Jurnal apicol

Creat de D006, Ianuarie 03, 2009, 03:51:39 PM

« precedentul - următorul »

PARINTELE

Citat din: bucovineanu din Ianuarie 30, 2014, 05:16:26 PM
Albinele din stupii in care se aflau ramele fotografiate in prim plan, nu prea aveau sanse sa iasa din iarna, aveau prea putina mancare. Nu stiu ce sa zic. Acolo a durat ceva pana s-a facut "lucrarea". Un raufacator e mai grabit si nu sta un timp asa de lung la locul faptei deoarece ar putea fi vazut de cineva. Oricum intamplarea ridica multe semne de intrebare.
Citat din: marian sima din Ianuarie 30, 2014, 09:11:47 PM
Albina deranjata  chiar pe timp de iarna sare sa intepe si deranjati acum albina ca se va arunca direct la fata,adica acolo unde simte caldura.
Acolo e mana de apicultor,ori in stupina s-a gasit multe mortalitati si e momentul bun sa gasesti o scuza pentru controalele care se fac la cei care au accesat fonduri.

este posibil sa aveti dreptate

C@T@LIN

#7216
 :sad: primarul este in conflict cu un "interlop" local.www.vrn.ro/mii-de-albine-ucise-la-pochidia -cititi comenentariile.

D006

In mod normal pe frig si viscol venea infractorul dadea cu șutul in ei , ii darama si pleca. Sa stai in frig si sa scoti rama cu rama iar unele cutii sa le lasi pe locul lor iar altele daramate e cam ciudat... sa ne gandim ca infractorul avea la el si o dalta apicola ...

istodorescu vasile

Citat din: dragos2006 din Ianuarie 30, 2014, 10:19:50 PM
In mod normal pe frig si viscol venea infractorul dadea cu șutul in ei , ii darama si pleca. Sa stai in frig si sa scoti rama cu rama iar unele cutii sa le lasi pe locul lor iar altele daramate e cam ciudat... sa ne gandim ca infractorul avea la el si o dalta apicola ...
exact la acest lucru m-am gindit si eu , si din acest motiv am vrut sa aflu si alte pareri. un raufacator sau mai multi sa faca acest prapad ar fi trebuit sa munceasca ceva vreme, si sa faca in asa fel incit sa nu ramina nici macar o familie neafectata. povestea pare cusuta cu ata alba.

johnysibiu

Cine are putina experienta stie ca, ce a propolizat albina toamna, greu desfaci.

marius_vfp

no fi  el chiar prost primaru , sunt sigur de asta , nu cunosc situatia nu ma intereseaza dar pot banui ca are sigur o asigurare a ei facuta in caz de distrugere furt sau etc , si daca stupii erau pe moarte sau chiar morti , chemi televiziunea , politia face procesul verbal si gata banii intra in cont .
castigul e garantat. la ce sa mai munceasca omu in vara sasi rupa salele.
privesc fotografiile si vad ca urdinisurile sunt pline de zapada nici macar nu fusese pe la ele sa le dea zapada , deci lipsa de interes.
spor
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

Zip2006

Parerea mea este o minareala tipic romaneasca ,pai un primar are toate pirghiile posibile de a-si supraveghea bunurile (paza  sateasca nocturna si diurna plus ciripitorii) ,praf in ochi cu devastarea .El a lungit stupii si a intrat cu trei rame lesinate pe iarna si fara mincare ,i-au murit  aproape toti si a dat-o vandalizata poate mai scoate ceva banuti din ce stie el...... parerea mea .

mmacreanu

Indiferent ce s-a intamplat acolo ... cel care a facut acel dezastru nu are pic de suflet in el, daca primarul si-a facut singur asta inseamna ca a vazut doar euro si nu a avut pasiune pentru acele albine. Mie imi pare rau pentru 5-10 albine pe care le scot pe urdinis moarte, cum sa-ti imprastii pasiunea prin zapada?
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

bucovineanu

O mare parte din cei care acceseaza fonduri o fac pentru bani si nu din pasiune pentru albine.

D006

#7224
 Pentru ca tot e iarna si targul de la Slobozia este amanat hai sa ne aplecam putin pe nutritia albinelor .
   Sa incepem cu nectarul. Acest produs minunat al florilor este in fapt un amestec de apa si zaharuri in general in proportii egale . Numai ca albinele nu pot asimila zaharul ca atare asa ca are loc transformarea in zaharuri simple = monozaharide ( glucoza si fructoza).
  Transformarea dizaharidelor in monozaharide necesita o intensa activitate enzimatica cu un consum sporit de proteine , vitamine, alte oligoelemente si binenteles cu un grad de uzura a albinelor. Cea mai importanta enzima este invertaza, produsa de glandele faringiene , care scindeaza zaharoza.
  Amestecarea nectarului cu invertaza are loc in gusa albinei . Ulterior in interiorul stupului , dupa ce nectarul este varsat in celule incepe procesul invers diluarii prin eliminarea excesului de apa.
Acest proces se realizeaza prin
  - Imprastierea nectarului pe o suprafata mare de faguri - celulele fiind initial umplute cca. 25-30%asociata cu ventilatia permanenta si mutarea repetata a nectarului in alte celule
-Regurgitarea repetata a unui picaturi de nectar din gusa in celule
Continutul nectarului in enzime face ca procesul de invertire a zaharului sa continue pe intreaga perioada in care se realizeaza concentrarea lui ,CAT SI DUPA CAPACIREA MIERII.  Astfel ca la doua zile de la capacire mierea contine 62,8% zahar invertit iar la 10 zile contine 77,3 % zahar inverti.
  Pentru sintetizarea enzimelor ce se adauga hranei energetice , albinele au nevoie de PROTEINE , VITAMINE SI ALTE SUBSTANTE NUTRITIVE .

  Ca sursa de inspiratie am folosit cartea domnului Petru Moraru.
 
Unele comentarii . la un cules de 4 -5 kg. la zi este necesar sa adaugam apropape un cat de 1/2 pe zi . Sau daca stim ca avem 5 zile de cules masiv adaugam din start 5 caturi .  Nu ne grabim sa extragem mierea imediat dupa incetarea culesului , e bine sa o mai lasam o saptamana in stup . Grija mare la aportul de proteine in timpul culesului , o tava cu drojdie de bere inactivata tunuta permanent in stupina face diferenta !

bio

Citat din: istodorescu vasile din Ianuarie 30, 2014, 05:03:48 PM
....ieri dimineata primarul comunei pochidia din judetul vaslui , a gasit toti cei 70 de stupi aruncate ramele cu albinele in zapada.....

Sa iei la mina 70 de stupi,sa arunci ramele din stupi afara dureaza ceva timp, plus ca i-ti trebuie si ceva stiinta de lucru cu stupii .

Poate va dura putin, dar se va afla ca nu a fost doar un faptuitor si unul din ei va vorbii.  .....cu 2 galeti de vin  afla pagubitul cine ia tavalit stupii.
...apoi si primarul la rind lui, sigur nu va ramine dator celui care ia facut "acel serviciu".

bio

Citat din: dragos2006 din Ianuarie 31, 2014, 11:06:55 AM
Pentru ca tot e iarna si targul de la Slobozia este amanat hai sa ne aplecam putin pe nutritia albinelor .
   Sa incepem cu nectarul. Acest produs minunat al florilor este in fapt un amestec de apa si zaharuri in general in proportii egale . Numai ca albinele nu pot asimila zaharul ca atare asa ca are loc transformarea in zaharuri simple = monozaharide ( glucoza si fructoza).
  Transformarea dizaharidelor in monozaharide necesita o intensa activitate enzimatica cu un consum sporit de proteine , vitamine, alte oligoelemente si binenteles cu un grad de uzura a albinelor. Cea mai importanta enzima este invertaza, produsa de glandele faringiene , care scindeaza zaharoza.
  Amestecarea nectarului cu invertaza are loc in gusa albinei . Ulterior in interiorul stupului , dupa ce nectarul este varsat in celule incepe procesul invers diluarii prin eliminarea excesului de apa.
Acest proces se realizeaza prin
  - Imprastierea nectarului pe o suprafata mare de faguri - celulele fiind initial umplute cca. 25-30%asociata cu ventilatia permanenta si mutarea repetata a nectarului in alte celule
-Regurgitarea repetata a unui picaturi de nectar din gusa in celule
Continutul nectarului in enzime face ca procesul de invertire a zaharului sa continue pe intreaga perioada in care se realizeaza concentrarea lui ,CAT SI DUPA CAPACIREA MIERII.  Astfel ca la doua zile de la capacire mierea contine 62,8% zahar invertit iar la 10 zile contine 77,3 % zahar inverti.
  Pentru sintetizarea enzimelor ce se adauga hranei energetice , albinele au nevoie de PROTEINE , VITAMINE SI ALTE SUBSTANTE NUTRITIVE .

  Ca sursa de inspiratie am folosit cartea domnului Petru Moraru.
 
Unele comentarii . la un cules de 4 -5 kg. la zi este necesar s adaugam apropape un cat de 1/2 pe zi . Sau daca stim ca avem 5 zile de cules masiv adaugam din start 5 caturi .  Nu ne grabim sa extragem mierea imediat dupa incetarea culesului , e bine sa o mai lasam o sapotamana in stup . Grija mare la aportul de proteine in timpul culesului , o tava cu drojdie de bere inactivata tunuta permanent in stupina face diferenta !


Dragosh, parca ai mai inceput pe nu stiu ce sectiune ceva discutii de invertaza si ai lasat-o moarta apoi.

Citat din: dragos2006 din Ianuarie 31, 2014, 11:06:55 AM
... . Grija mare la aportul de proteine in timpul culesului , o tava cu drojdie de bere inactivata tunuta permanent in stupina face diferenta !


....in timpul unui cules, nu-ti ia nici pulea drojdia din tava ca 100% are destul polen in natura. Poti sa le dai si praf de polen ca nu ti-l baga in seama.

D006

  E posibil sa ai cules masiv de nectar iar polen lipsa.
  Aici nu discut de invertaza in special ci despre nutritia albinelor , subiectul este vast dar avem suficient timp la dispozitie.

orfan.george

Citat din: marius_vfp din Ianuarie 31, 2014, 07:47:47 AM
no fi  el chiar prost primaru , sunt sigur de asta , nu cunosc situatia nu ma intereseaza dar pot banui ca are sigur o asigurare a ei facuta in caz de distrugere furt sau etc , si daca stupii erau pe moarte sau chiar morti , chemi televiziunea , politia face procesul verbal si gata banii intra in cont .
castigul e garantat. la ce sa mai munceasca omu in vara sasi rupa salele.
privesc fotografiile si vad ca urdinisurile sunt pline de zapada nici macar nu fusese pe la ele sa le dea zapada , deci lipsa de interes.
spor
exact la asta ma gandeam si eu am vazut pozele cu ramele alea prin zapada nu aveau pic de miere pe ele si una din rame parca albine au capul infipt in celule probil k erau deja moarte de foame. deci poate chiar dl primar a fost autorul faptei

bio

Citat din: dragos2006 din Ianuarie 31, 2014, 11:28:39 AM
  E posibil sa ai cules masiv de nectar iar polen lipsa.
  Aici nu discut de invertaza in special ci despre nutritia albinelor , subiectul este vast dar avem suficient timp la dispozitie.

Doar intr-un singur caz poti avea cules masiv de nectar si polen lipsa.  Culesul "din sac"... :bravo:


Mai interesant ar fi sa  trecem la metabolismul albinelor ca acolo este si "smecheria" cu stimularea timpurie... :wink: