Identificare boala, imagini atastate

Creat de NeluCociag, Septembrie 18, 2018, 09:14:43 AM

« precedentul - următorul »

NeluCociag

Domnilor apicultori,

iarna trecuta am pierdut cativa stupi, ramele aratau ca in imaginile atasate, dupa cum vedeti unele portiuni aveau o culoare galben-verzuie. Am observat albine cazute inca din noiembrie, la jumatatea lui ianuarie toate albinele erau cazute jos desi hrana era suficienta.
Care credeti ca este boala de care a fost afectat stupul? Daca cineva a avut probleme asemanatoare, ce tratament recomandati?

Multumesc,
Nelu

bucovineanu

Se vede multa hrana cristalizata. Nu stiu daca e vorba de miere sau sirop. Pozele sunt facute in iarna sau mai tarziu? Faptul ca toate albinele au fost gasite pe fundul stupului si nu se vad urme de diaree, ar indica faptul ca a fost vorba de o infestare masiva cu varroa.

stefan1

  Eu cred ca ai intret cu prea multa miere necapacita in iarna si foarte posibil nici arerisirea stupului nu a fost corespunzatoare, incat umiditatea din stup a dus la degradarea mierii necapacite. Totusi la consumul de miere',acrita,'apare diareea, ceea ce nu se vede pe faguri. Se poate si ca numarul de faguri de iernare sa fi fost prea mare fata de populatia stupului.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

NeluCociag

Multumesc pentru raspunsuri

Le-am facut tratament cu Varachet in Septembrie de 3 ori dar magaziile erau puse si dozajul de tratament era pentru stup normal fara magazie, probabil ca aceasta greseala a determinat ca tratamentul sa nu fie efficient...

Am iernat pe 6 rame, dar ocupat full cu albine cred ca ar fi fost doar 4, rama din poza provine de la un stup dublu unde am iernat 2 familii: una dintre ele a supravietuit, cealalta nu.

De cativa ani ma confrunt cu aceeasi problema: toamna tarziu stupii se depopupeaza masiv, un apicultor experimentat mi-a spus ca daca fac tratamenul anti-varoa in septembrie e prea tarziu asa ca in acest an am facut 3 tratamnte in Iulie si mai fac unul pe la jumatatea lui Octombrie. Dumneavoasta ce parere aveti, cum e mai bine?

Mentionez ca nu am facut niciodata pastorala, deci cred ca posibilitatea sa se infecteze de la alte stupine e destul de redusa.

corneliuhrom

d le n  c ii respect pe d nii bucovineanu si stefan1 urmati sfaturile  stupii au fost infectati masiv cu vatoua  tratamentele daca s au facut bine  nu a fost etans  sau substanta proasta  [nu cred ca hrana a contribuit],,,cea cu  ceva mucegai datorata neaerisirii  corespunzatoare inca nu a  mai ajuns la albine ,va doresc suces pe viitor
:bzz: ^:)^.

stefan1

Citat din: NeluCociag din Septembrie 19, 2018, 09:01:14 AM
Multumesc pentru raspunsuri

Le-am facut tratament cu Varachet in Septembrie de 3 ori dar magaziile erau puse si dozajul de tratament era pentru stup normal fara magazie, probabil ca aceasta greseala a determinat ca tratamentul sa nu fie efficient...

Am iernat pe 6 rame, dar ocupat full cu albine cred ca ar fi fost doar 4, rama din poza provine de la un stup dublu unde am iernat 2 familii: una dintre ele a supravietuit, cealalta nu.

De cativa ani ma confrunt cu aceeasi problema: toamna tarziu stupii se depopupeaza masiv, un apicultor experimentat mi-a spus ca daca fac tratamenul anti-varoa in septembrie e prea tarziu asa ca in acest an am facut 3 tratamnte in Iulie si mai fac unul pe la jumatatea lui Octombrie. Dumneavoasta ce parere aveti, cum e mai bine?

Mentionez ca nu am facut niciodata pastorala, deci cred ca posibilitatea sa se infecteze de la alte stupine e destul de redusa.

  Ai facut bine cu tratamentele din iulie. S-ar putea ca anul asta sa fie mai bine. Problema este si cat de corect faci tratamentele. Totdeauna la varachet trebuie sa corelezi volumul lazii cu cantitatea de varachet administrata.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

NeluCociag

Multumesc pentru sfaturi.

In legatura cu tratamentul cu varachet:
-eu am numai stupi clasici cu fund normal din scandura si podisor cu fanta/sita de aerisire.
-la spupii dezvoltati pun 3 picaturi de varachet pe fitil, la cei mai slabi sau roiuri pun 2 picaturi (stup vertical 10 rame fara magazie)
-astup sita de aerisire din podisor cu niste carpe groase peste care pun o caramida sau o tigla;
-fumigatia o fac cu un aparat Varojet ( are un motoras cu elice actionat cu doua baterii care impinge fumul fitilului in stup fortand astfel datorita curentului creat arderea fitilului.)
-dupa arderea completa a fitilului scot aparatul din urdinis si astup urdinisul;
-dupa 15-20 minute eliberez urdinisul si sita podisorului.

Ce credeti, procedez corect?

Toate cele bune,
Nelu



bucovineanu

La tratamentul prin fumigatie se tine cont de spatiul in care se va disipa fumul si nu de numarul de rame. Daca intr-un stup de 10 rame sunt numai 3 rame care nu sunt separate de o diafragma etansa se pune aceeasi cantitate de substanta ca si atunci cand stupul are 10 rame. Foarte important e ca sa nu se piarda din fum in exterior. Daca la tratarea cu varujet iese fum in exterior e bine sa se puna o picatura in plus fata de ce e trecut in prospect. Oricum tratamentul va fi eficient atunci cand se pierde cat mai putin fum sau deloc. Se poate lasa stupul inchis pana la 30 de minute.

NYK74

Varachetul se face în baza spațiului și nu a puterii familiei,puteți avea și 3 albine în același spațiu,puneți același nr de picãturi.Deja cum ați aflat,prin ceea ce sa scris mai sus,se tratează cînd sunt infestate,nu în baza unei date fixe sau anotimp( dacă sunteți bolnav astăzi,eu vă tratez la primãvarã), altfel se ajunge că nu mai este ce trata,Important a se verifica eficiența tratamentului fãcut,nu doar am făcut tratament și,,noapte bunã.
Varachetul are scris, mod,temperatură depozitare,valabilitate intact,și valabilitate după deschidere,atenție că nu este aceeași.Și mai sunt și alte finețuri care făcute greșit au rezultat ne dorit. :hi:

NeluCociag

Da, mi se pare logic ce spune Dl. Bucovineanu si Dl. NYK74, de fapt conteaza densitatea fumului ...

Iar gradul de infestare il determin prin numararea acarienilor cazuti dupa aplicarea unui tratament? Alte metode mai eficiente?

stefan1

  Sunt mai multe metode de determinare a infestarii, dar cele mai precise sunt cu pierdere de albine sau puiet (esantioanele) si chiar aceste metode au un grad destul de ridicat de imprecizie.

De exemplu "metoda borcanului" adica numararea de paraziti de pe un esantion de cca 300 de albine (numarul de albine trebuie precis stiut, ca sa stabilesti gradul de infestare). Pe scurt, peste cca 300 de albine introduse intr-un borcan se toarna alcool de 70o. Se agita cca un minut si paduchii se desprind de albine ramanand in solutie. Solutia (alcoolul)se filtreaza si raman paduchii care se numara. Cei care au practicat metoda constata totusi o mare variabilitate a rezultatelor, adica daca se mai iau 300 de albine din aceeasi familie, numarul de paduchi gasit poate varia fata de primul esantion. Explicatia este ca varroa nu este repartizat uniform in stup. Prefera albinele-doice sau cele mai tinere si deci daca ei din alta parte din stup pot fi albine de alta categorie si cu alta infestare. De asemenea nu chiar toti paduchii se desprind de pe albinele omorate cu alcool (sau detergent). Apoi gradul de infestare a familiei calculat dupa numararea paduchilor de pe albinele din esantion difera de perioada din an can se face masuratoarea. Daca este puiet mult in stup si de toate varstele, majoritatea paduchilor sunt pe puiet si deci pe albine sunt putini, pe cand daca nu mai e puiet, vom gasi mai multi paduchi pe albinele din esantion, desi gradul de infestare al familiei ar putea sa fie la fel ca in cazul precedent.

  Un articol interesant despre metodele de verificare a infestarii vezi aici:

  http://www.eurohonig.com/uploads/articole%20LA/Articol%20LA%2035.pdf

  De retinut ce spune la un moment dat autorul: interzierea efectuarii tratamentelor din pragul toamnei poate duce la intrarea in iarna cu populatii mici. El spune ca un tratament intarziat, facut la 15 septembrie in loc de 15 august va determina intrarea in iarna cu o populatie injumatatita! Aici trebuie mai multe discutii: depinde mult de rasa de albine, de zona unde ai stupii, sa nu mai vorbesc de diferentele mari intre zonele nordice si cele cu clima tropicala. De fapt chiar si rezistenta la varroa depinde mult de latitudinea la care avem stupina. In zonele nordice, varroa este purtato de mai putine virusuri si familiile permit infestari mult mai mari decat in zone sudice, adica pragul critic de infestare este diferit in functie de zonele climatice, fiind mai mic in zonele mai calde.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

Kiwi Bee

Nelu Cociag, de cind folosesti aceiasi sticluta de varachet?

Daca ani la rind ai aceiasi problema cu un tratament este indicat sa schimbi tratamentul. De altfel este si mai indicat sa folosesti doua tratamente diferite pe an - primavara cu "X" iar toamna cu "Y" (substantza activa trebuie sa fie diferita).

De exemplu apistan si bayvarol au aceiasi substantza activa. Tot asa in cazul cu apivar si apitraz(acesta a aparut mai recent la noi si contine mai putina substanta activa dar se vinde la cca acelasi pret ca si apivar - ca sa vezi tupeu).

Eu primavara folosesc apivar(pe baza de amitraz) pt 10 saptamini si toamna bayvarol(pe baza de fluvalinat) pt 8 saptamini. Bayvarolul actioneaza mai rapid iar pe la noi apivarul face o treaba mai buna. Ambele tratamente sint scumpe pe la noi.


ursulescu

In mod categoric este vorba de PICOrnaVIRUS, o infecție care decimează albinele peste tot! Pe acest fond de atac cu acest virus se manifesta multe altele: varoa, nosemoza, atacuri cu ciuperci diferite, frecvent amobioza,etc. Mai rar se ajunge la decimarea în întregime a stupinei, dar e valabil și asta. La noi se știu puține lucruri despre bolile actuale. Virusurile ataca doar acolo unde există condiții: fagurii foarte vechi, administrarea de siropuri neconforme, stres de multe feluri, miere contaminată cu reziduurile de azot - care vin din excesul de îngrășăminte, OMG-urile, activitatea antropică, radiațiile solare, și în special degradarea fondului genetic al albinei autohtone prin  importuri neinspirate și negandite, in lipsa virusului amintit, varroa poate distruge o familie abia după trei ani de neefectuare a tratamentelor.
Există soluții: da, există! Regândiți practicarea apiculturii fata de cele enunțate mai sus. Sunati- mă in privat pentru antivirale. Nu dau public soluții pentrucă sunt persoane care "știu ele cum se face și rezolva tot" , nu mai doresc sa intru in polemici ieftine, fara suport științific, dar am văzut în această vară zone întregi fără albine! Vă încadrați în mod sigur la simptomatologia virusului enunțat mai sus.
                                                                            Ing. D. Usulescu