Filmulete Stupina Godinesti Gorj

Creat de dan sebastian, Februarie 10, 2013, 04:23:28 PM

« precedentul - următorul »

Eugen B

Nu sunt pesimist, dar ar trebui sa primim ceva si pentru polenizare. In plus sunt destui stupari in tara pentru polenizare si momentan agricultorii nu se arunca sa dea ceva.

dan sebastian

mai sunt si strainii prin sudul tarii care stiu valoarea polenzarii. E o incercare. Daca iese ceva din asta o sa anunt. Daca nu, cel putin am incercat. Nu m-a costat nimic anuntul, deci am doar de castigat.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

bio

Citat din: dan sebastian din Martie 09, 2015, 01:27:41 PM
La multi ani de ziua noastra a tuturor !
Daca tot sunt mucenicii si 44 de pahare, am facut-o lata:

http://m.tocmai.ro/polenizare-in-agricultura-cu-familii-de-albine-stupi-23197156.html

Ce parere aveti ?

Cere si tu la 40 Ron/familie ca 75 Ron nu cred ca da nimeni... poate nici la 40 nu cred ca te cauta careva .

dan sebastian

Daca gasesc, castig la ai tai mai mult decat as face miere 5 ani, doar din diferenta.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

ionel07196555

in 2012 sa platit 96 ron pe cutie dar impozabili

newcristian

Polenizare platita in Romania ? Nu cred !!! nu cred ca ar fi buna pentru ca ar aparea polenizarea de tip american ( ligustica + sirop si aia e ) . In tarile unde exista suprafete mari de cultura mare ( rapita , floarea soarelui ) nu am vazut sa fie platita polenizarea pentru acele culturi . In schimb pentru culturile la care productie este legata decisiva de polenizarea cu ajutorul albinelor iar productia de miere este mica atunci se plateste , la migdali spre exemplu , kiwi si multe altele . Pana atunci in Romania se pot realiza productii care sa genereze profit unei ferme apicole chiar si fara polenizarea platita . Pentru mine polenizarea platita in Romania ? Mai bine nu .

dan sebastian

0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

newcristian

Citat din: ionel07196555 din Martie 09, 2015, 08:55:40 PM
in 2012 sa platit 96 ron pe cutie dar impozabili

Scuze , cat ai platit impozit ???

dan sebastian

Acum, sunt pe norma de venit, platesc per familie. Nu conteaza ce profit sau pierdere fac.
In 2012 stiu ca era 16%.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

ionel07196555

Am avut oferta dar nu am mers era prea departe 100km pentru mine atunci.
Floarea soarelui mama si tata.

newcristian

Citat din: dan sebastian din Martie 09, 2015, 09:00:47 PM
Acum, sunt pe norma de venit, platesc per familie. Nu conteaza ce profit sau pierdere fac.
In 2012 stiu ca era 16%.

Intreaba un apicultor daca face profit . Ce crezi ca o sa iti spuna ? Eu stiu ca va spune ca normal ca ca nu face , pai cum sa faca el profit . De aceea statul a creat sistemul asta de impozitare pe norma de venit si nu pe profit , profitul poate sa fie facut ca inexistent chiar daca el a fost facut .
Intreb si eu : cum se poate face diferenta daca este sa lucram cu hartii intre un roi si o familie de productie ? ceva scris eu nu am gasit . Uite de aceea au introdus chesti cu impozitul asta , pentru ca nu au cum sa verifice .

Cand am citit de 96 lei am crezut ca atat a platit , eu stiam ca 16 % din norma de venit si de aceea am intrebat .

dan sebastian

Ionele, ia lumineaza-ne, te rog. Scrie macar un paragraf intreg. Daca se poate si zona din tara sau cultura pt care s-au platit banii.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

dan sebastian

Am fost ieri la Bucuresti si ne-am intors victoriosi. Ne-am calificat in finala dupa ce am invins cu 3 - 1 in deplasare pe Dinamo in semifinalele Cupei Ligii.
Si ne-am intors acasa fara incidente, doar ragusiti.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

NiKoN

Chiar daca sunt "caine", felicitari pentru victorie si succes in finala!  :hi:
Un prieten adevarat nu poate fi cumparat, dar poate fi vandut!

dan sebastian

Multumesc !
Ati scandat super. E fain cand ai in galerie 1000 de fani. Noi nu am fost decat 50.
Nici acasa nu suntem mai multi in galerie.
Asa se vede o echipa de traditie.
Oricum, Vali seful de galerie e de-al vostru.
Restul tinem cu Craiova sau Steaua desi acum e dificil ca sunt doar clonele celor care au fost odata.
Macar voi ati pastrat echipa si nu aveti scandaluri de preluare.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.