Schita stup Dadant 12 rame 1/1 cu un magazin 12 rame 1/1

Creat de stefan83, August 30, 2010, 09:20:09 PM

« precedentul - următorul »

stefan83

Mai jos aveti schita pentru stup Dadant 12 rame 1/1 cu un magazin 12 rame 1/1.
Solicit parerile voastre cu privire la dimensiuni.

Dimensiuni gnerale :
- intre soclu si rame = 20 mm
- intre rame si peretele lateral = 8 mm
- intre rame corp si rame magazin = 10 mm
- intre rame magazin si podisor = 10 mm

Avantaje > magazinul poate fi folosit ca si corp in cazul in care folositi soclu detasabil

bucovineanu

S-a descoperit ca albinele respecta distanta de 8mm. De aceea e bine pe cat posibil ca toate distantele in interiorul stupului sa fie 8mm. Cei 10mm sa devina 8.
Sunt foarte dificil de manevrat corpurile cu 12 rame Dadant din cauza greutatii.

stefan83

exista cateva probleme legate de natura lemnului...si anume ca acesta lucreaza....asa ca este greu de rspectat ideea de milimetru...cu atat mai mult cei 8 mm care dupa cam 1 an vor deveni cam 10.

Si inca ceva....intre fundul stupului si rame e bine 20 mm ?

bucovineanu

Distanta dintre rame si fundul stupului e bine sa fie mai mare respectiv 20mm pentru ca daca ar fi si aici 8mm exista pericolul ca in timpul iernii datorita faptului ca pe fund se aduna rosaturi de ceara, albine moarte si alte corpuri sa se blocheze urdinisul.

albinasebes

cum sta magazia pe corp?
si podisorul in ce falţ se pune?
"Aşa să lumineze lumina voastră înaintea oamenilor, aşa încât să vadă faptele voastre cele bune şi să slăvească pe Tatăl vostru Cel din ceruri"(Matei 5, 16)

ciucur

Salutari.

Vreau si eu sa intreb cum se pune gratia Hanneman intre corpuri ? O sa trebuiasca o rama speciala introdusa intre cele doua corpuri?
De asemenea nu e precizat prea clar cum se imbina corpurile unul cu altul lucru intrebat si de colegul albinasebes.
Nimic nu se pierde, totul se transforma.

filip

Gratia Hanneman o gasesti in mai multe variante.
Cauta gratie pentru stup 12 rame,daca modelul asta il ai.Asezi gratia peste rame direct intre cuib si magazie.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

bucovineanu

Daca este din metal sau din plastic mai gros, gratia se poate pune fara rama untre corpuri. Daca este din plastic transparent, care e foarte rezistent la fisurare, are nevoie de rama din lemn.

Obombo

Gratia Hanneman montata pe rama de lemn se foloseste pentru a mentine spatiul de 8 milimetri fata de rame si sus si jos in timp ce gratia fara rama este in contact cu ramele din cat sau din cuib, in functie de modelul stupului. Eu nu am observat mari diferente intre una si alta, albinele construiesc oricum punti de ceara.

ciucur

Nimic nu se pierde, totul se transforma.

milu56

Da sunt stupi normali de capacitate cu care se poate face productie,sunt si utilaje pentru manevrare corpuri acuma,imi amintesc de cand studiam tot felul de carti de apicultura prin anii 70 de o schita asemanatoare dar era si cu familie ajutatoare in partea superioara tot de 12 rame 1/1 si erau numiti stupu de mare capacitate.

milu56

Citat din: stefan83 din August 30, 2010, 09:20:09 PM
Mai jos aveti schita pentru stup Dadant 12 rame 1/1 cu un magazin 12 rame 1/1.
Solicit parerile voastre cu privire la dimensiuni.

Dimensiuni gnerale :
- intre soclu si rame = 20 mm
- intre rame si peretele lateral = 8 mm
- intre rame corp si rame magazin = 10 mm
- intre rame magazin si podisor = 10 mm

Avantaje > magazinul poate fi folosit ca si corp in cazul in care folositi soclu detasabil

    Stupul meu preferat e 12 rame +2 magazii DB dar am ales zona melifera in Romania unde am facut DB cu doua corpuri egale exact cel din schitele tale,capacitate 24 rame dadant 1/1doar 200 am facut de moment,voi vedea ce modele o sa fac pe viitor....

Nicolae_Stupar

Citat din: milu56 din Noiembrie 08, 2011, 07:35:34 AM
Da sunt stupi normali de capacitate cu care se poate face productie,sunt si utilaje pentru manevrare corpuri acuma,imi amintesc de cand studiam tot felul de carti de apicultura prin anii 70 de o schita asemanatoare dar era si cu familie ajutatoare in partea superioara tot de 12 rame 1/1 si erau numiti stupu de mare capacitate.

Era ceva de genul ME dar pe sistem de 12 rame?
ca si volum al stupului este fara doar si poate avantajos.

tinumaftei

Pe stupul asta nu il deschizi decat in martie si in octombrie?
Cand ocupa albina 24 rame?
Cuibul niciodata nu depaseste 7-8 rame de puiet. Sigur sunt familii cu 9-10 rame, dar acelea cresc puiet, nu culeg miere.
Eu zic ca este mult prea mare pentru RO. Mierea de rapita si miere de salcam trebuie scoasa repede. Pentru ce sa stai cu 12 rame deasupra cuibului. Sa le pazeasca de gasenita?
Eu am 10/10 dar daca nu le-as avea as face de 8/8. Asta face ca de la inceputul lui aprilie si pana la sfarsitul lui septembrie magazia sa aiba albine. Un stup de 8/8 este cu 50% mai usor dacat unul 12/12. Doar o opinie..

romikele

Stupul pe 12 rame testat in conditiile zonei mele (Rm. Sarat - Buzau) care da rezultate excelente este corp 12 rame si 2 caturi 1/2 reduse.
Cu un singur cat 1/1 astepti mult si bine ca albinele sa umple ramele si sa le mai si capaceasca.
Se poate intampla asta la un cules foarte bun, dar cum la noi perioada de cules maxim s-a redus drastic, tehnologia trebuie actualizata.