Jurnal apicol

Creat de D006, Ianuarie 03, 2009, 03:51:39 PM

« precedentul - următorul »

cocobeny

Nu mai vb. nimeni pe aici, cum stati cu culesul la salcam, cu vremea, cu roirea in perioada aceasta, daca tine vremea tot ploioasa ce fac  :bzz: domnisoarele din stup, se pregatesc de nunta? :D  si cand vine vremea buna se duc in casa de piatra  =)), maine merg si eu la ele sa vad ce surpriza mi-au pregatit gagicile mele, numai bine si sa auzim de vremuri bune.  :hi:
Cine nu munceste la tinerete, n-are la batranete.

D006

Culesul de salcam s-a incheiat , productia medie a fost dr 15 kg/familie .Pana acum am produs 40 de roi . De acum incepem cu polenul , reginele si roii.

Marius-ursulakhe

Dragos vreau prima data sa iti multumesc frumos pt toate filmele foarte frumoase pe care le faci si pe care le vei face si de acum inainte si mai vreau sa iti urez tie si familiei multa sanatate  :hi:

D006

Printre picaturile de ploaie in saptamana care tocmai a trecut am avut onoarea sa primesc vizita unui grup de stupari din Macedonia precum si pe cea a d. consul al acestei tari la Bucuresti.

                   Vizita apicultorilor macedoneni in stupina Gavrila


  Ma bucur ca am inceput sa urnesc lucrurile la crescatoria de regine , de maine se intra la populat nucleele de imperechere.

D006

Jurnalul apicol a trecut de 500000 vizualizari , va multumesc !

relutu

Ptr ca avem ce vizualiza. =D> :hi:

sandupop

 :bravo:....Sper ca nu te oprești.....ca ai încurcat-o =D>
Nu trageti!! ...Sunt incepator.

nicu68

bravo Dragose tine-o tot asa,numai bine tie si familiei tale :nod: :hi:

D006

 Culesul de la tei a fost mediocru  la mine ca si inexistent . la fan a miscat ceva cat sa asigure o dezvoltare buna pentru floarea soarelui si ceva prin butoaie.
   A sosit vremea marelui cules de la FS. acum ne scoatem profitul , noroc ca merge excelent.

albinuta carina

buna ziua domnu dragos, stiti ceva de soiurile Imeria,Maoma ,sunt bune?
:)

D006

chiar daca este soi sau hibrid daca ploua bine si sunt indeplinite si restul conditiilor pedoclimatice sigur vor secreta nectar.  Eu unul anul acesta am cele mai slabe colonii de albine din ultimii 6 ani , cu toate acestea la salcam am avut un varf de 7 kg. iar acum la FS . pana acum recordul a fost de 6,5.
   La noi problema nu este baza melifera in sine si conditiile climatice uneori potrivnice dezvoltarii optime a coloniei de albine.

albinuta carina

si ale mele au fost slabe dar au recuperat ,acum sunt intre 15 si 20 rame cu albina .O intrebare as avea ,am venit de la tei si am scos ceva cat sa ma ling pe degete si a scazut cantarul la o saptamana 600g si am observat ca nu prea este puiet capacit si nici nu au ouat cum trebe ,am in general 5-6 rame ,e vreo problema?

albinuta carina

as mai avea o intrebare in legatura cu o familie cu puiet varos,ce sa fac cu ea,cum o pot folosi albinele de la acea familie? am observat ca numai in doua rame se regaseste puiet bolnav.
ce ma sfatuiti sa fac? sa despart ramele cu o gratie hanneman sa nu mai oua matca in ele,sau pot intari alta familie cu albine de la acea familie?  ))/

D006

la puietul varos singura varianta eficienta este schimbarea reginei.
chestia cu lipsa de cules si scaderea cantitatii de puiet este specifica tarii noastre .

Ioan Olaru

 Totusi inainte ar trebui aflata cauza , am inteles ca de obicei doar daca nu este albina suficienta si puietul raceste ,cuibul lasat prea larg , dupa ce se rezolva aceste probleme se iau si masuri altfel masurile sunt de prisos.
Pentru că apar noutăți verificați blogul personal
www.albina-online.blogspot.com