Disparitia albinelor

Creat de milu56, Octombrie 24, 2015, 10:19:41 PM

« precedentul - următorul »

milu56

Citat din: bio din Octombrie 25, 2015, 08:19:53 PM
Citat din: milu56 din Octombrie 25, 2015, 08:50:35 AM
Mavrik e posibil sa nu fie destul de eficient?Daca e sa fie de la varroua.Foarte trist,cine are asa pierderi poate sa isi dea seama.Mi sa intamplat si in Spania cu 5 ani in urma.

Nea' Milu..?? tratament contra Varooa ai facut doar cu MAVRIK..??

Mavrik-- substanta activa tau-fluvalinat nu se bucura de prea mult succes contra varooa, din ce stiu parazitul dobindind in scurt timp o rezistenta la tau-fluvalinat .

Poate si faptul ca ai facut prea multe roiuri..? ca parca din ce retin a-ti facut inmultire intensiva in acest an
Da am facut 200 de roiuri dar interesant ca de aici nu am pierdut niciunul,ce e drept au fost pe alta vatra ceea ce ma face sa cred ca nu e varroua cauza.

Eugen B

Nu tot timpul e varroa cauza. Sunt mai multe care se aduna. De exemplu cand se da cu ierbicide, seara miroase de te indoaie. Sigur toate cauzele adunate face ca sa avem albina cat mai putina in stupi,.

milu56

#17
Am râmas doar cu roii făcuți din acest an 2oo de roiuri, în nici un caz ne e varroua cauza,aceleaşi tratamente am făcut la toți stupii iar acei stupi puternici care au fost la culesul de floarea soarelui i-am pierdut peste 100 de familii puternice.
Roii au fost la pădure nu s-au contaminat cu nectarul de la floarea soarelui,dragi colegi sfatul meu e să vă feriți de culturi să nu regretati.

milu56

E strigător la cer că nu se ia nici o măsură din partea guvernului.

tinumaftei

Citat din: milu56 din Decembrie 09, 2015, 08:16:02 PM
Am râmas doar cu roii făcuți din acest an 2oo de roiuri, în nici un caz ne e varroua cauza,aceleaşi tratamente am făcut la toți stupii iar acei stupi puternici care au fost la culesul de floarea soarelui i-am pierdut peste 100 de familii puternice.
Roii au fost la pădure nu s-au contaminat cu nectarul de la floarea soarelui,dragi colegi sfatul meu e să vă feriți de culturi să nu regretati.
Cand ati pierdut familiile puternice??
Sau cand au inceput sa dispara?
Daca au disparut tarziu in toamna nu poate fi decat varooza serioasa. Vor disparea si roii pana in primavara. Eu as trata ce a ramas cu varachet chiar azi!!
Ar trebui sa duceti la analiza daca mai este albina moarta in stup (dar sa o luati fara sa o scuturati)!

nicomico

Citat din: milu56 din Decembrie 09, 2015, 08:31:40 PM
E strigător la cer că nu se ia nici o măsură din partea guvernului.
Pana nu se va face un protest in strada nu se rezolva nimic !!!!!!Sant multi care baga bani in buzunar aproband folosirea anumitor pesticide ...noi trebuie sa lichidam mizeria altora.Cum 30% din terenuri au fost deja vandute la straini credeti ca-i intereseaza daca noi mai avem albine ?

pistol28

Citat din: nicomico din Decembrie 09, 2015, 10:23:03 PM
Citat din: milu56 din Decembrie 09, 2015, 08:31:40 PM
E strigător la cer că nu se ia nici o măsură din partea guvernului.
Pana nu se va face un protest in strada nu se rezolva nimic !!!!!!Sant multi care baga bani in buzunar aproband folosirea anumitor pesticide ...noi trebuie sa lichidam mizeria altora.Cum 30% din terenuri au fost deja vandute la straini credeti ca-i intereseaza daca noi mai avem albine ?

-PROTESTE (aprobate) în toată ŢARA, în aceeaşi zi la prefecturi, apoi la minsterul mediului cu marş către agricultură şi încheiat la guvern.
Organizarea făcută de toate asociaţiile apicole.
-contactarea tuturor parlamentarilor din judeţe de fiecare apicultor în parte şi explicarea cine omoară  :bzz: :bzz: :bzz:.
-mers o delegatie a asociaţiilor apicole la: ministrul mediului, avocatul poporului, preşedinte, primministru şi obţinerea de promisiuni SCRISE că vor face demersuri pentru respectarea legislaţiei europene de MEDIU.

am omis ministrul agriculturii în mod special, pentru ca toţi cei sensibilizaţi să-l ia la întrebări.
Implicarea ONG-urle de mediu, mass media locală şi centrală.
PREZENTAREA a 3 teme centrale:         
       -neonicotinoidele înjumătăţesc "şeptelul" de  :bzz:;
       -neonicotinoidele distrug BIODIVERSITATEA (insecte benefice polenizării, bondarii....................);
        -aplicarea, fără derogare a legislaţiei europene de mediu.

FILMULEŢELE cu albinele care sunt paralizate pe FS tratate cu chimicale, au un impact de peste  70% din reţeta renunţării la NEUROPARALITICE (nicotinoide).


PS.Îmbrăcămintea maniferstanţilor şi a celor care merg la TV, obligatoriu: halate albe, combinezane albe + mască apicolă pe cap şi afumătoare aprinsă.

MOTO: :bzz: japoneză omoară VIESPEA prin căldura emisă de ghemul format din albine.
https://www.youtube.com/watch?v=K6m40W1s0Wc

MORALA:Suntem puţini, dar ne apărăm avuţia NAŢIONALĂ,  :bzz: :bzz: :bzz:

Data mitingurilor: de ziua FLORIILOR la Catolici şi Ortodocsi.

EU sunt scânteea voi sunteţi VÂLVĂTAIA.
Trebuie sa stii sa vezi,
ca sa prevezi
si sa prevezi ca sa previi

dan sebastian

Bine punctat și gândit !
Sunt de acord cu tine !
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

pistol28

Cu o  :bzz: nu se face primăvară,

aştept ROIURI, ROIURI de  :bzz: la TV, radio, la usile parlamentarilor, la prefecturi, la m.mediului, la preşedinte, la primministru,..................................până de FLORII.

Este timp suficient pentru organizarea mitingurilor iar până atunci să ne plângem "bâzâim" peste tot de DUREREA noastră, că nicotinoidele ne omoară  :bzz: :bzz: :bzz:

PS.Copilu care nu plânge, nu i se dă să mănânce.
Trebuie sa stii sa vezi,
ca sa prevezi
si sa prevezi ca sa previi

milu56

Asociatiile apicole poate ar putea face ceva....

PricopArthur

Citat din: milu56 din Octombrie 24, 2015, 10:19:41 PM
La un vecin am vazut de vreo 10 zile cum a ramas stupul fara albine doar fagurii cu puiet 12 stupi au ramas fara albine si ieri am gasit si la mine 30 stupi cara acum 3 zile erau in regula pe 6 -7 rame ocupat de albine iar acum fagurii cu miere si puiet dar fara albine.E destul de grav, o sa duc albine la analiza ceea ce nu rezolva problema,mai e cineva cu aceasta problema?
In rame mai aveai puiet capacit, larve, miere,... detaliaza te rog starea lor in totalitate.
Cum e vremea la tine (temperatura, cules,...)
Miere multă şi inimă curată!

Kiwi Bee


PricopArthur

Trebuie facute niste analize la albine si faguri.
O depopulare totala poate avea mai multe cauze.
Miere multă şi inimă curată!

milu56

Da

Eugen B