Filmulete Stupina Godinesti Gorj

Creat de dan sebastian, Februarie 10, 2013, 04:23:28 PM

« precedentul - următorul »

filip

Daca cresti viespi faina de sange e buna....... :)
Nimic nu se compara cu o stimulare de miere de salcam in pungi.
Anul asta nu am,dar am rame cu miere capacita pregatita pentru ei cum se incalzeste timpul.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

dan sebastian

0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

bio

Citat din: dan sebastian din Februarie 19, 2015, 08:07:12 AM
Bio, tu avand peste 300 stupi, poti sa faci xperimentul pe 2 familii. Rezultatul il postezi pe forum. Noi stam mai prost la capitolul albine dupa experimentul cu iernarea  :rotfl:

....Dane... =))..

...nu as incerca deoarece am polen... exista faina de soia...lapte praf...drojdie inactiva -- sunt atitea posibilitati si nu as incerca.

plus ca din ce tin minte ca ar fi postat colegul nostru este si cam scumpa fata de celelalte posibilitati... nu este ceva vegetal.. am destule motive sa nu incerc.


istodorescu vasile

incercind astfel de experimente, poate invatati albinele la singe si carne , si va treziti ca in pastoral in loc sa caute flori, cauta vaci, cai si alte vietati sa le devoreze. =))

bio

Apicultura trebuie sa fie cit mai simpla... cu cit incercam sa 'experimentam" putem sa gresim si gresim pe banii nostrii...

..daca banii ii ai sifonati poti incerca sa experimentezi...dar sanse de cistig sunt foarte reduse.

Dan Sebastian..??cum afopst vremea in Oltenia..??au zburat albinele azi.>?


dan sebastian

Da, ieri a fost cu adevarat primavara. Au zburat intens.
Sper ca nu te-ai suparat pt gluma cu gargaunii.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

Cristel

Dane, nu ai filmulete, sa vedem si noi un zbor intens de curatire, mi-e dor sa aud zumzaitul  intens. tata mi-a spus ca ieri au iesit puternic afara, avea senzatia ca e perioada de  "roire"... :)
Mai avem ceva pana la primavara, sa speram ca vor avea si vreme buna de cules la salcie, corn, papadie, viorele si ce o mai da padurea la inceput de primavara! Sanatate si spor in toate! 
"Sa nu lasi sa treaca o zi fara sa vezi, fara sa auzi sau fara sa citesti ceva frumos..."(Goethe)

oroles

Bio, ce lapte praf folosesti?
Am fost la Apicola si vindeau lapte praf pentru vitei care 100% era faina de soia (era inchis la culoare). Un lapte praf din lapte integral are in jur de 30% proteina. La un magazin veterinar am gasit lapte praf pentru vitei cu 9 lei kg si 44% proteina, insa grasimi avea 12%. Nu vreau albine asa de grase! Cel mai probabil era lapte praf din soia dupa continutul de proteina.

Faina de sange e aparent mai scumpa. In conditiile in care 1 kg de drojdie de bere inactivata la noi in magazin se vinde cu circa 12.5  RON si are maxim 45% proteina, 1 kg de faina de sange are 90% proteina si costa 24 RON. De aici rezulta ca faina de sange e mai ieftina. Faina de soia degresata se vinde cu circa 15 ron pentru un kilogram ceea ce inseamna ca e cea mai scumpa varianta.

Am vrut sa cumpar turte proteice Apivit Proteic cu polen insa nu prea am eu incredere in procedurile lor de sterilizare. Ei spun ca sterilizeaza, insa eu nu cred ca se sterilizeaza asa de bine. Il sterilizezi mai bine cand este pudra, insa se vede in turte sub forma de grauncioare. In mijlocul graunciorului virusul, bacteria sau ciuperca poate fi protejata sau chiar favorizata. Cunosc o firma care vindea lapte cu cacao ambalat in cutii de hartie. Desi pasteurizau laptele nu stiau de ce li se inacreste. Era de vina adaosul de lapte praf care se facea cocolosi iar in timpul pasteurizarii scapa bacteria fiind foarte bine protejata de cocolos.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

bio

Citat din: oroles din Februarie 21, 2015, 03:18:05 PM
Bio, ce lapte praf folosesti?
...

lapte praf nu am m-ai folosit de citiva ani buni...
... sursa de lapte Ok pentru albine are Daniel Calmus.

Am aceasta adresa de la Daniel Calmus:
Octavian Popa...lapte praf degresat 1,5 % grasime...34% proteina..
tel 0746303099


..privitor la faina de singe... nu dau la albine ..nu am curaj sa dau-- exista prea multe posibilitati verificate de catre apicultori si relativ ieftine si nu as incerca faina de singe.

dan sebastian

As fi facut eu filmuletul dar nu sunt la stupina. M-am chinuit sa montez cricul de tractare si instalatia electrica aferenta. Am avut improvizatie pe partea din spate si a fost belea de rezolvat. De 3 zile m-am tot plimbat pe la meseriasi. Primii 2 mi-au pus 2 traverse u de 65, s-au apucat sa sudeze, si dupa ce au facut praf 1 kg tuica zdravana de pruna, au reusit sa-mi perforeze lonjeroanele. Fiind spre seara le-am zis ca revin a 2 zi, adica ieri. Ieri m-am dus la o firma care lucreaza in metal, si mi-a sudat o cunostinta cu bazic cum trebuie cele doua profile de 1,1 m.
Azi am fost la un fost coleg de la autocolante si mi-a facut instalatia pt. carlig cu simt de raspundere. A facut-o ca pt el cu cositorire + izolare zdravana. Apoi mai repara si pozitia de pe spate stanga. De la 12 la 19 am lucrat cu o pauza de 1 ora ca au pregatit femeile un gratar ca noi eram ocupati. Boracu, are 10 ani facu instructie cu cei 2 caini din care un lup care era dublu fata de copil. Le dete carne ii trasa de coada. Ma mir ca scapa nemuscat. Copii si betivii se zice ca au Dumnezeul lor. In fine;
Naneu, unchiul meu care e la 400 m de mine a fost la stupii lui si au zburat super. Aduc si polen de la alun si potbal. A fost si pe deal. Cornu, itr-o saptamana pleaca. Aninul are matisorii mari. Mai erau ceva arbori cu polen dar nu stiu sa-mi zica specia. Pana miercuri vom avea o maxima de 17 grade ceea ce e cam mult dupa - 25 de acum o saptamana.
Primavara cu nabadai !!!
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

dan sebastian

Ieri am fost in targul de masini. Am vazut la cineva sirocco. Avea mai multe intre 200 - 300 euro per buc.
A folosit cineva in pastoral pt incalzirea rulotei ?
Principiul e simplu.
O pompita face ca motorina sa ajunga la siroco care o transforma in caldura.
E util si eficient pt ca consuma putin. 1 l motorina la 24 ore.
Cat curent consuma din baterie pt a trimite motorina in sirocou ?
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

sorinma

Consumul de motorina e mai mare.consumul de curent mai mare este de la ventilator
Cu cat stii mai mult, cu atat iti dai seama ca stii prea putin ...George Calinescu
Adevarul este rareori pur si niciodata simplu...Oscar Wilde

Cristel

Dane, dupa jurnalul de mai sus e evident ca te pregatesti intens de pastoralul de la vara! Incepi cu rapita si termini cu floarea soarelui (probabil prin Dolj)! Sa dea bunul Dumnezeu sa fie un an bun! Sanatate si albine harnice!
"Sa nu lasi sa treaca o zi fara sa vezi, fara sa auzi sau fara sa citesti ceva frumos..."(Goethe)

dan sebastian

Da, ma pregatesc intens. Daca am noroc o sa prind si un pic de izma in toamna. Daca nu apucau sapt trecuta sa sudeze la traversele de carlig, acum nu ar fi fost nici o sansa. Am pierdut 2 zile de umblat in ei dar au turte deasupra. Sper sa fie anul bun pt toata lumea, ca suntem satui de esecuri.
Daca primavara va fi favorabila voi ajunge si eu la rapita mai bine ca anul trecut.
Din cauza frigului pe vatra unde iernez, nu pot sa ii dezvolt ca cei din zona de campie.
Are si muntele avantajul lui dar si nenumarate dezavantaje.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

dorindafi

daca  nento Marinica de la Craiova nu da gres , am puso in primavara [ ploi si frig ]
CODUL  e   LEGEA
         0763650092