Filmulete Stupina Godinesti Gorj

Creat de dan sebastian, Februarie 10, 2013, 04:23:28 PM

« precedentul - următorul »

Cristel

Si acum intrebarile: 1. inteleg ca la toata compozitia s-a folosit o cantitate de 25 kg zahar tos transformat in pudra;
2. infuzia de ceai (menta, sunatoare, pelin, galbenele) este de 1 kg - baza pentru "mamaliga";
3. am vazut si un borcan cu miere lichefiata dar nu ne spune nimeni cat si cand se pune;(de obicei are rolul de a nu lasa sa se usuce" mamaliga");
4. am mai vazut si lamai tocate cu tot cu coaja (nu ne spune nimeni cat si cum);
5. Cati stupi si de cand utilizeaza reteta "mostenita" de nea Ilie ca sa stim daca reteta e cu folos sau nu;
Multumim pentru prezentare!
Sanatate si albine harnice!

"Sa nu lasi sa treaca o zi fara sa vezi, fara sa auzi sau fara sa citesti ceva frumos..."(Goethe)

bio

Dane.... :bravo:

...daca nu ai mai facut astfel de turta da intii la 2-3 familii sa vezi cum se comporta turta in momentul cind este pusa pe familie sa nu cumva sa curga--si sa ii dai citeva gauri sa nu ii faci orificii prea multe .

Eu cind fac infuzia de plantele medicinale....o torn cu tot cu plante si in pasta si in sirop.. :hippo:..nu mai stau sa o strecor... =))

Citat din: Cristel din Februarie 15, 2015, 09:01:52 AM
Si acum intrebarile: ..
...
4. am mai vazut si lamai tocate cu tot cu coaja (nu ne spune nimeni cat si cum);
....

lamii, zeama de la lamii  se adauga pentru cresterea PH-ului la hrana .....un PH mai acid tine inactiva nosemoza . Si daca adaugi lamiile cu totul nu are nik ca miroase turta frumos.

dan sebastian

Citat din: Cristel din Februarie 15, 2015, 09:01:52 AM
Si acum intrebarile: 1. inteleg ca la toata compozitia s-a folosit o cantitate de 25 kg zahar tos transformat in pudra;      - da, corect
2. infuzia de ceai (menta, sunatoare, pelin, galbenele) este de 1 kg - baza pentru "mamaliga"; da
3. am vazut si un borcan cu miere lichefiata dar nu ne spune nimeni cat si cand se pune;(de obicei are rolul de a nu lasa sa se usuce" mamaliga");    3 - 5 kg. daca ai poti pune pana la 7,5 kg miere
4. am mai vazut si lamai tocate cu tot cu coaja (nu ne spune nimeni cat si cum);             1 kg date prin robot, fin
5. Cati stupi si de cand utilizeaza reteta "mostenita" de nea Ilie ca sa stim daca reteta e cu folos sau nu;              Am dat-o la 52 stupi si mi-au mai ramas vreo 11 pungi. In jur de 500 gr e punga.

Sanatate si albine harnice!
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

dan sebastian

Bio, am dat-o la toti fara frica. Nea Ilie o foloseste de cand se stie tanc si acu a juns la pensie deci peste 50 de ani de utilizare. A mai incercat cateva mici adaugiri sau lipsuri dar baza e aceiasi. In turta el pune si protofil facut in casa (o tinctura din plante medicinale si tuica de prima mana adica peste 75 de focuri).
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

dan sebastian

Azi noapte a nins de 10 cm. Iar frig. Dupa cele 10 gr. sambata si 8 duminica cu soare din plin e iarna din nou. Am apucat de le-am pus turtele deasupra. Sper sa nu mai am pierderi ca am suferit destule.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

Ionut Ursachi

Sa vina definitiv primavara !! Caci cu totii am avut de suferit  :(:( :bzz:
"O, nebune om pana cand te vei afunda  si ca o albina vei aduna bogatia ta , care degrab va pieri ca praful si cenusa ? Ci cauta mai vartos imparatia lui Dumnezeu ."
    Multa sanatate si respect !

bio

..abia este 20 februarie...Dupa 10 martie ne gindim la primavara .. si atunci timid.
..eu ma gindesc la specificul zonei mele..

De obicei colegii din vestul tarii sunt mai avansati cu ~ 2 saptamini la venirea primaverii... :lol:

dan sebastian

Uite-asa ma mint pe mine ghioceii din gradina, ca erau toti infloriti.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

Ionut Ursachi

Eu inca astept o zi  calduta .. in care sa se vada un zbor de curatire cat de cat masiv ..si dupa le dau proteica . Am timp sa ma mai documentez in  legatura cu reteta :D :i_love_you: :bzz:
"O, nebune om pana cand te vei afunda  si ca o albina vei aduna bogatia ta , care degrab va pieri ca praful si cenusa ? Ci cauta mai vartos imparatia lui Dumnezeu ."
    Multa sanatate si respect !

oroles

Ies un moment din "silenzio stampa" desi nu mi-a zburat albina.

A folosit cineva faina de sange pentru turta proteica? Am inteles din carti ca s-ar fi folosit. Am gasit faina de sange la magazine de pescuit. Pretul e 24 de lei pe kg. Ar avea avantajul ca albina nu e fortata sa manance si balastul ca la faina de soia si drojdie. E produsa de mai multe firme  care sustin ca are intre 80 si 90% proteina.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

bio

Oroles nu am auzit de folosirea fainei de singe pentru hrana proteica a familiei de albine..

..

mape 48-petru manea

Am citit undeva ca se interzice folosirea proteinelor de origina animala la albine

oroles

http://www.revista-ferma.ro/articole-apicultura/calculul-nivelului-proteic-al-hranei-suplimentare.html
E un articol de revista scrie clar acolo: "Substituenti de polen". Stiu ca am mai gasit in niste carti si reviste referiri la faina de sange ca sursa proteica, dar nu stiu daca chiar se foloseste sau a folosit cineva. Marea mea grija era ca faina de sange contine mult fier. Nu stiu exact cat, dar socotind ca proteina este 80-90%, maxim ar putea avea 10-20%. Oricum, si polenul are fier.

A. Malaiu. (1976). Sporirea productiei de miere pag. 96:

CitatDe asemenea,în vremurile mai apropiate s-a dat în hrana albinelor lapte, lapte praf, ouă, făină de ouă, făină de carne, de peşte, de sînge etc.

Si  ar mai fi carti in care am gasit referinte la faina de sange. Oricum nu imi plac experimentele pe propriile albine.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

mape 48-petru manea

si eu zic tot asa ---lasa  pe altii sa experimenteze

dan sebastian

Bio, tu avand peste 300 stupi, poti sa faci xperimentul pe 2 familii. Rezultatul il postezi pe forum. Noi stam mai prost la capitolul albine dupa experimentul cu iernarea  :rotfl:
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.