Infestatie cu soareci si recomandare

Creat de marcolupascu, Octombrie 14, 2017, 12:58:11 PM

« precedentul - următorul »

marcolupascu

Salutare!
Am un efectiv de 30 de familii in spatele casei batranesti si de ceva timp vad semne ca ar fi soareci in zona
In trecut am colaborat cu Apivet, o firma din Iasi de care am mai auzit de la niste vecini iar acum mi-au facut o oferta cu un produs de care eu sincer nu am auzit (ratistop) -  http://www.apivetsrl.ro/cumpara/ratistop-forte-pasta-solutie-antisoareci-si-sobolani-la-punga-de-200-7356052
A folosit cineva produsul asta? Da rezultate?
Numai bine va doresc!

serban

Eu am în stupină două pisici și nu am probleme cu șoarecii. Chiar azi dimineață au adus doi chișcani. Îi omoară dar nu-i mănâncă. :hi:

nicolaivictor

Salut Baieti, dar stiti ani cand datorita unei invazii de rozatoare in a doua parte a toamnei multi stupi devin un loc foarte bun pt adapost? in general am patit-o cand vine iarna brusc sau daca in apropiere ai avut camp cu grau..... ei se pare ca vin din camp si gratiile nu ajuta... am patit-o de atatea ori sa roada lada pe la fund...

Ati patit asa ceva? ca am si eu pisici, dar toamna nu prea am vazut ca e suficient.... vara/primavara se pare ca e suficient...

In fine poate depinde si de zona....

marcolupascu

Buna ziua. Asa am patit si eu, sa am cutiile roase la fund.
Pana la urma am comandat 10 cutii de ratistop de la firma Apivet si cand am plantat momeala am vazut urmele de sub stupi. Se vede ca au mancat din ortava asta, inca nu am vazut niciun sobolan mort. mai astept cateva zile sa vad daca apare ceva desi mi s-a spus ca nu mor decat in cuib.

marcolupascu

Citat din: serban din Octombrie 14, 2017, 03:32:27 PM
Eu am în stupină două pisici și nu am probleme cu șoarecii. Chiar azi dimineață au adus doi chișcani. Îi omoară dar nu-i mănâncă. :hi:

Nefiind tot timpul la stupina nu imi permit sa duc pisici acolo pentru ca nu are cine sa aiba grija de ele... Dar da, e cea mai "biologica" varianta :))

stefan1

  Eu nu pun gratii la stupi. Doua cosuri de stiuleti de porumb intr-un conteiner amplasat langa stupina aduna (cel putin la mine) toti soarecii pe timpul iernii.
  Ma gandesc ca daca ii punem intr-o lada veche cu acces usor pentru soareci si din cand in cand inchidem lada si o ducem la distanta fata de stupina si o golim, eliminand soarecii, ii eliminam din zona stupinei.
  Stiu ca langa camp numarul de soareci e mare si nu se pot colecta toti, dar cel putin se reduce mult riscul de a intra in lazile de stupi.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

bmdna

Eu am stupina drept langa camp. Cand vine frigul sint asaltat de soareci, dar NICIODATA nu mi-a intrat vreunul in stupi. Cand vin noptile reci, la unii le pun gratii, la altii le reduc urdinisul la 6-7 mm inaltime. Topicul de aici e o sceneta ca sa iei otrava de la o anumita firma. Cel mai ieftin si eficient e sa iei de la bazar.
Daca totul a iesit bine, inseamna ca ai gresit undeva!

Vasile Junior

Stefan, mie mi se pare ca o sa inmultesti soriciei prin metoda lazii. ..... am auzit de ceva plante care alunga soarecii da nu stiu care si unde se gasesc..... interesanta presupunere pai otrava este si in bazar si peste tot, poti sa iei de unde vrei....

tinumaftei

 :hippo:
Citat din: bmdna din Octombrie 19, 2017, 08:07:27 AM
Eu am stupina drept langa camp. Cand vine frigul sint asaltat de soareci, dar NICIODATA nu mi-a intrat vreunul in stupi. Cand vin noptile reci, la unii le pun gratii, la altii le reduc urdinisul la 6-7 mm inaltime. Topicul de aici e o sceneta ca sa iei otrava de la o anumita firma. Cel mai ieftin si eficient e sa iei de la bazar.
Înseamnă ca sunt șoareci putini sau de loc in zona. Unde sunt șoareci mulți intra și prin scândura, ca sfredelul. Eu foloses niște granule ambalate in plicuri, de la Dedeman. Nu fac mofturi la ele și nu rămâne nici unul nesaturat

Porfy66

De 3 ani nu mai folosesc gratii antisoareci. Am pus blocuri de urdinis cu fanta de 8 mm inaltime. Desi am stupina la margine de campuri cultivate cu porumb si grau nu am avut probleme cu soarecii in acesti ani.

balasbebe

Anul trecut au trecut chitcanii prin fanta de 6 mm. A trebuit sa ridic temperatua in stup sa-i pot scoate afara. Noroc cu incalzirea.

tinumaftei

Citat din: Porfy66 din Octombrie 19, 2017, 05:50:09 PM
De 3 ani nu mai folosesc gratii antisoareci. Am pus blocuri de urdinis cu fanta de 8 mm inaltime. Desi am stupina la margine de campuri cultivate cu porumb si grau nu am avut probleme cu soarecii in acesti ani.
Matale vinzi castraveti la gradinari?
Daca sunt soareci in zona intra si prin scandura, daramite prin 8mm de urdinis!!

Porfy66

Deci ce sa inteleg ca zici tu?! Ca am soareci in stupi dar eu spun aici ca nu
mi-au intrat, chiar daca in realitate toti stupii mei sunt perforati de soareci cu burghiu in bot!?  :nebun: :nebun: :nebun: :nebun:

tinumaftei

Dacă nu sunt șoareci intr-un loc stupii pot sta și cu urdinișul larg deschis! Nu doar spațiu de 8mm. Pe 8 mm au loc și de defilare! Doar gratia cu deschiderea de 5mm previne accesul soarecelui pe urdinișul.

bucovineanu

Daca inaltimea urdinisului nu e mai mare de 7mm nu intra soareci in stupi. Asa am toti stupii si o singura data de cad am albine mi-au intrat 2 intr-un stup unde se largise fanta urdinisului. Poate la mine or fi soarecii mai grasi si de aceea nu trec prin urdinise.  :smile:
Pentru a micsora numarul soarecilor in stupina folosesc acele momeli albastre care se numesc Varat. Am incercat si cu altele mai ieftine dar nu au dat rezultate.