VREMEA, FACTOR FOARTE IMPORTANT IN APICULTURA

Creat de bucovineanu, Octombrie 24, 2014, 12:15:12 PM

« precedentul - următorul »

dorindafi

anul trecut vara la mine a venit lunea si varul joia  =))
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

tinumaftei

Urmează o lună mai extrem de ploioasă, cu temperaturi nocturne constant sub media multianuală, iar ziua foarte rar peste 22 de grade (asta în următoarele 4-5 săptămâni, in sud). Doar spre ultima decadă a lui mai se va încălzi peste 25 de grade, însă nopțile vor rămâne și atunci reci.

dorindafi

asa a fost anul trecut in Gj.
dupa doua salcamuri 4/5 kg cu plus
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

Eugen B

Nu va mai speriati de vreme, oricum pe mai mult de 2-4 zile nu au dreptate.
Cine are stupii pregatiti si prinde 4-5 zile puternice la salcam va stoarce ceva miere.
Sper sa fie ceva salcam de stors

tinumaftei

Sa fim realiști Eugen. In sud am văzut azi sute de hectare de salcâm. Câteva flori pe vârfuri neatinse. În rest jale. Am văzut salcâm care nu mai avea nici măcar mugurii uscați in ei, căzuseră toți de la ninsoare.
Eu pot sa merg și 800 de kilometri, problema este că dacă prognoza arata ploaie din greu nu mă voi apuca sa fac turism apicol.

filip

Cand da soarele si caldura atunci se vede cu adevarat dezastrul la salcam.
Am mai prins salcam brumat si parea ca a scapat in primele zile,apoi s-a inegrit si a cazut.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

Eugen B

Eu nu sunt in sud. Si azi am vazut poze pe net cu salcam intact in sud. Nu e tot inghetat. Vom vedea zilele urmatoare cum am zis

ionel07196555

Citat din: Eugen B din Aprilie 23, 2017, 10:43:10 PM
Eu nu sunt in sud. Si azi am vazut poze pe net cu salcam intact in sud. Nu e tot inghetat. Vom vedea zilele urmatoare cum am zis
Eu vad la salcim anu acesta frunza mai mare ca alta data si rod mai putin .
oare nu seamana cu 2014 ma intreb .

oroles

Dupa cum se anunta vremea in urmatoarele doua saptamani cules la salcam nu voi avea nici anul acesta. :(
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

dan sebastian

De la salcam nu a mai prea plouat. La voi cum e?
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

Eugen B


Aurelian A.

 Cam peste tot e seceta,asteptam ploaia care nu prea se arata in viitorul apropiat :sad:
"Nu sunt destept,dar cand privesc in jur prind curaj." Ion Creanga

Eugen B

Pacat ca nu sa mai scris aici.
E cald, iarna nu prea este. Nu cred ca este bine ce se intampla.
Pe weeknd arata cald la mine in zona 13-14 grade, chiar si luni.
Sper sa fie ok matcile si sa nu prea se apuce de prostii.

sfantul spiridon

Tradițional stimularile proteice încep in jurul datei de 15 ianuarie
Nu înțeleg de ce sa ne panicam- sa ne bucurăm!
Dacă voi avea sâmbătă la control puiet, voi fi mulțumit/ plăcut surprins
Conservarea căldurii/împachetarea este cheia succesului când ai puiet in aceasta luna și urmatoarea
eu de soare, mult ma tem...
www.sfantulspiridon.sunphoto.ro

roi_ag

#674
Bine este ca urmeaza o perioada cu temperaturi mari dar daca venea gerul mancau puietul. Oricum daca in wekend constatati ca aveti puiet, dati miere sau turte energetice, in niciun caz turte proteice si, si mai bine, daca puteti umbla in cuiburi, reduceti cuibul cu o rama din centrul cuibului care nu este pontata de matca si are putina miere pe ea , mai prost ca sunt sarbatori, dar si luni se pare ca va fi bine.

Citat din: sfantul spiridon din Ianuarie 04, 2018, 08:44:31 PM
Tradițional stimularile proteice încep in jurul datei de 15 ianuarie
Eu stiu ca din februarie