Disparitia albinelor

Creat de milu56, Octombrie 24, 2015, 10:19:41 PM

« precedentul - următorul »

milu56

La un vecin am vazut de vreo 10 zile cum a ramas stupul fara albine doar fagurii cu puiet 12 stupi au ramas fara albine si ieri am gasit si la mine 30 stupi cara acum 3 zile erau in regula pe 6 -7 rame ocupat de albine iar acum fagurii cu miere si puiet dar fara albine.E destul de grav, o sa duc albine la analiza ceea ce nu rezolva problema,mai e cineva cu aceasta problema?

MirceaCalin

Mi-a dispărut şi mie o familie, la mai puţin de o săptămână de la o ultimă verificare în care am luat ramă de ramă la mână.
Însă aş cam avea o explicaţie: o roire forţată din cauză că n-am putut face tratamentele pentru varroa în august şi le-am început doar la 15 septembrie...
Mi-a rămas şi mie puiet şi miere în rame.

milu56

#2
Mavrik e posibil sa nu fie destul de eficient?Daca e sa fie de la varroua.Foarte trist,cine are asa pierderi poate sa isi dea seama.Mi sa intamplat si in Spania cu 5 ani in urma.

balasbebe

Citat din: milu56 din Octombrie 24, 2015, 10:19:41 PM
La un vecin am vazut de vreo 10 zile cum a ramas stupul fara albine doar fagurii cu puiet 12 stupi au ramas fara albine si ieri am gasit si la mine 30 stupi cara acum 3 zile erau in regula pe 6 -7 rame ocupat de albine iar acum fagurii cu miere si puiet dar fara albine.E destul de grav, o sa duc albine la analiza ceea ce nu rezolva problema,mai e cineva cu aceasta problema?
poate ar fi bine sa ne spui si locatia stupinelor.

dan sebastian

Zici ca e exact descrierea pe care o fac americanii la CCD ( colony colapse dispecer).
Nu știam să fie și în țară, diagnosticată.
Mai e și variantă scuturării albinei pt a ajuta roiurile din locații cu depărtare de cp 5 km, dar asta e furt.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

MirceaCalin

Citat din: milu56 din Octombrie 25, 2015, 08:50:35 AM
Mavrik e posibil sa nu fie destul de eficient?...

Din câte ştiu eu doar Varachetul are o eficienţă mare, spre 80%.
Toate celelalte produse se situează cu mult mai jos...

Eugen B

Tratamentul se face cu foaie de control sau pe tabla de la fundurile AV. In caz ca nu pica varroa trebuie dat tratament cu altceva. Asa am facut anul trecut asa fac si acuma si e f bine.
adevarul este ca ai eu am observat o scadere a populatie mai mare ca anul trecut, dar stupi fara albine nu am gasit. Am gasit vreo 6-8 stupi pe 2 rame.
acuma ii impachetez si daca mai gasesc alte probleme o sa scriu. Oricum se simte o scadere a nr. de albine , in viitor poate shmecherii care ne conduc vor poleniza manual.

milu56

La inceput se observa depopulare apoi dispar brusc albinele.Azi am mai facut un tratament cu mavrik si au cazut paraziti dar nu foarte multi.

bucovineanu

Daca pana cum nu s-a facut nici un tratament in aceasta toamna, in mod sigur parazitii sunt cauza. Trebuie facut urgent tratament la toate famillile cu varachet pentru a mai salva ceva din stupina. Este eficient si mavricul, dar probabil a fost prea mica doza de substanta activa.

Eugen B

Din pacate in multe cazuri sunt stuparii de vina. Multi s-au obisnuit rau sa nu dea tratamentele la timp. Multi au platit anul trecut , dar si anul asta sunt destui.
Eu acuma dau 2 tratamente pe stupii fara puiet un varachet si un clartan. albinele arata foarte curate si sanatoase.
Pe tava de contol la fundurile AV nu am vazut multi paduchi. Anul asta a fost bun din p m d v cu varroa. Pacat ca a fost seceta grea in vara asta.
un tratament bun acuma se va vedea si in primavara

bio

Citat din: milu56 din Octombrie 25, 2015, 08:50:35 AM
Mavrik e posibil sa nu fie destul de eficient?Daca e sa fie de la varroua.Foarte trist,cine are asa pierderi poate sa isi dea seama.Mi sa intamplat si in Spania cu 5 ani in urma.

Nea' Milu..?? tratament contra Varooa ai facut doar cu MAVRIK..??

Mavrik-- substanta activa tau-fluvalinat nu se bucura de prea mult succes contra varooa, din ce stiu parazitul dobindind in scurt timp o rezistenta la tau-fluvalinat .

Poate si faptul ca ai facut prea multe roiuri..? ca parca din ce retin a-ti facut inmultire intensiva in acest an



mape 48-petru manea

Azi la 9.50 pe digi animal world reluare ---foarte interesant

bucovineanu

Multi stupari asteapta sa inceapa tratamentele abia cand nu mai este puiet in stupi. Din pacate atunci cand se termina puietul nu mai au ce sa trateze, deoarece au disparut si albinele.