de bere si lapte praf sau un sirop, tinta e la rapita/salcam/tei/poliflora, f.s, daca se rateaza pomii fructiferi.
Aleea e frumoasa, dar cred ca ar fi bine sa trantesti in ea si o plasa de Buzau taiata la dimensiune, e pacat sa crape peste cativa ani, e munca ta. Transversal ar fi bine sa pui niste rosturi de 1 cm in masa betonului, pe urma le  vei umple cu smoala, ajuta la dilatare/contractie. https://youtu.be/Xzm7enzoBt4
Sa zicem merci pentru ca la noi in Gorj nu e ca in Ardeal, acolo e mai mare gerul!
La multi ani de ziua ta, vad ca esti tot in zodia berbecului, ca mine!
Eu sper de saptamana viitoare sa ajung in Gorj, am si eu de facut foarte multe lucruri.

Spor la munca si multa sanatate!
"Sa nu lasi sa treaca o zi fara sa vezi, fara sa auzi sau fara sa citesti ceva frumos..."(Goethe)