Filmulete Stupina Godinesti Gorj

Creat de dan sebastian, Februarie 10, 2013, 04:23:28 PM

« precedentul - următorul »

dan sebastian

Pt Bio, e stupina colegului meu de pastoral, domnul Marian, nu a mea.
Pt Radu, erau 7 grade, frig si nor dar daca alunul e langa stupi, nici 10 m distanta, ati vazut ce poate face. Alunul e altoi, soi de la dvs din Dobrogea. M-am pus si eu pe lista daca ii apar butasi. Va trec si pe dvs.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

dan sebastian

Citat din: paul1 din Martie 01, 2015, 10:31:10 AM
La stupii prezentati in filmulet mai trebuie scoase cel putin cate o rama daca nu chiar ... doua ( la unii)! Cand ghemul este rasfirat nu este normal sa nu fie albina din doaga-n doaga. Daca albinele ar fi fost in ghem de iernare, ar fi fost ... corect!
Doar daca doriti sa faceti ceva treaba la rapita si salcam ... :cool:
Da e corect, insa sub 3 rame nu are rost sa-i restrangi. Stupii lui Marian sunt slabi pt ca a avut verificarea, transa 4, si a fost obligat sa se dezvolte mai mult decat puteau normal familiile. La rapita ii dezvoltam pt salcam. Nu avem de unde extrage cu ei. Are si mai slabi, pe 2 rame dar nu am nimerit cand am filmat. Ceea ce e in film reflecta clar realitatea din teren. Sunt si vreo 10 mai buni, pe 6 rame dar cam putin din 65 de toti.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

dan sebastian

Citat din: dorindafi din Martie 01, 2015, 11:15:32 AM
la impachetare cred ca a avut albina dar acuma trebue restrins cuisbul daca se doreste dezvoltarea familiei
Da. Au fost restransi la maxim atunci. Acum asteapta incalzirea vremii.
Imi cer scuze ca nu am intrat ieri pt ca dupa ce am postat filmuletul am plecat cu galeria de la 11 la Cfr Cluj. De la 18 a fost meciul, cea mai frumoasa victorie a Pandurilor in deplasare Cfr 0 - 4 Pandurii. Am jucat extrem de bine. La intoarcere, cantece, chef in toata regula, de au borat adolescentii in spatele autocarului de am mers cu geamurile deschise.
Nimeni nu s-a mai suparat de betiile copilandrilor. Nu au luat mai mult de juma de kg de fiecare si au fost prastie. Era de facutnpoze pe marginea autostrazii A3 cu ei in sir indian peste balustrada. Dupa 2 jumate am ajuns inapoi in Tg Jiu.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

oroles

Eu nu ii inteleg pe astia care vad in a bea alcool o forma nemaipomenita de distractie. Banuiesc ca a doua zi s-au si laudat pe la scoli de isprava lor.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

dorindafi

CODUL  e   LEGEA
         0763650092

dan sebastian

Unii au avut simularea ieri.
Tot ieri la pranz am venit la stupina.
Am verificat si recompletat turtele plus le-am pus deasupra niste miere cristalizata pe rame.
Astazi la reverificare mierea de sus nu mai era. Ieri aduceau polen. Azi a batut un vant crunt. Le intorcea inapoi de la urdinis.
Am folosit perie de sarma pe polidisc si am curatat 2 obloane la masina. Le-am dat un strat de grund. Maine curat si celelalte 3 obloane si dau grundul strat 2 la cele de azi. Daca timpul permite mai umblu si in stupi.
La vreo 10, mai slabuti le-am pus folie.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

bio

Citat din: dan sebastian din Martie 03, 2015, 08:41:45 PM
....
Am verificat si recompletat turtele plus le-am pus deasupra niste miere cristalizata pe rame.
Astazi la reverificare mierea de sus nu mai era. Ieri aduceau polen. Azi a batut un vant crunt. Le intorcea inapoi de la urdinis.
....

harnicute albinele..:)

dan sebastian

0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

oroles

Salut Sebastian!
Am vazut ca ai turte peste rame. Sunt facute de tine, din zahar?
Plantele galbene nu sunt de la podbal? Podbalul seamana cu papadia la floare.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

dan sebastian

Salut !
Da, sunt facute de mine. Am un clip cu reteta acum 3 saptamani.
Nu se vad bine pe camera din cauza focalizarii dar eu zic ca e potbal.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

dan sebastian

La multi ani de ziua noastra a tuturor !
Daca tot sunt mucenicii si 44 de pahare, am facut-o lata:

http://m.tocmai.ro/polenizare-in-agricultura-cu-familii-de-albine-stupi-23197156.html

Ce parere aveti ?
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

oroles

Nu cred ca o sa faca lumea coada la tine decat daca are cateva sute de hectare sau daca au o asociatie ceva. Vad ca romanii se plang ca nu se plateste polenizarea. Pai unul pune porumb pe 50 de ari, altul floarea soarelui pe 70 de ari, altul grau alaturi. Ce polenizare sa faca? Ai nevoie de culturi intinse.

Oricum ideea e buna! Mult succes!
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

dan sebastian

daca am cerere pe zona ta, te trimit pe tine, caci eu sunt prea departe. Pe unde fac eu pastoralul sunt 1000 ha de acelasi tip, floarea soarelui , rapita. 1000 de euro e nimic pt un fermier care face milioane de euro profit din culturi. Pt mine reprezinta cheltuielile cu transportul incarcat descarcat si 3 sapt de stat prin camp si eventual ceva profit sa pot supravietui iarna.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

dan sebastian

E o premiera. Pana acum nu am vazut ca cineva sa ofere polenizare. E o incercare. Am zis s-o fac si pe asta. Pt. ca asa sunt eu, un optimist incurabil. Poate copii nostrii vor trai ca americanii, din polenizare, iar mierea ca produs secundar.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

istodorescu vasile

Citat din: dan sebastian din Martie 09, 2015, 06:10:02 PM
E o premiera. Pana acum nu am vazut ca cineva sa ofere polenizare. E o incercare. Am zis s-o fac si pe asta. Pt. ca asa sunt eu, un optimist incurabil. Poate copii nostrii vor trai ca americanii, din polenizare, iar mierea ca produs secundar.
m-ar bucura sa va contacteze vreun  agricultor in vederea polenizarii, insa eu de multi ani de cind merg pa la diferite culturi, cu suprafete de sute si mii de ha, tot timpul am dat citeva borcane de miere , pentru a putea sa pun stupii la culturile respective. daca mai ceream si bani pentru polenizare, cred ca as fi primit injuraturi, si sfaturi sa caut in alta parte!! pentru astazi asta e obiectul muncii : sampanie: : sampanie: : sampanie: