Filmulete Stupina Godinesti Gorj

Creat de dan sebastian, Februarie 10, 2013, 04:23:28 PM

« precedentul - următorul »

dany 1

Va  sfatuiesc  , dl  Bio,  sa  mergeti  in  Bulgaria sa  achizitionati  un  4x4. Inmatriculata  pe  bg ,  desigur :smile:
Doar adevaratii  campioni  au  puterea  de  a  se  ridica  si a  merge mai  departe. Daca  ai  cazut  ,  ridica-te si  vei  castiga!!!

istodorescu vasile

Citat din: bio din Februarie 27, 2015, 07:04:00 PM
Citat din: istodorescu vasile din Februarie 25, 2015, 09:56:45 PM
anul trecut la rapita in dimineata cind am ajuns acolo, temperatura a fost in acea dimineata -1 grad. pina ce am aranjat ce era pe la stupi am amortit de frig. a trecut asta si dupa 2 zile s-a pus ploaia ce a durat 6 zile, fara sa vad soarele, cu temperaturi noaptea 3-5 grade, iar ziua nu trecea de 8 grade. albinele ieseau dupa apa prin ploaie , la 8 grade, si multe ramineau amortite nemaifiind capabile sa intoarca in stupi.toate zilele acelea cu ploi fara sfirsit ma plimbam prin rulota de jur imprejur, ca un animal in captivitate, si imi zicea fiul meu ca parca am innebunit.nu voi uita prea curind ce chinuri am indurat in simbata dinaintea pastelui, sa parcurg cu turismul cei 7 km cit aveam pina la asfalt, deoarece se termina vacanta si trebuia sa duc copilul acasa ca incepea scoala.toti cei 7 km, m-au ajutat 2 stupari unul din vilcea, si un localnic de acolo din dolj ce aveau stupii in apropierea mea, care dupa ce am legat funia in botul masinii au tras cum trage calul la caruta 7 km iar eu impingeam la stilpul de la usa soferului, in timp ce masina era in viteza 1,fiind diesel mergea la relanti in viteza 1, am scos masina asa toata distanta de 7 km. la asfalt cind mi-am vazut umarul m-am speriat fiindca nu numai pielea se luase, ci era carne rupta pe umarul meu drept.. nu am cuvinte sa le multumesc la oamenii aceia cit m-au ajutat atunci. din patania aceea  de curind am cumparar turism de teren, 4x4 pentru a nu mai trece prin acel chin. anul 2014 a fost unul foarte dificil pentru mine, in special din pricina namoalelor, care imi faceau deplasarea imposibila.

Ce masina ti-ai luat vasile..??..sunt curioos ca stau si in ginduri sa-mi iau un 4x4 si nu ma hotarasc ce sa-mi iau...
am luat recent SUZUKI GRAND VITARA cu motor diesel de 2000 cm

Mihai Sergiu

Ar face fata sa tracteze un trailer pe doua axe si o incarcatura maxima de 2 tone?
Nu am nici un stup , nevasta mea ii detine pe toti!

istodorescu vasile

Citat din: Mihai Sergiu din Februarie 27, 2015, 09:43:47 PM
Ar face fata sa tracteze un trailer pe doua axe si o incarcatura maxima de 2 tone?
in acte are remorcabil cu sistem de frinare, 1850 kg, insa tracteaza fara probleme 2,5 tone

Mihai Sergiu

l-ati inmatriculat ca si autoutilitara? daca se poate si nu este confidential care ar fi costurile: inmatriculare, impozit, asigurare
Nu am nici un stup , nevasta mea ii detine pe toti!

istodorescu vasile

Citat din: Mihai Sergiu din Februarie 27, 2015, 09:51:17 PM
l-ati inmatriculat ca si autoutilitara? daca se poate si nu este confidential care ar fi costurile: inmatriculare, impozit, asigurare
l-am inmatriculat ca autoutilitatara N1, taxa de poluare fiind 380 euro, dupa ce am trecut RAR, am pus bancheta spate, si acum urmeaza sa merg la reprezentanta suzuki, si iau hirtia de la ei cum ei au montat bancheta si centurile spate, cu hirtia respectiva merg la RAR, si o omologhez autoturism, toata povestea asta cu transformarea in autoturism, ma costa 200 euro. deci 380 euro + 200 omologare = 580 euro autoturism inmatriculat. daca o inmatriculam direct autoturism, taxa de poluare era 1600 euro. scutit 1000 euro in acest fel. impozitul este 170 lei, iar asigurarea la mine  este 460 lei/an, asta este in functie de vechime, fara accidente.

Mihai Sergiu

Nu am nici un stup , nevasta mea ii detine pe toti!

dan sebastian

S-o stapanest sanatos, si s-o utilizezi la maxim.
Cand oi ramane impotmolit am pe cine invidia   :rotfl:  eventual pe cine suna.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

dorindafi

asha scoate si vasile banii invetitzi  :)
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

istodorescu vasile

Citat din: dan sebastian din Februarie 28, 2015, 06:30:50 AM
S-o stapanest sanatos, si s-o utilizezi la maxim.
Cand oi ramane impotmolit am pe cine invidia   :rotfl:  eventual pe cine suna.
multumesc de urare, sper sa nu  ramii impotmolit prin namoale, dar daca este nevoie de mine , vin cu mare placere.

dan sebastian

Alaltaieri am facut un filmulet la colegul meu de pastoral din Cornesti, Gorj, domnu Marian.
Sper sa va placa si pisica , 27 feb. 2015. Ieri toata ziua am reistalat la windows.
http://youtu.be/_rkQcGtESJk
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

bio

Dan Sebastian, vad ca ai aluni plantati in curtea cu stupii.... de unde i-ai cumparat ? ..Doresc sa-mi iau si eu citiva sa pun in zona stupilor mei. As lua 20 -30 poate 50  de aluni .

Muntoiu Radu

De ce e asa slab zborul in filmulet ? A fost frig in zona, sau e dimineata...?

paul1

La stupii prezentati in filmulet mai trebuie scoase cel putin cate o rama daca nu chiar ... doua ( la unii)! Cand ghemul este rasfirat nu este normal sa nu fie albina din doaga-n doaga. Daca albinele ar fi fost in ghem de iernare, ar fi fost ... corect!
Doar daca doriti sa faceti ceva treaba la rapita si salcam ... :cool:

dorindafi

la impachetare cred ca a avut albina dar acuma trebue restrins cuisbul daca se doreste dezvoltarea familiei
CODUL  e   LEGEA
         0763650092