primul meu pastoral

Creat de dragos2006, Aprilie 19, 2008, 12:06:46 PM

« precedentul - următorul »

D006

remorca cu stupi

D006

orizontalii mei astazi

D006

cu botcile de rigoare................... :rotfl:

D006

Am luat de la cei patru orizontali cate 0 rama de puiet fara albina si am dat-o la alti cinci stupi slabuti.
Oricum inainte de salcam va trebui sa fac o extractie daca se pastreaza ritmul culesului.Saptamana viitoare pe marti miercuri o sa pun si magazinele.

D006

florine aia cu botcile alea iti pleaca daca nu esti atent
dupa cum vad eu mai syut maxim 4 5 zile si se urca in cires cu tot cu matca
ai grija rupe botcile daca vrei miere

filip

Florine,cu stupul ce are 3 botci pe o rama nu faci pastoral .Formeaza nuclee in lazile goale si impartel in 4 cel putin.Caci mai castigat esti,alfel nu ai nici roi nici miere ca se duc la padure-a in care nu-i cantonul tau :)
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

D006

in stupul ala am gasit 9 botci si le-am rupt pe toate, am mai bagat la crescut 2 fag art si am luat o rama de puiet fara albina si am dat-o la un stup slb cu doar doua rame cu puiet.
sper sa fi procedat bine................. :rotfl:

filip

Florine cand stupul are botci capacite de regula matca batrana e plecata cu primul roi,sper sa nu fie la fel si la tine.Dar in principiu cand are o zi favorabila pleaca.Urmareste stupul respectiv sa vezi daca sint oua de o zi,daca nu sa nu te trezesti ca nu mai are din ce-si trage ca tu distrugi toate botcile.Pe ramele cu fagure artificial iti va fi usor sa vezi ouale peste cateva zile.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

D006

astazi am gasit din abundenta oua de o zi, este adevarat cu nu am vazut insa matca,..........

D006


PricopArthur

Citat din: florinpngin stupul ala am gasit 9 botci si le-am rupt pe toate, am mai bagat la crescut 2 fag art si am luat o rama de puiet fara albina si am dat-o la un stup slb cu doar doua rame cu puiet.
sper sa fi procedat bine................. :rotfl:
Cand stupul se pregateste de roit sau de schimbat matca, nu cladeste.
Daca bagi in acel stup faguri artificiali la cladit ii vei scoate asa cum i-ai bagat. Eventual plini cu potirase.
Miere multă şi inimă curată!

Cristian IONITA

Citat din: florinpngremorca cu stupi
ai lasat stupii in remorca? nu-i rau dpdv mobilitate dar ... remorca sper ca ai calat-o? ai grija ca daca e cules bun o sa-si dubleze greutatea si daca mai prinzi si-o ploicica risti sa nu mai poti urni remorca

D006

Citat din: PricopArthur
Citat din: florinpngin stupul ala am gasit 9 botci si le-am rupt pe toate, am mai bagat la crescut 2 fag art si am luat o rama de puiet fara albina si am dat-o la un stup slb cu doar doua rame cu puiet.
sper sa fi procedat bine................. :rotfl:
Cand stupul se pregateste de roit sau de schimbat matca, nu cladeste.
Daca bagi in acel stup faguri artificiali la cladit ii vei scoate asa cum i-ai bagat. Eventual plini cu potirase.
am sa urmaresc acest aspect...........

catel

Citat din: florinpngmatca este din 2006.
da cam cat traieste matca? sau cand ii bine sa o schimbi? daca o invatat meserie si struneste soldateii??
Sa fii DOMN ii o-ntaplare, sa fii OM ii lucru mare !