VREMEA, FACTOR FOARTE IMPORTANT IN APICULTURA

Creat de bucovineanu, Octombrie 24, 2014, 12:15:12 PM

« precedentul - următorul »

albinasebes

vine si vremea buna, daca se mai lasa asteptata mergem pe proverbul: daca nu poti opri vantul iti iei o haina in plus.
"Aşa să lumineze lumina voastră înaintea oamenilor, aşa încât să vadă faptele voastre cele bune şi să slăvească pe Tatăl vostru Cel din ceruri"(Matei 5, 16)

pistol28

Trebuie sa stii sa vezi,
ca sa prevezi
si sa prevezi ca sa previi

Eugen B

Nici la mine in vest nu arata mai frig, cu noroc un zbor de curatire, nu ca ar fi incarcate rau, dar e bun inainte de o turta buna

Adrian.B.


Eugen B

Nu ma grabesc deloc. Oricum am de facut destule turte. De la jumatea lui februarie merge daca sunt curate albinele. Mai ales in vestul tarii. Fiecare face ce crede. Eu doar zic ce am de gand si sper sa fac

Adrian.B.

De la jum lui feb de acord, dar mai sunt 3 saptamani pana atunci.

Eugen B

Eu sunt cu gandul in martie deja :)). Am de pregatit si multe turte. Ca le fac eu. Eu din octombrie astept martie :)

Adrian.B.

Parca nici eu nu mai am rabdare, si astept primavara.

Adrian.B.

Citat din: Eugen B din Ianuarie 25, 2016, 02:35:48 PM
Nici la mine in vest nu arata mai frig, cu noroc un zbor de curatire, nu ca ar fi incarcate rau, dar e bun inainte de o turta buna
Acum nu stiu la ce turta te-ai referit. Daca e vorba de energetica ,sigur ca poti sa o pui.

Eugen B

Nu bag energetica ca am mancare in ei, problema e ca nu au f multa pastura si bag turta cu polen. La mine a fost seceta f mare si nu prea a fost polen, daca le bag o turta proteica si va incepe polenul din natura albinele vor exploda, defapt nu explodeaza nimeni, numarul va creste mult :))

roi_ag


albinasebes

cam cald pt perioada asta
va veni frigul in martie?
sau va fi rece la vara?
"Aşa să lumineze lumina voastră înaintea oamenilor, aşa încât să vadă faptele voastre cele bune şi să slăvească pe Tatăl vostru Cel din ceruri"(Matei 5, 16)

Cristel

Citat din: albinasebes din Februarie 08, 2016, 09:32:14 PM
cam cald pt perioada asta
va veni frigul in martie?
sau va fi rece la vara?
Asta doar bunul Dumnezeu o stie! :D Important e sa ai rezerve pentru albine pentru ca ele sa nu moara de foame daca nu pot iesi la cules!
"Sa nu lasi sa treaca o zi fara sa vezi, fara sa auzi sau fara sa citesti ceva frumos..."(Goethe)

albinasebes

acum 3 ani am prins 6 grade in luna iulie la munte.
i-am adus acasa depopulati si flamanzi.
parca nici ploile de vara nu mai sunt calde ca altadata.
"Aşa să lumineze lumina voastră înaintea oamenilor, aşa încât să vadă faptele voastre cele bune şi să slăvească pe Tatăl vostru Cel din ceruri"(Matei 5, 16)

cipik

Vorbeste de 6 grade la munte in iulie, anu trecut la campie am avut in mijlocul verii temperaturi de aproape au intrat in ghem albinele.
Zambeste, maine poate fii mai rau.
http://prepelitebucuresti.sunphoto.ro/