Tipuri de stupi

Creat de dragos2006, Ianuarie 20, 2008, 10:49:26 PM

« precedentul - următorul »

PACO

am urmarit subiesctul dar nu am avut timp sa scriu, cu tot respectul va spun ca fiecare model de stup este bun pentru ceea ce iti propui sa  obtii de la o stupina, daca ai doar un hobby este bun si stupul profesorului Ursu, daca vrei sa faci apicultura in mod industrial si profesionist trebuie sa delimitezi clar (fizic vorbind) :1. crescatoria de matcii, 2. producerea roilor si 3. stupii de productie.cine crede ca le poate face pe toate trei intr o cutie nu o va face pe nici una cum trebuie.

D006

Citat din: cristi-profURSU din Iunie 02, 2011, 10:12:57 PM


Ce inseamna sa fii mishtocar de neam ..... Asta e tot ce ai inteles tu din prezentari?
Ti-am sugerat sa-ti stergi semnatura din postari pentru ca te injuri singur, dar se pare ca esti la un nivel extrem de avansat de ..... Nici macar nu sesizezi ca te impusti singur in picior cu fiecare postare, don doctor. :)

Daca tot esti abonat la filmele tatalui meu, vad ca nu ai mai spus nimic de filmele care arata Bio Stupul in practica si care cam demonteaza toate ctiticile tale(care erau oricum nefondate). Perfect previzibil in cazul tau.

SAl Cristi, daca m-ai esti pe aici explica-i tatalui tau ce inseamna  notiunea de BIO mai ales in apicultura..... ca denumirea de BIO STUP nu este data sa insele lumea si cred ca tatal tau nu este vreun sharlatan care atribuie unei cutii de lemn denumirea de BIO STUP , mai ales ca nea' Ursu baga VARACHET la greu in BIO stupul lui..:)

marius_vfp

#137
Citat din: bio din Octombrie 05, 2011, 09:50:23 PM
SAl Cristi, daca m-ai esti pe aici explica-i tatalui tau ce inseamna  notiunea de BIO mai ales in apicultura..... ca denumirea de BIO STUP nu este data sa insele lumea si cred ca tatal tau nu este vreun sharlatan care atribuie unei cutii de lemn denumirea de BIO STUP , mai ales ca nea' Ursu baga VARACHET la greu in BIO stupul lui..:)
da ma e mistocar si,  da nu si prost , ca altii care cumpara kakaturi , mai vor sa faca si bici din kakat  si sa si pocneasca?
cristinel ,mai pune mana pe o carte si mai invatza  sunt mai mult ca sigur ca la capitolul studii omologate stati mai slabut .
daca domnul BIO zice ca bagati varachet la greu eu zic altfel bagati varachet  CU GALEATA  intrun stup declarat BIO  , DA TU CREZI CA NE IEI DE PROSTI ?
ia trageti o privire la filmuletul asta la numerele ce aduc noroc 1.33 :hippo:
zimi si mie de la ce vin liniiile acele negre pe tabla , da sa numi zici ca e vreu pixel prost pe ecran si se vede negru , sau siau tras vro liniutza mustele sa fie mai euforice , vai mama, matca  aia tanara de 18 ani si o zi , ce filmeaza va dat de gol :nudie: perfect draga matca ne-ai servit cu un material de nota 10, bravo matcuta mai servestene cu asa filme .
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

daddy22fat

Va salut domnilor !
Ce avantaje/dezavantaje au stupii model italian cu balconas ?
Va multumesc
D.

JohnSpatari

 :hi: Salutare la toata lumea, sunt nou pe aici si deci un apicultor incepator, Am citit forumul si am ajuns la concluzia ca stupul dadant pe 12 rame si 2 magazine  1/2 e foarte bun , Chiar azi i-am cumparat (doi stupi) si as vrea foarte mult sa ma ajutati cu sfaturi concrete, ce trebuie sa fac acum la inceput, ce fel de vopsea si care metoda de insarmare a ramelor e mai buna. Puteti sa imi trimiteti PM, Va msc mult, si mult succes tuturor.

bucovineanu

Intai bun venit pe forum. Pentru a deveni apicultor trebuie intai o solida baza teoretica. Forumul nu e suficient.Aici sunt intradevar multe informatii dar nesistematizate. Trebuie studiate si cat mai multe carti despre apicultura, foarte bun Manualul apicultorului.
Stupii pot fi vopsiti atat cu vopsea pe baza de ulei, rasini sau apa. Se aplica cel putin 2 straturi foarte subtiri. Despre insarmare s-a scris mult pe forum.

bucovineanu

Citat din: Daddy22fat din Noiembrie 10, 2011, 12:13:52 PM
Va salut domnilor !
Ce avantaje/dezavantaje au stupii model italian cu balconas ?
Va multumesc
Avantaje: balconasul e loc de refugiu pentru albine in timpul transportului, scandurica de zbor e protejata de intemperii.
Dezavantaj: ocupa mai mult loc in tyimpul transportului.

JohnSpatari

Apropo,azi am asamblat niste rame si am masurat distanta de la fundul stupului(de plasa) pana la rame si este in jur de 3.5 cm,iar dintre ramele 1/1 si 1/2 in jur de vreo 0.5 -0.8 cm.Deci sunt permise asa distante?
Si inca ceva,la ce inaltime trebuie sa fie al doilea urdinis fata de primul si de lungime sa-l fac?

mape 48-petru manea

avand in vedere ca partea inferioara a ramei este la acelas nivel cu partea de jos a corpului cuibului distanta pana la plasa trebuie sa fie maxim 2 cm
al doilea urdinis nu este recomandat pentru ca ar insemna sa decupezi din caturile de magazin este numai parerea mea  :hi:

orbanstefan64

bun venit pe forum!!!
intre fundul stupului si rama 1,5 max la 2 cm, distanta  dintre ramele 1/1 si1/2  8mm max 10 mm.
la cat poti face simplu numai o gaura de fi 16-20mm in centru si inchidere cu o clapeta metalica.cu cealalta varianta is deacord cu cele scrise de nea petrica
:hi: :hi: :hi:

marius_vfp

salut, am auzit din batrani ca daca distanta dintre ramele de cuib , de jos, si fundul stupului e mai mare de 2 cm  ,albinele vor forma intre rame si fund stalpi de ceara pentru a putea urca mai usor zborul nefiind o solutie acolo in interior ele nu pot urca la rame , corectatima daca gresesc.
:bzz:
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

marius_vfp

Citat din: JohnSpatari din Noiembrie 13, 2011, 12:35:37 PM
Apropo,azi am asamblat niste rame si am masurat distanta de la fundul stupului(de plasa) pana la rame si este in jur de 3.5 cm,

salut , la primii stupi cand mi iam construit , am inceput  , poate deandoaselea. am fugit la ACA si am cumparat cele 3 marimi de rame folosite la noi  si dupa ele am facut cutiile , vi se pare corect ? corectatima   :ok:
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

marius_vfp

salut romikele , poate nu mam exprimat eu corect , nu a cumparat baxuri de rame , ci doar 3 , sa le am ca model  :yes:
ca restul leam facut eu acasa :bzz: acele rame au fost primele si ultimele pe care leam cumparat :)
spor la treaba iernare usoara
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

stefan1

Citat din: romikele din Noiembrie 13, 2011, 08:56:17 PM
Daca este fund cu plasa, nu e o mare problema distanta de 3,5 cm.
Totusi, in acest caz, se poate indeparta de la partea de jos a corpului materialul pe o inaltime de 1,5 cm.
Referitor la rame se gasesc toate cotele la toate tipurile de rame, asa ca nu e necesar sa dam fuga la magazin pentru a le cumpara  :wink2:

  Si eu sunt de aceeasi parere: in stupul cu fundul de plasa albinele se comporta altfel decat in stupii cu fundul plin. Eu chiar ma mir ca nimeni nu a discutat despre asta. Eu am doar cativa stupi cu fund de plasa. Constat ca albinele rod fagurii (mai cu seama pe cei noi) 1-2 sau chiar mai multi centimetri in apropierea plasei. Probabil fie le deranjeaza curentii de aer de acolo sau poate se tem sa lasa cuibul pana aproape de plasa din cauza eventualelor hoate care pot fi ademenite de acei faguri.
La stupii cu fund fix, daca distanta pe la rame pana la fund este prea mare, albinele pot creste acolo fagurei, sub rame (nu ma refer la crescaturile de pe fund care le servesc sa se urce pe rame). Eu garantez ca la un stup cu fund cu plasa, albinele nu vor creste fagurei sub rame, daca aceasta distanta este de 3-4 cm.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

milu56

Albinele nu construiesc faguri pentru ca sa poata urca ci pentru a se extinde deaceea construiesc doar atunci cand nu mai au spatiu iar golul peste 2 cm. e bine lasat lareral(cazul orizontal)nu sub rame ca sa nu lipeasca ramele de fundul stupului,in general isi lasa un spatiu pe unde sa circule.STUPUL CU UN SINGUR CORP PESTE 8 RAME SE POATE NUMII ORIZONTAL.Deci vertical e stupul cu mai mult de 2 corpuri.