VREMEA, FACTOR FOARTE IMPORTANT IN APICULTURA

Creat de bucovineanu, Octombrie 24, 2014, 12:15:12 PM

« precedentul - următorul »

oroles

Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

Eugen B

oroles la salcam vin la tine . e salcam 4 ala

bucovineanu

Se pare ca nu s-au inselat meteorologii cand au facut prognoza. In zona mea in aceasta dimineata au fost -4 grade, poate si mai frig in zori. A inghetat totul. Fructe vom avea probabil anul viitor. In urmatoarele zile se anunta ninsori si alte nopti cu temperaturi negative.

oroles

Citat din: Eugen B din Aprilie 17, 2017, 09:54:09 PM
oroles la salcam vin la tine . e salcam 4 ala
Poti veni la mine dar tine cont ca eu nu am mai scos salcam din 2014.  :rotfl:
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

oroles

Citat din: bucovineanu din Aprilie 18, 2017, 08:22:48 AM
Se pare ca nu s-au inselat meteorologii cand au facut prognoza. In zona mea in aceasta dimineata au fost -4 grade, poate si mai frig in zori. A inghetat totul. Fructe vom avea probabil anul viitor. In urmatoarele zile se anunta ninsori si alte nopti cu temperaturi negative.
Asa e vremea si in alte tari.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

Eugen B


bucovineanu

Dupa Sfantul Gheorghe va incepe sa se incalzeasca.

oroles

La  mine pana marti noaptea se anunta temperaturi negative.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

tinumaftei

Hai ca ne-am linistit. Prea incepuse devreme anul acesta festivalul cantarelor. Pe unde te uitai doar productii de miere, stupi cu caturi.... Cine s-a uitat pe prognoze de acum o luna putea anticipa situatia de acum. Spuneam la jumatatea lui martie ca suma temperaturilor medii zilnice din martie este anul acesta mai mare decat cea din aprilie. Asta insemna un aprilie foarte urat si cu cat sunt zile mai calde peste medie cu atat mai periculos este pentru ca apar multe zile extrem de reci.
Dupa ziua de duminica vom face evaluarea finala, insa zona traditionala a salcamului din sud (in special salcamul 2 si 3) nu va scapa fiindca vin doua nopti foarte reci, pe alocuri minima la trece de -6 grade.

oroles

Asa e vremea la Bacau. Ieri toti copacii erau verzi. Acum toti sunt de parca zici ca e februarie. Si nu se opreste din nins. La stupina cred ca e mult mai grav.







Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

oroles

Ma uitam pe filmuletul pus de Dragos. Aceeasi poveste si la mine la stupina. Un nuc rupt din cauza greutatii zapezii. A cazut peste o poiata cu gaini. Nu se stie daca au supravietuit. Un visin scos din radacina. Zapada e groasa si nu poti face partie deoarece nu poti ridica lopata. Asa de grea e.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

oroles

In 1996 a mai fost la fel. A nins de Paste. Cum a fost acel an apicol?
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

sfantul spiridon

se pare ca Gorjul a scapat, deocamdata.
poate ca moderatorii ar trebui sa deschida un jurnal apicol al fiecarui an pentru a avea o baza exacta in unele aprecieri/ temeri
eu de soare, mult ma tem...
www.sfantulspiridon.sunphoto.ro

tinumaftei

Citat din: sfantul spiridon din Aprilie 20, 2017, 11:14:53 AM
se pare ca Gorjul a scapat, deocamdata.
poate ca moderatorii ar trebui sa deschida un jurnal apicol al fiecarui an pentru a avea o baza exacta in unele aprecieri/ temeri
Sunteți optimist. Mai sunt însă doua zile și două nopți, mai ales nopți..

Ionel_Cluj

Si la cluj ninge de aseara ,s-au depus 2-3 cm pe acoperisuri iar pomisorii mai mici sunt aproape la pamant si ninge in continuare.Urmeaza temperaturi mai mici care vor ingheta tot ce a mai ramas.Dezastru,sapamana viitoare vom evalua pagubele












au




t




hor=









oroles link=topic=7717.msg249582#msg249582 date=1492670712]
In 1996 a mai fost la fel. A nins de Paste. Cum a fost acel an apicol?
[/quote]