Jurnal apicol

Creat de D006, Ianuarie 03, 2009, 03:51:39 PM

« precedentul - următorul »

D006

  La Prisaca numai apicultori fericiti : Valentin , Valter , Dragos , Gheco

Bătrânul

ATENTIUNE NENOROCIRE Ieri prof Sraer mi-a comunicat ca in stupina aflata la 1 km de mine din cauze necunoscute au murit toate albinele . Stuparul avea doua pavilioane si practica stuparit pastoral. Au fost duse probe la analiza . Consider de datoria mea morala sa va atrage atentia ca pina la elucidarea cazului SA NU CUMPARATI STUPI SAU ALBINE DIN ACEASTA ZONA

pharaonu75

Va multumim pentru avertizare!
Un gest frumos din partea dumneavoastra! :hi:
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

valter

'' La Prisaca numai apicultori fericiti : Valentin , Valter , Dragos , Gheco''...tu oi fi amarat?
Iertarea este o virtute crestina.    Alexandre Dumas.

Florin-braileanul (FlorinI)

Citat din: Batrinul din Noiembrie 02, 2010, 05:31:25 AM
ATENTIUNE NENOROCIRE Ieri prof Sraer mi-a comunicat ca in stupina aflata la 1 km de mine din cauze necunoscute au murit toate albinele . Stuparul avea doua pavilioane si practica stuparit pastoral. Au fost duse probe la analiza . Consider de datoria mea morala sa va atrage atentia ca pina la elucidarea cazului SA NU CUMPARATI STUPI SAU ALBINE DIN ACEASTA ZONA

din aceasta zona????


rog mult cateva detalii.. zona?
http://florinbr.sunphoto.ro

Bee ... smart!, Bee ... happy!
Pentru prieteni: 0726.111.333

D006


pharaonu75

Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

Florin-braileanul (FlorinI)

Citat din: AndreiRN din Noiembrie 02, 2010, 09:02:46 PM
Sf. Gheorghe.

da... tare

eu nu il cunosc pe batranul, decat din postari.
nu am avut ocazia sa discutam face-to-face
asa ca .... sft.gheorge din profil, ...
e de covasna sau de tulcea?
http://florinbr.sunphoto.ro

Bee ... smart!, Bee ... happy!
Pentru prieteni: 0726.111.333

pharaonu75

Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

D006

  Expunerea Batranului e succinta si nu are detalii . Albinele daca au fost gasite moarte in stup aproape sigur este vorba de o intoxicatie acuta . Daca familiile s-a depopulat treptat poate fi vorba de o boala sau de o intoxicatie cronica.
  Enigma o poate deslusi tot Batranul deoarece are si el stupi .

pharaonu75

Il asteptam pe Batran sa ne comunice rezultatul analizelor de laborator!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

Florin-braileanul (FlorinI)

Citat din: pharaonu75 din Noiembrie 02, 2010, 10:22:41 PM
Il asteptam pe Batran sa ne comunice rezultatul analizelor de laborator!

eram tanar cand tatal meu a primit cadou un stup
anul urmator a reusit sa aiba 2
a cumparat inca unul
dupa 2 ani avea 5
ii tinea in braila in oras la o cunostinta in curte
intr-o zi am fost cu el sa umblam la stupi
toti stupii morti
albinele paralizate cu capul in celula
pentru prima data am vazut lacrima in coltul ochilor tatalui meu

mancare din belsug
a dus la dsv fagure cu tot cu albina la analiza
raspunsul....
ne pare rau nu putem face analiza ceruta
a trimis prin cineva la bucuresti si raspunsul a fost, otravire cu spray de insecte

a luat la sigur pe unul din vecinii celui unde tineam stupii si el a spus scuzandu-se ca a crezut ca vecinul si-a luat stupi si a vrut sa se razbune ca si el (propietarul unde tineam stupii) arunca cu pietre in cainii de pe strada . a sarit gardul si a dat cu spray de muste "pe gaura de unde ieseau albinele"

no comment

sper sa nu fie tot razbunare
http://florinbr.sunphoto.ro

Bee ... smart!, Bee ... happy!
Pentru prieteni: 0726.111.333

flavius

Florine, asta e din categoria fff draga romanului, sa moara capra vecinului...criminali, si prosti pe deasupra...
Omul e dator sa invete cat traieste...sa viseze si sa lupte sa-si indeplineasca visele, din toate puterile si cu toata forta lui interioara...

Bătrânul

Nu cunosc detalii de moartea  albinelori si cu toate ca stupina este la un km. nu am curajul sa merg acolo... Albinele mele mai traiesc ce-i drept restrinse. La mine acum la ora 12,28  cu temperatura de 14,5 grade este un zbor foarte slab. Am sunat la laboratorul unde au fost duse probele si zice ca au paraziti varoa . La intrebarea ,"care este rezultatul la ex. virusologic si bactereologic" dna. doftor a zis ca ei nu pot face asemenea analize dar sa nu-mi fac probleme ca si asa vom primi despagubiri  :mad: :nod:

balasbebe

In prima iarna cand m-am apucat de albine, au murit aproape toate. au ramas matcile cu cat eo mana de albine. Prima grija a fost sa ma duc la un laborator de specialitate. O analiza putin mai completa ar fi costat destul de mult, si dura 1-2 saptamani. Eu trebuia sa iau masuri urgente, nu sa imping inca suferinta.
M-am adresat la Wikipedia adica la domnul Oros Iosif. Acesta era deja informat mi-a spus ce am de facut si am salvat ce s-a mai putut salva. Mi-a spus ca est evorba de Varroa, sa-i tratez cu Mavrik.
Din pacate la un magazin de profil nu gasim o metoda de tratare a stupilor. Sunt acele benzi dar cand est eiarna si frig nu actioneaza. Eu am facut cu solutie de 2 la mie cu mavrik si am avut in primavara si putin noroc. a fost o primavara buna, un cules de salcam bun, am mai cumparat si am trecut peste ani cu bine.
In acest an este o infestatie masiva cu Varroa. sa vedeti ce va urma. Au aparut acele proiecte cu stupari, de fapt asa zisi si o sa fie o problema.

Eu l-am vizitat pe Batranul acasa. Pai el avea tot ce tine de albine. Avea in primul rand atat acel aparat Furretto, cat si cele 2 solutii. Avea si de dat gratis, caci stia ce inseamna Varroa. Avea si populatie in lazi si mancare. Zic asta si-l asigur ca poate sa stea linistit.
Nu ar fi rau daca ar mai insista cu 2 ture de fum. Normal trebuie 6 tratamente si al saptelea cand este nevoie.  ACUM>