Cauzele primelor mortalitati la albine in perioada sept 2010-martie 2011

Creat de filip, Septembrie 30, 2010, 03:40:56 PM

« precedentul - următorul »

Kov iulian

Citat din: Kov iulian din Aprilie 08, 2011, 10:13:09 PM
La mine prin zona fetestiului le-au murit unor apicultori care aveau pavilioane la unu 20 si la altu mai putine nu am intrebat , au murit multe pe partea dinspre est a pavilioanului si ei banuiesc ca nu au putut iesi la curatat , la ei si pavilioanele sunt construite aiurea , fata stupului nu e afara sa bata soarele , ci e doar o gaurice patrata ,
Revin cu noutati si cu o posibila explicatie a mortalitati foarte mari in zona mea . Anul trecut s-au facut stropiri la cultura mustar , nu sa respectat termenul acela de 5 zile ,(am fost anuntat doar cu 12 ore inainte ca se fac stropiri) stropirile s-au facut in timp ce mustarul era inflorit , s-au facut stropiri avio-terestre chiar daca termometrul indica peste 32 de grade celsius. Atunci am insistat pe linga uni fermieri sa stopeze stropirile dupa ora 12 cind temperatura era peste 32 de grade , dar replica lor era (nu imi pasa de albinele tale , pot sa iti moara toate , mie de cultura mea imi pasa ) Am mers la risc si am tinut albinele inchise cit sa putut ca sa nu pierd culegatoare , si sa nu imi bage toxinele alea in miere , ca sa nu am probleme nici cu asociatia( Cooperativa )( mi-era teama sa nu iasa la analiza insecticidul ,iar mierea sa fie necomforma ) Am pierdut atunci 3 famili de albine( sunt asa de interesat sa nu mai pierd famili de albine ,si deoarece am un proiect pe masura 141 si din ce am inteles in ghid ,si proiectul spune asta ,trebuie sa cresc cu 34 de famili de albine in 3 ani,si cum pot face asta daca pierd mereu famili, iar in ghid-ul masuri 141 se spune ca daca pierd o parte din stupina si nu mai am numarul de stupi se opreste finantarea ,pierd bani asta e motivul pt care ma chinui,si ma zbat asa , mi-as fi dorit sa am alta ocupatie sa nu mai am problemele astea ). Imediat dupa asta am fost la primarie in speranta sa se va lua vreo masura pe plan local ,eventual sa primesc o suma de bani (contravaloarea stupilor pierduti ) .Am fost la Domn Primar ,i-am explicat situatia , ia-m enumerat legile care sunt incalcate flegrant ,replica Dumnealui a fost "nu am timp domnle acum de voi ,lasatima in pace" la care eu am continuat "da domn primar dar leagea zice asa si asa " replica dinsului a fost "plecati de aici cu legile voastre , nu exista nici o lege , lasatima sa imi vad de treaba mea " in fiecare zi timp de 3 zile am stat pe usile primariei in speranta ca ma va baga si pe mine in seama cineva , dar nu sa intimplat asta.Apoi am fost la judet . La Directia agricola mi sa spus ca ei nu ma pot ajuta , sa string probe si sa ii dau in judecata pe respectivi, doar asa imi pot recupera paguba . Am fost apoi la DSV . cei de acolo la fel m-au expediat , prima data o Doamna de acolo mi-a vorbit frumos, parea ca ma intelege dar apoi a intervenit Doamna Antoaneta Moise sefa DSV care mi-a spus pe un ton un pic rastit ," cum ti-au murit albinele Domnle " eu am spus "au murit axfixiate din cauza calduri excesive in timp ce le aveam inchise datorita stropirilor,(desi aveam sita de ventilatie )" apoi dinsa a zis " atunci nu tine de noi daca mureau intoxicate intradevar dar asa nu, ne pare rau dar nu avem cum sa te ajutam , la revedere " Ce fel de apicultor as fi daca le-as lasa libere  in voia sorti sa moara otravite intr-o masura mai mare s-au mai mica apoi sa sper ca dind in judecata pe vinovati imi voi recupera paguba .  Am mers apoi la Garda de mediu acolo am facut o plingere , Dinsi s-au prezentat au dat amenzi , nu sa facut nici o comisie (a avut grija primaria de asta) garda a vrut sa faca si comisie dar cu cine, doctor veterinar nu era de gasit, alte persoane din primarie au plecat repede cu alte treburi,nu am fost despagubit de nici un fel .( inainte sa merg mai departe , m-am sfatuit cu apicultori locali , ce trebuie facut , dinsi au fost foarte suparati ,vociferau nu erau multumiti de cea ce se intimpla uni batrini spuneau ca noi acum am imbatrinit ,nu mai avem nici o putere , faceti voi demersuri cei tineri ,nu va lasati. Asta spuneau acolo de fata cu mine , dar cind au venit cei de la mediu , nu a venit nimeni sa ma sustina , desi i-am sunat pe fiecare in parte ,unu era la sapa , unu facea o soba , unu nu a raspuns si asa mai departe , mai mult unu dintre ei mi-a spus mai tirziu ca de fapt eu sunt vinovat trebuia sa le dau drumul) Unul din cei amendati , a inceput sa devina nelinistit , a inceput sa ameninte prin localitate ca voi iesi eu cu stupi sii ma va rezolva . de atunci respectivul nu inceteaza cu sicanele ,  de curind la amenintat pe tatal meu cu moartea si cu distrugerea stupinei, a incercat si sa il loveasca, a spus unui angajat de al sau sa imi loveasca tatal cu o bata(exista 2 martori sot si sotie care au vazut scena ) (respectivul a mai avut fapte de acest fel ,a lovit un angajat care i-a furat 5 kg de motorina pina la bagat in spital anul trecut, desigur ca batausul nu a primit nici macar o mustrare ,are pile si e si bun amic cu organul din localitate. Acum vine si partea cea mai curioasa , mie in aceasta iarna nu mi-a murit nici o familie de albine nici macar un nucleu pe 3 rame si am destule nuclee slabe(am avut si condens de la placile de polistiren extrudat cu care am izolat termic pe interior stupi. si cu toate acestea sunt sanatoase si voioase . Dar in localitate e prapad , Lu nea Ion ...... , i-au murit in peste 20 de famili , Lu nea Marcel ..... care era in lan cind se faceau stropirile si dupa un timp lea dat drumul albinelor . dinsul a pierdut mai mult de 25 de famili , iar restul pina la 40 sunt terminate (sunt slabe pe 3-4 rame chiar ) . Lu nea Aurel ... i-au pierit tot asa in jur  de 20 de famili . Lu nea Nae ... . i-au pierit si lui 5-7 famili . si Nea Marian a pierdut citeva famili Toate aceste persoane s-au temut sa tina stupi inchisi pe acea canicula. Tin sa precizez ca din toate aceste persoane doar una a accesat fonduri europeene , deci nu pot fi acuzati ca incearca sa minta cumva (nici nu au cum stupi goi si depopulati dovedesc asta), dimpotriva poate unora le e rusine sau poate nu mai vor atita publicitate si incearca sa ascunda numarul de famili care au decedat .Singurele stupine care au iesit bine din iarna , e a mea , a unui nene care a cumparat albine in toamna anului trecut (de undeva din afara localitati,deci nu a venit in contact cu insecticidele care au fost folosite pe plan local ) Mai e o stupina foarte slaba cu famili de albine pe 4-5 rame (evident ca nu au avut culegatoare iar in toamna anului trecut li s-au compleatat rezervele cu zahar),anul trecut inainte de floarea soarelui ) si care desi au consumat mai mult zahar in toamna, nu au murit nici una iar cele ale celoralti care s-au hranit cu nectar din natura ,au probleme . Iar acum cei cu mortalitate mare sunt tare suparati pe situatia lor . Luati aminte frati Apicultori , nu luati masuri cind trebuie mai tirziu veti regreta , alegerea facuta .

Kov iulian

Spuneti-va si Dumneavoastra parerea , despre statutul nostru al apicultorilor in aceasta tara , pe mine ma mihneste mult indiferenta autoritatilor .
Nesimtirea unor Fermieri , dinsi au profit de citeva ori mai mult de pe urma albinelor noastre (da asa este o familie de albine aduce mai mult profit fermierului ,decit apicultorului )
http://apiardeal.3xforum.ro/post/136/1/Polenizare/     

" Prin polenizarea culturilor agricole, albinele sporesc productia de fructe si seminte ,aducand astfel un venit indirect de peste 10 ori mai mare decat valoarea produselor sale directe (miere, ceara, polen, propolis ,venin)
                                       Alecs     15 10 2007  "   

Iar dupa ce ca nu primim nici un ban pt polenizare  (in alte tari mai civilizate apicultori primesc bani frumosi pt polenizare), mai mergem si cu sapca in mina la Dinsi si cu capul plecat  cerem voie sa mergem pe terenurile Dinsilor , Desigur nimeni nu vrea sa moara albine datorita insecticidelor nici noi apicultori si probabil nici marea majoritate a dinsilor.
Dar daca totusi se intimpla accidente,sa plateasca paguba asa mi se pare normal intr-o tara civilizata, ai gresit, repari greseala.
Nu stiu ce credeti Dumneavoastra dar ce se intimpla in Romania mi-se pare de o nesimtire strigatoare la cer (e si vina noastra a apicultorilor ca nu luam atitudine, si nu incercam sa schimbam ceva in tara asta, ca nu va veni nimeni sa ne apere interesele ,daca nu ni le aparam singuri )
Sunt zeci de cooperative apicole in tara ,e si ACA  de ce nu putem lasa la o parte micile ranchiune si sa ne facem frati cind dam de greu si sa luptam ca unu pt interesul nostru comun?

marius_vfp

salut , bine zis iuliane, te felicit, sa  ne unim ,sa fim uniti asta e bine, dar se va gasi sigur cineva care sa sparga gheatza, pt. mine sunt 2 variante ,prima , daca fermierul greseste si nu isi recunoaste greseala , sa fie evitat de apicultori , si va vedea ce productie va face, dar evitat nu 1 an ci 5 apoi isi va plange in pumni, trebuind sa plateasca pentru polenizare ,si poti sai ceri cat nu face, a 2 varianta ochi pt, ochi ceva benzina se mai gaseste,
spor la treaba si numai bine albine multe prin stupine .
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva