Jurnal apicol

Creat de D006, Ianuarie 03, 2009, 03:51:39 PM

« precedentul - următorul »

pedro

CRISTI M

am vazut poze cu stupii tai ,sunt foarte frumosi, dar parca nu am vazut fundul cu colector de polen!!
nu ne faci o prezentare?!
:hi: :hi:
In fiecare an trecem nepasatori prin ziua mortii noastre!

CRISTI M

Cam greu cu prezentarea , Dar in mare ..... unde se vad betele bagate pe urdinis , de fapt ele ridica placa activa , daca le trag , placa cade si albina trece peste ea . ( ramane acelas urdinis ) .

Colectoare nu am pus decat 50 de bucati , uite cateva mai jos ...... nu am nici-o foto cu toata stupina 1 . Sunt puse doar la familiile care sunt pe 10 rame cu albina .

dedu

Cate rame cu puiet trebuie sa aiba acum stupii medii ori buni?
La mine sunt intre 5-7 rame toate familiile(rame full de albina pentru ca i-am restrans bine) si au 3-4-5 rame puiet fiecare,deci buni ca ai vostrii pe 10 rame nu sunt dar cam in ce categorie i-as putea incadra?
http://carafacumiere.ro/
Basarabia Pământ Românesc!

Kiwi Bee

Dragose iar ai uitat sa montezi colectoarele de lapovitza!!!

Vai ce stupar nepregatit, vai , vai  =))

Bătrânul

Citat din: Kiwi Bee din Aprilie 12, 2011, 02:51:44 PM
Dragose iar ai uitat sa montezi colectoarele de lapovitza!!!

Vai ce stupar nepregatit, vai , vai  =))
In schimb a spart cuiburile :rotfl:

D006

Citat din: Batrinul din Aprilie 12, 2011, 08:09:18 PM
Citat din: Kiwi Bee din Aprilie 12, 2011, 02:51:44 PM
Dragose iar ai uitat sa montezi colectoarele de lapovitza!!!

Vai ce stupar nepregatit, vai , vai  =))
In schimb a spart cuiburile :rotfl:

Nu stiu ce sa le fac la familiile la care le-am spart cuiburile ca au inceput sa construiasca faguri pe unde apuca , inclusiv sub hranitor , o fi bine ???????

ioanardelean55


Nu e bine deloc, dar ca sa n-ai probleme mai incolo mai baga din gind in cind cite-0  rama la oat ori ceva foite la cladit de aici incolo sigur sti ce sa la faci , SUCCES. :yes:

Kiwi Bee

Citat din: dragos2006 din Aprilie 12, 2011, 08:32:56 PM
Nu stiu ce sa le fac la familiile la care le-am spart cuiburile ca au inceput sa construiasca faguri pe unde apuca , inclusiv sub hranitor , o fi bine ???????

I deea era ca NU largesti cuibul, doar o rama care era plina cu miere/pastura va fi inlocuita cu una "noua".Daca ai una cu fagurele tras e si mai bine.Albinele vor acoperi acelasi numar de rame.
Numarul de albine raportat la cm cubi al cuibului nu se schimba caci nu ai introdus o rama in plus.

Cuibul era blocat oricum cu sirop si slanina(apifonda - arata ca o felie de slanina).Unde sati oua regina?????????

Pe o vreme asa de frumoasa cu lapovitza albinele nu ies nici unde.Daca nu fentam regina stimulind o fi bine?Nui facem loc, nu mai vine nimic din natura...pauza.
Regina in functie de spatiul pregatit pt ea de catre albine va oua crezind ca albinele aduc "ce aduc" din natura.
Oricum nu mai aveti vremea ca si in ianuarie/februarie, deci albinele vor trece cu brio.

Parca era vorba de o singura familie, celelalte avind spatiu pt ouat......... sau gresesc?


catel

Citat din: CRISTI M din Aprilie 12, 2011, 12:21:37 PM
Cam greu cu prezentarea , Dar in mare ..... unde se vad betele bagate pe urdinis , de fapt ele ridica placa activa , daca le trag , placa cade si albina trece peste ea . ( ramane acelas urdinis ) .

Colectoare nu am pus decat 50 de bucati , uite cateva mai jos ...... nu am nici-o foto cu toata stupina 1 . Sunt puse doar la familiile care sunt pe 10 rame cu albina .

mi-am mai limpezit si io ochii. fain nu gluma.
Sa fii DOMN ii o-ntaplare, sa fii OM ii lucru mare !

stupar

Citat din: dragos2006 din Aprilie 12, 2011, 08:32:56 PM
Citat din: Batrinul din Aprilie 12, 2011, 08:09:18 PM
Citat din: Kiwi Bee din Aprilie 12, 2011, 02:51:44 PM
Dragose iar ai uitat sa montezi colectoarele de lapovitza!!!

Vai ce stupar nepregatit, vai , vai  =))
In schimb a spart cuiburile :rotfl:

Nu stiu ce sa le fac la familiile la care le-am spart cuiburile ca au inceput sa construiasca faguri pe unde apuca , inclusiv sub hranitor , o fi bine ???????


Si la mine unele au inceput sa construiasca sub ranitor,dar cu frigul asta sau retras in cuib si stau in ghem.Am dat sirop ca puietul are nevoie de apa.
Daca ai largit cuibul rau ai facut,trebuia urmarit prognoza timpului.Trebuie vazut daca ultima rama este acoperit de albine,daca nu trebuie scos utima rama urgent,daca are puiet neacoperit trebuie distrus,pericol loca. :hi: :hi:

bucovineanu

Eu nu despachetez stupii si nu sparg cuibul in lua aprilie niciodata indiferent cat de puternice sunt familiile. "In popor e o vorba: "april prieste si beleste." In multi ani mai mult "beleste". Cei care stiu ca nu au suficienta mancare in stupi, atentie la canibalism asa cum au spus colegii Filip si stupar. Odata oprita ponta si puietul mancat, cu greu isi mai revine acea familie.

bogdan moldovean

din expierienta mea putina in momentul actual nici eu nu am spart cuiburile ce vorba de cuiburi ca la mine sunt maxim pe 6 rame in schimb acoperite cu albina .Cred ca au 2-3 rame cu puiet larvar ...........

tassevasi

  Bine ai venit Bogdan pe Apiardeal  si sa fi cit mai activ .

Numai bine  :hi:

orbanstefan64

bine ai venit pe forum!!! :hi: :hi:

bogdan moldovean

multumesc dragi prieteni stupari de primire Doresc si eu sa fiu cat mai activ daca am cu ce........imi doresc sa invat de la voi tot ce este bun numai daca si voi doriti treaba asta .Oricum multumes de primire