VREMEA, FACTOR FOARTE IMPORTANT IN APICULTURA

Creat de bucovineanu, Octombrie 24, 2014, 12:15:12 PM

« precedentul - următorul »

vranceanul

Acum in Wiesbaden (Germania) ninge ca-n povesti, totul e imbracat in alb.
Are omu* ceva in cap, doar nu se scarpina degeaba!

bucovineanu

Noaptea trecuta, 3 spre 4 ianuarie, la mine s-a cunoscut bine de tot ca a venit iarna. Temperatura in zori a scazut pana la -24 de grade. Acum termometrul arata -18 grade. Si termometrul nu e amplasat asa cum scrie la carte. Cred ca in spatiu deschis temperatura a fost si mai scazuta.
In prognoza se spune ca in noaptea urmatoare gerul se va mai inmuia. Daca ar fi si zapada ar fi perfect. Sunt 4-5 cm de zapada, dar "gerul Bobotezei" nu se dezminte.  :smile:

oroles

Citat din: vranceanul din Ianuarie 04, 2016, 06:19:33 AM
Acum in Wiesbaden (Germania) ninge ca-n povesti, totul e imbracat in alb.
Ce cauti dumneata in Wiesbaden? Am trecut si eu prin zona in urma cu ceva ani! :D E un oras aproape unit cu Mainzul. Iti pot recomanda niste lucruri pe care sa le vizitezi: cea mai veche sticla de vin nedesfacuta (dateaza de pe vremea romanilor), domul din Mainz (e inmormantata acolo concubina preferata a lui Carol cel Mare), diferite muzee legate de activitatea tipografica (este totusi orasul unde s-a nascut Gutenberg), teatrul roman (e intr-o gara a orasului Mainz si e prost semnalizat), Stephanskirche (e o biserica aproape de dom cu vitralii facute de Marc Chagall). Mai e Parlamentul landului Renania Palatinat. Daca ai ceva timp poti lua vaporul pana in Tarile de Jos. E ieftin si se merita o vizita si acolo.

La muzee se plateste si erau destul de costisitoare. La  celelalte nu.
Daca te intereseaza Flohmarkturi (targuri de vechituri) iti pot spune vreo cateva. :)
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

vranceanul

oroles, sant in Germania din 7 decembrie cu mai multe treburi (toate rezolvate pozitiv) printre care si albinele. Am aici 2 copii cu familiile, unul in Nuremberg. Am vizitat o parte din locurile propuse de tine, mai am 2 zile si s-a terminat vizita. Maine la Wiesbadener Gesundheitsbad  (ceva de genul bai de sanatate, relaxare).
Are omu* ceva in cap, doar nu se scarpina degeaba!

oroles

Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

tassevasi

Citat din: bucovineanu din Ianuarie 04, 2016, 10:04:52 AM
Daca ar fi si zapada ar fi perfect. Sunt 4-5 cm de zapada, dar "gerul Bobotezei" nu se dezminte.  :smile:

  O sa vina si pe acolo zapada , nici la  noi nu e  mai  mare de 10-15 cm

stefan1

Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

Eugen B

Si la mine se chinuie sa ninga, 3-4 cm stratul, dar de maine se va topi

xvader

s-a zburlit un pic iarna la noi, dar saptamana viitoare se pare ca se incalzeste un pic

Eugen B

Azi a fost cald la mine 12-13 grade, albinel au iesit cat de cat, dar e rau ca este nor si ca mai bate si vantul.
Peste 5 zile din cate vad va mai venit un val de frig

dorindafi

astazi cald zi zbor de albina ca-n timpurile buneeee
acum doua luni poate sa stea zapada   :yes:
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

bio

Vineee !!! Iarna..!!..
... sau cel putin asa ne sperie Busu...

..dupa 20 martie vedem primavara adevarata.

Eugen B

Valul asta de frig poate vine, dar de cand va fi vreme buna nu vom sti niciodata.
Eu sper ca inceputul de primavara sa fie mai bun ca il ultimii 2 ani, doar vant si frig a fost la mine.

xvader


romikele

Citat din: xvader din Ianuarie 16, 2016, 10:50:24 PM
se pare ca vine iarasi iarna
De data asta chiar a venit!  :wink2: