VREMEA, FACTOR FOARTE IMPORTANT IN APICULTURA

Creat de bucovineanu, Octombrie 24, 2014, 12:15:12 PM

« precedentul - următorul »

tinumaftei

Eu m-am mutat 300 de km pentru niste grade in plus primăvara și toamna. Și m-aș duce și mai la sud dar s-a terminat țara, Cadrilaterul l-au primit bulgarii!!

Cristel

Si ce daca l-au primit bulgarii? Cumpara-ti bucata ta de Cadrilater! Am prieteni care au cumparat teren in zona respectiva. Daca timpul permite, vreau sa-i ajut sa faca o stupina romaneasca in cadrilaterul bulgaresc!
"Sa nu lasi sa treaca o zi fara sa vezi, fara sa auzi sau fara sa citesti ceva frumos..."(Goethe)

Eugen B

Azi vreme urata de tot. La mine cel putin.
Dn. Tinu daca imi mut toti stupii 300 km pentru zbor mai bine ma las.
Cred ca e unul din anii rari cand in vestul tarii e asa frig. In sud vest e bine. In nord vest si vest nu. Asta e.

ciucur

Citat din: Eugen B din Februarie 24, 2017, 11:09:06 AM
Azi vreme urata de tot. La mine cel putin.
Dn. Tinu daca imi mut toti stupii 300 km pentru zbor mai bine ma las.
Cred ca e unul din anii rari cand in vestul tarii e asa frig. In sud vest e bine. In nord vest si vest nu. Asta e.

Si la mine a fost urata vremea. Mi-am luat liber degeaba astazi in speranta ca pot sa ii verific si sa ii restrang.
Nimic nu se pierde, totul se transforma.

ionel07196555

Dupa aceasta iarna la noi sint pierderi de 50% la alti e si mai rau .
Endlich ein umdenken ?
Was wir schon lange anmahnen wird jetzt zum ( Wahlkampf ) Thema wie schön .....
Ärgerlich ich muss gleich zum Wochenmarkt möchte euch aber ermuntern hier reichlich zu TEILEN und zu DISKUTIEREN !!!!!!
Jetzt haben wir gute Chancen in entsprechenden Gremien etwas für die Bienen / Natur zu bewegen die Nachrichten der letzten Wochen ( Rückgang der Insekten um bis zu 80 % ) machen mir persönlich sehr viel Angst .....
http://www.wiwo.de/.../landwirtschaft-umweltmin.../19465880.html
O regândire?
Ce vom face pentru o lungă perioadă de timp (Campanie) subiect cât de frumos.....
Enervant trebuie să ajung la piaţa fermierilor şi-ar dori să vă încurajez dar destul aici pentru a împărtăşi şi discuta!!!!!!
Acum avem o şansă bună de ceva în forumurile adecvate pentru albine / natura să se mute la ştiri din ultimele săptămâni (scădere de insecte cu până la 80 %) mă face personal foarte speriat..

oroles

-3,5 grade cand m-am trezit. Brumă destul de groasa. Sa nu uitam ca abia suntem in 4 martie. 
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

dorindafi

CODUL  e   LEGEA
         0763650092

Eugen B

Momentan e vreme foarte ciudata, cam asa e in martie.

roi_ag

Pentru inceput de Martie este prea cald.Pentru albine este foarte bine, aduc polen , mătcile ponteaza dar este rău pentru pomi și vie, degeaba ai familii dezvoltate dacă pomii intră devreme în vegetație și dă îngheț, la fel și pentru salcâm.

Eugen B

La mine a fost tot frig. Florile si pomii sunt in urma cu cateva zile bune.
Sa fie vreme buna in martie sa fie bine.
Acuma 13grade la mine dar bate vantul. Cand e rece nu bate vantul

yulian


Eugen B


oroles

Citat din: Eugen B din Martie 05, 2017, 07:27:59 AM
La mine a fost tot frig. Florile si pomii sunt in urma cu cateva zile bune.
Sa fie vreme buna in martie sa fie bine.
Acuma 13grade la mine dar bate vantul. Cand e rece nu bate vantul
La 13 grade te plangi? De 2 si noaptea si ziua ce zici?
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

corneliuhrom


Eugen B

Oroles anul asta nu vreau sa discutam de vreme foarte mult, la mine in vest a fost mai frig ca la tine in moldova.
AI avut mai multe zboruri ca mine din noiembrie pana acuma.
Am vremea cea mai urata acuma, albina iasa si rama pe afara si moare. De joi astept vreme bunicica. E momenul sa mai fac una alta la stupi.
Azi 11-12 grade si vant, vreme urata, nici ca ploaie nici soare. Asta e, nu e frig , dar albina nu face mare branza.
Asteptam vreme buna, si mai putin de 2 luni pana la salcam