puiet varos

Creat de badearazvan, Iulie 11, 2019, 06:17:13 PM

« precedentul - următorul »

badearazvan

salutare
am mai scris despre acest subiect si anume puiet varos, ma confrunt de 2 ani cu aceasta boala, anul trecut ii desfintasem. aveam 2 stupi atunci si anul asta eram fericit ca am scapat de boala din stupina si cand surpriza la sfarsitul lui mai 7 stupi bolnavi, i-am mutat in speranta ca poate e e vine unde e amplasata stupina, i-am dus la cineva departe de stupina mea si alte stupine, ieri eram prin trecere si sa ma uit daca au bagat ceva miere la floarea soarelui prin sita ca nu aveam masca la mine, se vedea in etaj ceva miere si la urdinis o bobita de albina alba, semn ca nu s-a vindecat, stupii sunt populati.
am incercat de toate nistatina,clor, codraton( medicamnet nou aparut) mutat la soare, cules avea de la floarea soarelui, majoritatea ramelor au maxim 2 ani, matca nu am schimbato, am testat si asta dintr un stup sanatos cu o botca dar s-a pierdut matca la imperechere, cat ghinion. Ce sa mai incerc, toata lumea spune ca ar trebuie sa vindece acum ca nu mai e frig si umezeala dar degeeaba, ultimadata cand am fost unu nu mai prezenta semne dar ceilalti da. O sa revin cu poze marti ca pana atunci voi fi plecat, ce e de facut? ce tratamente mai exista, majoritatea spun ca e ceva inofensiv dar pe semne ca la mine nu e, nu e ceva foarte grav la mine cum am vazut la altii farase de puiet dar acolo 20 de larve pe stup tot sunt .

Closcutz

Pai eu spun că ar trebui sa le schimbi și reginele la toți stupii afectați,dar nu înainte de a dezinfecta lăzile foarte bine cu sida și apă fiartă. Nu știu cât de greu ți-ar fi sa schimbi și absolut toate ramele....

stefan1

  Daca infestarea nu e mare, un cules bun ca cel de la floarea-soarelui ajuta la vindecare.
  Totusi de unde iti apare acest puiet varos? Cate familii ai in total? La toate se manifesta? Poate si anumite manopere gresite pe care stuparul le face in familii pot sa duca la aparitia puietului varos. Una din ele este 'spargerea' cuibului primavara, din dorinta de a avea cat mai multi faguri cu puiet. Daca albinele nu pot incalzi suficient puietul, acolo poate apare boala. Si ajutorarea unor familii slabe cu faguri cu puiet peste puterea lor de a-i ingriji, este o greseala.
  Fagurii cu mult puiet varos ar trebui sa ii elimini. Cuibul tinut strans ajuta la curatarea mai rapida a celulelor cu larve afectate, pana nu ajung in stadiul de a face spori.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

badearazvan

Citat din: Closcutz din Iulie 12, 2019, 01:38:04 AMPai eu spun că ar trebui sa le schimbi și reginele la toți stupii afectați,dar nu înainte de a dezinfecta lăzile foarte bine cu sida și apă fiartă. Nu știu cât de greu ți-ar fi sa schimbi și absolut toate ramele....
As schimba ramele la toti, dar temerea mea e sa nu apara iar si sa le fi schimbat degeaba si sa mai pierd iar alte rame, reginele cum influenteaza puietul varos doar prin rezistenta la boal

badearazvan

Citat din: stefan1 din Iulie 12, 2019, 02:35:58 AMDaca infestarea nu e mare, un cules bun ca cel de la floarea-soarelui ajuta la vindecare.
  Totusi de unde iti apare acest puiet varos? Cate familii ai in total? La toate se manifesta? Poate si anumite manopere gresite pe care stuparul le face in familii pot sa duca la aparitia puietului varos. Una din ele este 'spargerea' cuibului primavara, din dorinta de a avea cat mai multi faguri cu puiet. Daca albinele nu pot incalzi suficient puietul, acolo poate apare boala. Si ajutorarea unor familii slabe cu faguri cu puiet peste puterea lor de a-i ingriji, este o greseala.
  Fagurii cu mult puiet varos ar trebui sa ii elimini. Cuibul tinut strans ajuta la curatarea mai rapida a celulelor cu larve afectate, pana nu ajung in stadiul de a face spori.
in total am 28, nu am spart cuibul toate ramele le-am adaugat langa ultima cu puiet si cea de margine, stupii au fost in permanenta stransi, cred ca greseala a fost cand am introdus faguri la cladit penultima rama care era si langa una cu puiet, de aici cred ca s-a racit, dar ma gandeasc ca ar fi trebuit sa asctioneze ca o diafragma in cazul asta. A aparut prin mai in timpul ploilor cand nu era cules deloc neavand rapita in zona, ma gandesc ca o cauza ar fi si stresul de a nu avea cules si cam putine rezerve in stup, asta in luna aprilie-mai cand a aparut

NYK74

Dacá este forma severa vei scapa greu de acest puiet vãros.Muta stupii perfect sánátosi dacá ti au rămas pe altă locație,nu utiliza nimic din inventarul apicol între ei.încearcă unificarea familiilor,schimbarea reginelor,la schimbare după ieșirea puietului schimbi totul pe rame noi și în stup dezinfectat.Mulți zic că nu este grav,dar în forme agravante îți infesteazã toatã stupina,tot materialul apicol,familiile se mențin slabe și ai producție ca atare.Sunt cazuri în care dezinfectanții care ar trebui să dea randament,nu dau.Și enumãr,clor,iod,usturoi,ceapă,iarba șarpelui,celandina.Nistatina,askotom ,miconozol,loramic,clotrimazol,hexaconozol,imidol,atoxil,furatsilin.De re amintit că ciuperca de la PV se dezvoltã extraordinar în mediu umed,iar în timpul unui cules puternic ,apare si mai puternic infestarea.

bucovineanu

Intradevar e greu de scapat de aceasta ciuperca odata ce o avem in stupi.Tratamentele amintite nu prea dau rezultate.Mutarea stupilor pe alta locatie e inutila. Familiile infestate trebuie tinute stranse si stupii sa aiba o buna ventilatie. Fagurii vechi si cei in care infestarea e mare trebuie obligatoriu topiti. Daca o familie infestata schimba regina in urma roirii si in perioada cat regina tanara nu a inceput sa ponteze avem un cules intens si albinele umplu fagurii cu nectar, puietul varos dispare. Am facut un experiment cu ani in urma si in toamna am mutat 4 familii infestate pe rame noi albe, fara miere sau polen, dupa care le-am hranit pentru a intra la iernare. Au trecut toate peste iarna, au iesit slabite.  La 2 a disparut ciuperca, insa la 2 a reaparut in primavara. Se spune ca prin schimbarea reginelor se rezolva problema. Nu se adevereate in practica .La o familie infestata am schimbat regina cu o alta tanara, iar pe cea batrana mi-a fost mila sa o omor si am pus-o intr-un roi mic. In familia cu regina tanara nu a disparut puietu varos, iar in roiul cu regina batrana nu a aparut. Prin pastrarea a igienei in stupina, prin inlocuirea fagurilor vechi, prin evitarea largirii cuiburilor primavara devreme, cand albinele nu pot acoperi fagurii introdusi se previne aparitia bolii. E mai usor de prevenit decat de tratat. In ultimii 25 de ani nu am avut familii cu puiet varos.

stefan1

 Imi amintesc ca am mai discutat anul trecut (sau in primavara?)acest subiect. Repet ce am spus: daca familiile au suferit de foame in primavara, asta e o posibila cauza de imbolnavire. In asemenea conditii albinele nu mai mentin temperatura optima pentru puiet. Aceasta face ca puietul sa isi consume parte din resursele proprii pt cresterea temperaturii, dar astfel se debiliteaza si devine mai vulnerabil la atacul acestei ciuperci. De asemenea activitatea de curatire se reduce, larvele afectate ramanand mai multa vreme in stup si producand astfel milioane de spori.
  Schimbarea matcii ajuta prin urmatorul mecanism: o perioada nu se mai depune puiet in stup. Astfel sunt disponibilizate o seama de albine tinere care se pot ocupa de curatirea celulelor si a stupului in general. Daca dispare sursa sporilor, dispare si boala. La o infestare puternica insa, sporii sunt raspanditi peste tot si albinele nu mai reusesc nici cu aceasta pauza in puiet sa igienizeze stupul.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

Closcutz

Cu ce se igienizează/ dezinfectează stupul eficient de către apicultor?

hur

Va salut. eu nu stiu nimic despre boala asta dar intreb: daca se ia toata albina si se muta in lada noua ,rame cu faguri noi  si se renunta la puiet,un fel de roi la pachet , nu s-ar rezolva problema?
Pot totul în Hristos care mă-ntăreste

bucovineanu

In postarea anterioara am uitat sa spun ca cele 4 familii bolnave au fost puse in stupi noi, in care nu fusesera albine, pe rame noi in care nu a fost nici un fel de puiet. Asa cum am spus vindecarea a fost la doua din cele 4 familii.

NYK74

Am avut PV într o familie un an întreg,în urmãtorul an în primăvarã nu se vedeau semne de apariție la început,au apărut dupã,în același timp a apărut și botci de schimb liniștit,am lăsat una,la eclozionare am format un roi,într o lada nouã,pe loc nou cu regina tînărã și aproximativ jumate din albinã scuturatã,fãrã a lua puiet.
În lada nouã pus doar rame noi.Cînd a început a cãpãci puietul depus regina tînărã în stupul nou,a apărut PV la greu.În familia veche la scurt timp dupã a dispărut PV .Eu cred cã sporii continuã sã rãmînã inclusiv în albina infectatã.

NYK74

Citat din: Closcutz din Iulie 13, 2019, 06:09:03 AMCu ce se igienizează/ dezinfectează stupul eficient de către apicultor?
Sodã causticã 5%+formaldehidã 15%.
Peroxid de hidrogen 10%+acid metan 0,5%.

stefan1

Citat din: NYK74 din Iulie 13, 2019, 11:36:47 PM
Citat din: Closcutz din Iulie 13, 2019, 06:09:03 AMCu ce se igienizează/ dezinfectează stupul eficient de către apicultor?
Sodã causticã 5%+formaldehidã 15%.
Peroxid de hidrogen 10%+acid metan 0,5%.

  Nu stiam aceste tratamente combinate. Sigur cu un plus fata de tratamentul clasic doar cu soda caustica 4-5%.
  Din batrani eu am mai recomandat 'parlirea' lazilor cu paie (foarte eficienta dar poate afecta unele muchii ale lazii, caci arderea nu este uniforma) sau cu lampa de benzina, dar consuma ceva timp. Lazile parlite sunt bine acceptate si de albine. Anul asta mi-a cumparat cineva un sprai (parca ii spune Charme abeilles) indicat sa atraga albinele si roii in cosnite sau lazi goale. Intre recomandari, una se referea ca inainte de administrare, in lada sa se aprinda un ziar sau niste paie, caci aceasta potenteaza efectul de atractie al lazii.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

stefan1

Citat din: NYK74 din Iulie 13, 2019, 11:28:36 PM...
În lada nouã pus doar rame noi.Cînd a început a cãpãci puietul depus regina tînărã în stupul nou,a apărut PV la greu.În familia veche la scurt timp dupã a dispărut PV .Eu cred cã sporii continuã sã rãmînã inclusiv în albina infectatã.

  Si eu cred ca albinele mature pot fi purtatoare 'sanatoase' de spori care afecteaza puietul, similar cum se intampla cu loca. Posibil ca si mierea din gusha dar si din faguri sa aiba spori.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)