Jurnal apicol

Creat de D006, Ianuarie 03, 2009, 03:51:39 PM

« precedentul - următorul »

bio

Citat din: D006 din Ianuarie 22, 2016, 08:58:43 AM
  .... Este ca in cazul vinului , 90% dintre clienti aleg vinul dupa eticheta si ambalaj uitand ca cele doua ajung la gunoi.

Tot ai adus vorba de vin.
Vazusem pe net reclama ca ar exista ceva drojdii selectionate care daca le adaugi la fermentatia vinului ai obtine un vin cu o aroma  mai deosebita.

...or fi oare cum se face reclama..??..ajuta cumva la realizarea unui vin mai altfel..?

tuturicius

Citat din: bio din Ianuarie 22, 2016, 03:39:02 PM
Citat din: D006 din Ianuarie 22, 2016, 08:58:43 AM
  .... Este ca in cazul vinului , 90% dintre clienti aleg vinul dupa eticheta si ambalaj uitand ca cele doua ajung la gunoi.

Tot ai adus vorba de vin.
Vazusem pe net reclama ca ar exista ceva drojdii selectionate care daca le adaugi la fermentatia vinului ai obtine un vin cu o aroma  mai deosebita.

...or fi oare cum se face reclama..??..ajuta cumva la realizarea unui vin mai altfel..?
Ajuta. Daca vrei sa faci vinul sec ajuta si mai mult.

oroles

Citat din: bio din Ianuarie 22, 2016, 03:39:02 PM
Tot ai adus vorba de vin.
Vazusem pe net reclama ca ar exista ceva drojdii selectionate care daca le adaugi la fermentatia vinului ai obtine un vin cu o aroma  mai deosebita.

...or fi oare cum se face reclama..??..ajuta cumva la realizarea unui vin mai altfel..?
Eu iti recomand Biosal HS. Ii da gust ca la mai toate vinurile din magazin. E 25 de lei (1 plic de drojdii+1 plic de activator). Mi-am facut hidromelul si are gust exact ca un vin bun din magazin. Nu are gustul de struguri asa de pronuntat.  I-am dat o cana de hidromel vecinului si mi-a zis ca e "vin nobil" si ca sigur nu e facut din miere.  :rotfl: =)) Iar vecinul meu e mare amator de vinuri. Are o mica crama unde tine sticle vechi si de 10 ani. Are dopuitor, cumpara dopuri de pluta, isi face etichete la sticla. Isi face si vinul singur.

Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

bio

Citat din: tuturicius din Ianuarie 22, 2016, 04:35:07 PM
...
Ajuta. Daca vrei sa faci vinul sec ajuta si mai mult.

aaha... sec... Un demidulce m-ar atrage mai mult.

Citat din: oroles din Ianuarie 22, 2016, 08:14:31 PM
....
Eu iti recomand Biosal HS. Ii da gust ca la mai toate vinurile din magazin. E 25 de lei (1 plic de drojdii+1 plic de activator). Mi-am facut hidromelul si are gust exact ca un vin bun din magazin. Nu are gustul de struguri asa de pronuntat.  I-am dat o cana de hidromel vecinului si mi-a zis ca e "vin nobil" si ca sigur nu e facut din miere.  :rotfl: =)) Iar vecinul meu e mare amator de vinuri. Are o mica crama unde tine sticle vechi si de 10 ani. Are dopuitor, cumpara dopuri de pluta, isi face etichete la sticla. Isi face si vinul singur.

Ahha...merci..o sa caut sa fac pentru la anul .

..si eu fac un fel de hidromel......struguri@miere.... imi place mai mult decit vinul facut numai din struguri  dar sa incerc si altceva .

D006

  Ieri am petrecut o zi frumoasa pe plaiuri ialomitene , am vizitat unul dintre cei mai mari procesatori de miere din Romania. Am lamurit multe aspecte legate despre miere , lucruri pe care nu le stiam si am ramas uluit sa aflu ce complicat este sa vinzi un produs intr-o piata dominata de hiene.

Eugen B

In urma frigului sunt curios cati stupi ( defapt ciurucurile sau nuclele) au picat. La mine 2 nu mai  respira nimic, albina f putin, probabil si matcile au fost slabe. Si asta e ceva selectie.

Porfy66

D006 te-ai lamurit si cate kg de antibiotice poti sa pui la albine fara sa iti iasa la analize? Doar nu scrie pe niciunde ca nu e voie!!
:nebun:

D006

A aparut si haterul de serviciu ....

oroles

Citat din: Eugen B din Ianuarie 23, 2016, 08:00:27 PM
In urma frigului sunt curios cati stupi ( defapt ciurucurile sau nuclele) au picat. La mine 2 nu mai  respira nimic, albina f putin, probabil si matcile au fost slabe. Si asta e ceva selectie.
La mine a picat un nucleu pe 2 rame (ma asteptam) si un roi tarziu. La al doilea banuiesc ca albina putina, lipsa matcii sau puiet. Varroa exclud deoarece a primit fiecare 5 tratamente. Culmea, cel cu diaree a supravietuit (tot roi tarziu).
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

D006

  E foarte importanta aceasta selectie naturala , fara acest ger ar supravietui si elementele slabe . De cand s-au inventat fel si fel de turte iar stuparii impacheteaza stupii parca sunt colete pt. polul nord au supravietuit si elementele slabe care nu fac altceva decat sa degenereze rasa.

Eugen B

Cine are multi stupi mai si pierde, si cei cu putini pierde.
Ideea e ca mai mor matci toamna, de la tratamente sau eu mai stiu ce.
Trebe facute selectii pe toate planurile. asta e

tinumaftei

Citat din: D006 din Ianuarie 24, 2016, 08:53:33 AM
  E foarte importanta aceasta selectie naturala , fara acest ger ar supravietui si elementele slabe . De cand s-au inventat fel si fel de turte iar stuparii impacheteaza stupii parca sunt colete pt. polul nord au supravietuit si elementele slabe care nu fac altceva decat sa degenereze rasa.
Foarte adevarat. Nu poti sa faci un punctaj de selectie daca ai calorifer in stup!

bio

...apicultorul are grija sa intervina inca din august in activitatea familiilor de albine si iarna nu va mai fi nevoie de impachetari prea multe .

Din prea multa atentie acordata familiilor de albine unii apicultori prea infofolesc la familiile de albine creiind condesns in stupi...prin impachetarea aleasa nu permit o buna aerisire/oxigenare a familiei de albine.

Frigul nu omoara familia de albine.... dar, umezeala si curentul sunt foarte periculoase si la r4evedere familie de albine .

MOTANUL

Citat din: D006 din Ianuarie 24, 2016, 08:53:33 AM
E foarte importanta aceasta selectie naturala , fara acest ger ar supravietui si elementele slabe.

Întrebarea este cum suntem siguri ca au murit de ger? La Bucuresti din pacate a fost si vânt si ger si temperaturi negative (-20; - 21 grade). Eu nu ii am in zona subcarpatica, nu am pomi, nu e nimic sa tina piept vantului acolo. Sunt in camp.
Eu as vrea sa am garantia ca nu au murit de o boala ceva. Cum trebuie procedat? (avand in vedere ca eu la institut ajung in 20-30 minute). Ma gândeam sa tai faguri din ei - cat mai din centru cuibului si sa duc si niste albine moarte. Daca aflu ca nu au nimic pot sa folosesc ramele si cutiile cu toata încrederea la primavara.
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

bio

Citat din: MOTANUL din Ianuarie 24, 2016, 07:00:03 PM
Citat din: D006 din Ianuarie 24, 2016, 08:53:33 AM
E foarte importanta aceasta selectie naturala , fara acest ger ar supravietui si elementele slabe.

Întrebarea este cum suntem siguri ca au murit de ger? La Bucuresti din pacate a fost si vânt si ger si temperaturi negative (-20; - 21 grade). Eu nu ii am in zona subcarpatica, nu am pomi, nu e nimic sa tina piept vantului acolo. Sunt in camp.
Eu as vrea sa am garantia ca nu au murit de o boala ceva. Cum trebuie procedat? (avand in vedere ca eu la institut ajung in 20-30 minute). Ma gândeam sa tai faguri din ei - cat mai din centru cuibului si sa duc si niste albine moarte. Daca aflu ca nu au nimic pot sa folosesc ramele si cutiile cu toata încrederea la primavara.


Daca ai ceva probleme,... du-te la institut si acolo vei afla ce i-ti trebuie sa le duci,.... ca stiu ca ani in urma faceau  analize la albine duse de catre apicultori .