Filmulete Stupina Godinesti Gorj

Creat de dan sebastian, Februarie 10, 2013, 04:23:28 PM

« precedentul - următorul »

dan sebastian

Nu au vrut sa dea exact cum procedeaza acum cu noua masura 6.3  Subevaluand stupul si inasprind conditiile cine o sa poata sa le ia. Unde ai vazut exploatatie apicola cu 500 familii ? Nici Bio, care cred ca are cele mai multe familii de pe forum, nu poate.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

dan sebastian

Acum 1 sapt. a nins si a inceput gerul in zona mea. Zapada mai e de o palma.
Ieri am trecut pe la stupina. Am dat zapada de pe capace si incalzindu-se cam 7 gr. pe plus si soare fata de - 17 noaptea, am ascultat cu stetoscopul. La 2 dintre ei era liniste totala. I-am deschis si i-am gasit inghetati pe puiet cu mierea langa ei. Turta era terminata jumatate dar nu mai era in zona puietului. Ma bucur ca apucasem sa pun turte la toti ca altfel cu gerul din zona mea (am avut iar -24 gr.) aveam pierderi grele. Ma indrept vertiginos spre 50 fam din 75 in toamna. 17 ii pierdusem din furtisag pana in 25 decembrie.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

dorindafi

daneee , dane , puneti intrebarea : cine-i vinovat ?
daca mirea era deasupra lor nu aveau nevoe de turta si erau in viata
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

Muntoiu Radu

Citat din: dan sebastian din Februarie 11, 2015, 09:23:08 AM
Acum 1 sapt. a nins si a inceput gerul in zona mea. Zapada mai e de o palma.
Ieri am trecut pe la stupina. Am dat zapada de pe capace si incalzindu-se cam 7 gr. pe plus si soare fata de - 17 noaptea, am ascultat cu stetoscopul. La 2 dintre ei era liniste totala. I-am deschis si i-am gasit inghetati pe puiet cu mierea langa ei. Turta era terminata jumatate dar nu mai era in zona puietului. Ma bucur ca apucasem sa pun turte la toti ca altfel cu gerul din zona mea (am avut iar -24 gr.) aveam pierderi grele. Ma indrept vertiginos spre 50 fam din 75 in toamna. 17 ii pierdusem din furtisag pana in 25 decembrie.

Ziua ce temperaturi ai avut, de nu au putut urca sa care miere ? Sau nu mai aveau miere capacita deloc, decat turta...

E m-am dus special pentru asta Joi si le-am dat miere lichida sa traga langa puiet, dar oricum la Sibiu am avut temperaturi pozitive ziua si probabil ca nu mureau ....

Cate zile rezista o familie pe puiet pe vreme geroasa, fara sa aiba acces la miere ?

dan sebastian

Dorine, ele sunt vinovate ca nu vor sa traiasca. Numai eu sunt vinovat ? Mierea din turta era cristalizata de rapita. Mai aveau pe partea din spate miere capacita. Insa nu era multa albina. O fi fost varachetu, parazitul traheal, frigul, toate 3 si altele pe care nici nu le banui. Realitatea asta e. Mergem mai departe cu ce supravietuieste.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

dan sebastian

Radule nu stiu raspunsul real. Daca ar fi sa fiu sugubat ca Dorin as zice ca traieste pana cand moare  :rotfl: , dar nu stiu.
Ieri am fost trist si e normal, dar azi e o noua zi. Eu inca traiesc , ele nu. O sa fac altii la vara. Sa fim pozitivi ca atat mai avem.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

istodorescu vasile

nu este normal sa ai asa pierderi.undeva ai gresit, si asta se vede acum.am mai spus, mierea de rapita, nu este indicata in aceasta perioada ,s-ar putea sa apara diaree la multe familii din cauza mierii de rapita, mai indicat este zaharul. este adevarat ca in zona noastra este ger -foarte ger, insa albinele nu ar trebui sa piara din aceasta pricina. la mine este totul in regula fara nici o pierdere pina la aceasta data.suspectez 2 familii ca nu ar avea matci , voi vedea cind vremea imi va permite sa intervin.am pus la iernat, matci de rezerva cite 3 in lada comapartimentata in 3, si sunt peste asteptari, cu consum redus, fara sa le fi administrat nimic pina la aceasta data.repet cu riscul de a va supara, ca albinele mor datorita greselilor stuparului.

dan sebastian

Nu ma supar. Multumesc !
In anul acesta sper sa nu mai intalnesc problemele de anul treut. Am rezolvat si cu masina de transport, si daca voi face pastoral cu toti stupii ar trebui sa ii bag in iarna cum se cuvine.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

dan sebastian

Astazi, 14 feb si maine 15 feb este targ apicol in Tg Jiu, in Piata Prefecturii.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

sandupop

Frumos, felicitari :bravo:,  vad ca si timpul este frumos....ce mult s-a schimbat Tg.Jiul,   ...amintiri...acolo am facut armata, 1 an si 4 luni....amintiri frumoase.
Nu trageti!! ...Sunt incepator.

dan sebastian

Vreme nesperat de frumoasa. Peste 10 grade, soare fara pic de nor. Ieri au iesit albinele un pic, dar astazi baie de soare au facut.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

bio

...."iarna" blinda a fost in acest an..:)

....din ce tin minte, iernile blinde au fost urmate de un sezon apicol mai slabut ... Poate nu o fi asa si in acest an.

G. Iulian

Depinde mult şi de zonă. La mine anul trecut au zburat albinele pe 15 martie 2014 după ultimul zbor 14 noiembrie 2013, anul acesta prognoza sper să se modifice că de nu zboară albinele la sfârşitul lui martie. Cu toate acestea nu a fost un an foarte bun, poate anul acesta în care am avut zăpadă toată luna ianuarie se schimbă datele problemei.  :hi: :hi:  :hi:

dan sebastian

O alta retea de turta mostenita din generatie in generatie. Varianta lui nea Ilie.

http://youtu.be/iNzCkkS4JH4
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

dan sebastian

O alta retea de turta mostenita din generatie in generatie. Varianta lui nea Ilie.

http://youtu.be/iNzCkkS4JH4
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.