Jurnal apicol

Creat de D006, Ianuarie 03, 2009, 03:51:39 PM

« precedentul - următorul »

albinasebes

eu am avut toata iarna tras subarul doar o palma buna, acum l-am inchis. nu am avut probleme cu condensul.
"Aşa să lumineze lumina voastră înaintea oamenilor, aşa încât să vadă faptele voastre cele bune şi să slăvească pe Tatăl vostru Cel din ceruri"(Matei 5, 16)

D006

  Este prima iarna in care las familii la iernat fara pregatirea prealabila a cuibului . Singura operatiune efectuata a fost stimularea cu Dulcofruct la momentul optim . Sa vedem ce a iesit :
                           Familie iesita din iarna fara strangerea cuibului

CRISTI M

Stai bine cu mancarea dar cam prost cu puietul . La mine majoritatea au puiet de toate varstele  pe 3 rame si de aici consumul mai mare de mancare . Ieri veneau cu polen , dar de Duminica incep sa le ajut proteic .
Sa auzim numai de bine .

D006

  Ai vazut si din anii anteriori ca la tine familiile sunt inaite cu 3 saptamani , fix o generatie de albine . dar la mine recupereaza pana la 1 mai.

pharaonu75

#5479
Citat din: dragos2006 din Martie 08, 2012, 07:06:28 AM
... dar la mine recupereaza pana la 1 mai.
Iar la 1 mai este musai sa va intalniti, pentru a constata (la o friptura si un sprit) daca albinele au recuperat sau nu! :wink2: :hi:
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

D006

  Ne intalnim noi mai repede !!!  : sampanie: :beer:

D006

Citat din: CRISTI M din Martie 07, 2012, 10:48:06 PM
........ La mine majoritatea au puiet de toate varstele  pe 3 rame si de aici consumul mai mare de mancare . Ieri veneau cu polen , dar de Duminica incep sa le ajut proteic .
Sa auzim numai de bine .


Cristi..!!...fericitulee..!..


...in zona mea, Fetesti, Ialomita nici macar nu au avut nici un zbor mai serios in 2011...:(.. 

..suntem in urma la dezvoltare datorita timpului inca rece..poate aceeashi situatie este si la Dragosh in zona Buzaului.

gore

Cam peste tot in Muntenia si Moldova, sa nu uitam de zona Miercurea Ciuc, acolo e suparare mare.
A gresi este omeneste...totusi, a da vina pe altul este si mai omeneste."Nu-i suficient sa faci tot ce-i mai bun. Intai trebuie sa stii ce sa faci, APOI sa faci ce-i mai bun." -- W. Edwards Deming

KTA-APIDORNA - Ski

Citat din: gore din Martie 08, 2012, 10:17:09 PM
Cam peste tot in Muntenia si Moldova, sa nu uitam de zona Miercurea Ciuc, acolo e suparare mare.
Aprob! :beer:
bucură-te de ce ai,nu fi nefericit pentru ce nu ai!(dar nu fi leneş!) KTA -SKI  0745789006 /mess:[email protected]  http://foreverapi.sunphoto.ro/

ion patrut

si neamtul aproba starea vremii rece pt aceasta perioada

pharaonu75

Eu trebuie sa va fac in necaz.
La noi este SOAAARE!
  :yes: :hippo: :yes:
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

Alutus

Citat din: pharaonu75 din Martie 14, 2012, 11:50:31 AM
Eu trebuie sa va fac in necaz.
La noi este SOAAARE!
  :yes: :hippo: :yes:
Poate altora. Si la mine este soare. Le -am spalat capacele asa ca voi putea observa daca astazi vor zbura.
Sa nu uiti Darie!

dedu

http://carafacumiere.ro/
Basarabia Pământ Românesc!

jonny_it


dedu

Citat din: jonny_it din Martie 16, 2012, 11:20:51 PM
Citat din: dedu din Martie 16, 2012, 09:05:14 PM


La vara in loc de miere o sa mananci mamaliga  :rotfl:

Imi place tare mamaliga cu lapte ori smantana deci da: asa am sa fac:)
http://carafacumiere.ro/
Basarabia Pământ Românesc!