De prin net

Creat de tassevasi, Septembrie 04, 2011, 11:19:06 PM

« precedentul - următorul »

bismark

  Eu, am o asemenea instalatie,eoliana si panouri fotovoltaice,care imi asigura energia pentru casa la  un frigider, o lada frigorifica,2 televizoare si leptop.Am 4 ani de cind o exploatez daca ma tine cit au garantie bateriile (10 ani) eu  sint foarte multumit.Platesc pe luna 40 lei cu tot cu abonamentul radio-tv.Inainte in 2008 plateam consumul electric intre 150-200 roni.Cu respect
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

stefan1

  Hidrocentralele sunt unele din cele mai eficiente moduri de producere a energiei electrice. Tara noastra este favorizata si in acest domeniu, avem caderi mari de apa, forme de relief care permit constructii destul de ieftine si lacuri sigure. In zona Amazonului caderile sunt mici de aceea e dificil sa se construiasca lacuri. Natura o strica mai mult centralele pe carbune sau hidrocarburi si efectele lor se fac simtite pe suprafete mult mai mari. Centralele eoliene sunt din pacate de puteri foarte mici si putin viabile. Cantitatea de energie produsa e puternic dependenta de forta vantului, deci foarte variabila. Nici vanturile foarte mari nu sunt bune, ca pericliteaza instalatiile.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

bismark

   Aveti perfecta dreptate dar este necesar sa ai un curs de apa pentru un generator hidro.In ce priveste eolienele am avut situatii cind era si soare si vint puternic sa suprasolicite toata instalatia si sa se incalzeasca si atunci eram nevoit sa mai introduc consumatori.Asta se intimpla rar,dar imi voi face un senzor de temperatura si cu un releu sa conecteze automat consumatori in asemenea situatii.Acum am numai un releu de conectare automata baterii-retea.Cu respect
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

sorinma

Cu cat stii mai mult, cu atat iti dai seama ca stii prea putin ...George Calinescu
Adevarul este rareori pur si niciodata simplu...Oscar Wilde

Kov iulian

Citat din: sorinma din Septembrie 26, 2013, 07:47:39 PM
http://www.cotidianul.ro/motii-s-au-rasculat-impotriva-mafiei-lemnului-si-a-protectiei-asigurate-de-politia-circulatie-212146/

Striga jos Basescu ?
Daca nu striga sunt sigur Basisti ......... dupa unii  :yahoo_cry: :yahoo_cry: :yahoo_cry:

Incep romanii sa isi ia inapoi tara si coruptilor si acolitilor lor nu le convine asta

sorinma

Iulian ,nu conteaza ce striga,toti politicienii sunt la fel, niste ticalosi  :qp: totul pare o competitie intre ei care reusesc sa prosteasca mai bine ,sa fure mai mult, sa minta mai convingator etc
Cu cat stii mai mult, cu atat iti dai seama ca stii prea putin ...George Calinescu
Adevarul este rareori pur si niciodata simplu...Oscar Wilde

marius_vfp

Citat din: Kiwi Bee din Septembrie 25, 2013, 11:03:50 AM

Mie imi place ideea cu aceste turnuri eoliene mai ales la nivel mic adica sa ai turnul tau cu care sati faci curentul necesar din belshug. Multi isi cumpara din China ca se merita la acel pretz, iar odata instalat iti da curent cit traiesti(evident nu in toate zonele este rentabil sau nu peste tot il poti exploata tot timpul anului).

cand hoti mai sus amintiti de sorin , vor afla ca mai tot romanasul sia luat eoliana si isi produce curentul in regim autonom , si nu da darile la stat , tva , impozit etc , or sa bage kakatii aia cu ochi taxa pe vant , o sa calculeze ei cumva viteza vantului pe secunda/eventual metru patrat de soare ocupat ,  si o sa ne bage taxe imediat , la astia nu trebe sa le zici de 2 ori abia asteapta idei ,
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

pharaonu75

Citat din: marius_vfp din Septembrie 26, 2013, 10:20:45 PM
cand hoti mai sus amintiti de sorin , vor afla ca mai tot romanasul sia luat eoliana si isi produce curentul in regim autonom , si nu da darile la stat , tva , impozit etc , or sa bage kakatii aia cu ochi taxa pe vant , o sa calculeze ei cumva viteza vantului pe secunda/eventual metru patrat de soare ocupat ,  si o sa ne bage taxe imediat , la astia nu trebe sa le zici de 2 ori abia asteapta idei ,

Apropo, stie cineva de ce a marit Sova pretul rovignetelor? :uimit: :uimit: :uimit: :uimit:
Ca in zona mea DN-urile nu cred ca au vazut 2 kg de asfalt, cumulat, in tot anul 2013! :rusine: :rusine: :rusine: :rusine:
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

marius_vfp

Citat din: Kiwi Bee din Septembrie 25, 2013, 11:03:50 AM

Defapt chestia cu pretul unui turn este ca umflata deoarece pe termen lung este MULT mai ieftin decit o hidrocentrala(la o hidrocentrala raportam atitea turnuri citi produc aceiasi energie).

nu stiu cat de mult ai dreptate in ceea ce zici mai sus . randamentul unei hidrocentrale e mult mia mare decat o eoliana , hidrocentrala merge 24 cu 24 , pe cand eoliana doar atunci cand bate vantul .amortizarea e mult mai rapida la hidro decat eolian.  parerea mea e ca puterea generata in raport cu suma de bani ivestita e in avantajul hidro , reparatiile zic eu ca se fac mult mai usor la hidro decat eolian , poti lucra oricand vrei noaptea sau ziua , stai la dos nu in bataia vantului , daca vanturile sunt foarte mari ,nus care se incumeta sa se suie la 40m in turn , eu sincer nu asi faceo .
si un alt aspect , daca ai sti cate materiale compozite rasini speciale , necesita palele unei eoliene ramai pagubas , mai bine hidro daca ai un curs de apa care sa te ajute..
spor
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

sorinma

Citat din: pharaonu75 din Septembrie 26, 2013, 10:25:34 PM
Citat din: marius_vfp din Septembrie 26, 2013, 10:20:45 PM
cand hoti mai sus amintiti de sorin , vor afla ca mai tot romanasul sia luat eoliana si isi produce curentul in regim autonom , si nu da darile la stat , tva , impozit etc , or sa bage kakatii aia cu ochi taxa pe vant , o sa calculeze ei cumva viteza vantului pe secunda/eventual metru patrat de soare ocupat ,  si o sa ne bage taxe imediat , la astia nu trebe sa le zici de 2 ori abia asteapta idei ,

Apropo, stie cineva de ce a marit Sova pretul rovignetelor? :uimit: :uimit: :uimit: :uimit:
Ca in zona mea DN-urile nu cred ca au vazut 2 kg de asfalt, cumulat, in tot anul 2013! :rusine: :rusine: :rusine: :rusine:


S-au marit gropile,doar pt gropi plateam si pana acum.
Cu cat stii mai mult, cu atat iti dai seama ca stii prea putin ...George Calinescu
Adevarul este rareori pur si niciodata simplu...Oscar Wilde

sorinma

Citat din: marius_vfp din Septembrie 26, 2013, 10:20:45 PM
Citat din: Kiwi Bee din Septembrie 25, 2013, 11:03:50 AM

Mie imi place ideea cu aceste turnuri eoliene mai ales la nivel mic adica sa ai turnul tau cu care sati faci curentul necesar din belshug. Multi isi cumpara din China ca se merita la acel pretz, iar odata instalat iti da curent cit traiesti(evident nu in toate zonele este rentabil sau nu peste tot il poti exploata tot timpul anului).

cand hoti mai sus amintiti de sorin , vor afla ca mai tot romanasul sia luat eoliana si isi produce curentul in regim autonom , si nu da darile la stat , tva , impozit etc , or sa bage kakatii aia cu ochi taxa pe vant , o sa calculeze ei cumva viteza vantului pe secunda/eventual metru patrat de soare ocupat ,  si o sa ne bage taxe imediat , la astia nu trebe sa le zici de 2 ori abia      asteapta idei ,

O sa puna impozit pe eoliene....vrei sa nu platesti daca nu bate vantu?
Cu cat stii mai mult, cu atat iti dai seama ca stii prea putin ...George Calinescu
Adevarul este rareori pur si niciodata simplu...Oscar Wilde

marius_vfp

Citat din: bismark din Septembrie 26, 2013, 08:00:33 AM
   Aveti perfecta dreptate dar este necesar sa ai un curs de apa pentru un generator hidro.In ce priveste eolienele am avut situatii cind era si soare si vint puternic sa suprasolicite toata instalatia si sa se incalzeasca si atunci eram nevoit sa mai introduc consumatori.Asta se intimpla rar,dar imi voi face un senzor de temperatura si cu un releu sa conecteze automat consumatori in asemenea situatii.Acum am numai un releu de conectare automata baterii-retea.Cu respect
si la hidro se pot intampla cazuri cand ai aport de energie in retea , dar diminuiezi cantitatea de apa/presiune sau scazi curentul pe excitatie/rotor.

la tine cel mai simplu e sa faci un regulator de tensiune bun mppt , punand consumatori in rezea atunci cand ai soare si vant din belsug nu ai facut decat sa soliciti si mai tare reteaua , ai crescut curentul pe retea ,si astfel firele se incing si mai tare , ,cel mai indicat e sa ai conductori cu sectiune mai groasa de la eoliana pana la regulator , apoi regulatorul sa-ti devieze surplusul de energie pe un alt consumator gen boiler electric sau rezistente nikelina ,eventual becuri pentru a nu incarca prea mult bateriile .
daca vrei te pot ajuta cu scheme sfaturi etc sau un forum bun .

spor
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

stefan1

Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

stefan1

Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

romikele