stup fara matca care nu isi trage nici botci

Creat de mariusb, August 18, 2014, 09:02:58 AM

« precedentul - următorul »

filip

Un stup bezmetic trebuie desfintat.
Nu merita sa te obosesti cu unificarea,ori sa-i dai ram cu puiet.
La unificare albinele trantorite vor incerca sa omoara regina din stupul in care se face unificarea.
Inainte de al desfinta il duci la 100m,ii aplici cateva lovituri zgomotoase astfel ca albinele sa-si umple gusa cu miere.Il scuturi jos ,apoi lada o asezi in magazie.
Albina ouatoare nu e capabila sa zboare distanta de 100m,va ramane jos.
Cel putin asa as face eu.......
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

tinumaftei

Citat din: filip din Martie 10, 2016, 08:09:24 AM
Un stup bezmetic trebuie desfintat.
Nu merita sa te obosesti cu unificarea,ori sa-i dai ram cu puiet.
La unificare albinele trantorite vor incerca sa omoara regina din stupul in care se face unificarea.
Inainte de al desfinta il duci la 100m,ii aplici cateva lovituri zgomotoase astfel ca albinele sa-si umple gusa cu miere.Il scuturi jos ,apoi lada o asezi in magazie.
Albina ouatoare nu e capabila sa zboare distanta de 100m,va ramane jos.
Cel putin asa as face eu.......
Cel mai bun raspuns pentru situatia cand o familie/roi a ajuns bezmetica. Procentual reusita este atat de mica incat nu se merita sa alocam timp pentru redresarea acesteia.

corneliuhrom


oroles

Eu le-am scuturat în apropierea stupilor si s-au împărțit prin mai mulți. Nu cred ca e un pericol pentru matci chiar dacă erau ceva ouatoare. Erau putinele.
Eu stiu ca la mătcile false li se inhiba dorinta de a poantă din cauza hormonilor de matca.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

oroles

Mama lui de telefon si de autocorectie. Matcile se tin de poantă...
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

corneliuhrom

d le oroles 99 % la producerea furtisagului o are stuparul cea ce a ti patit cu cresterea botcilor s ar putea sa aveti o vina  curiozitatea sa te uiti in stup [mai ales cu afumatorul in functie inperioadele calde din iarna chiar si primavara ] pot duce la pierderi de matci [chir cele tinere fug pe rama si albinele le ataca crezind ca sunt straine ]  asta e o parere a mea  acum nu ne intereseaza decit sa avem papa [si proteica daca se poate ]deasupra cuibului cu puiet si impachetaj uscat   [este o parere a mea].

oroles

Dle corneliuhrom, consider ca am destula experienta. La vremea cand  am deschis stupul nu se umblase cu afumator din noiembrie si, dupa cum se miscau haotic pe rame in ciuda vremii friguroase, garantat nu aveau matca. Nu cred ca in acest caz cauza sunt eu de vina si credeti-ma ca in ceea ce priveste problema furtisagului sunt destul de precaut. Daca e sa imi fac o autocritica, tot ce mi-a murit peste iarna erau roiuri tarzii. M-am invatat minte si asa ceva nu mai fac.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

romikele

100% e vina stuparului, mai ales in cazul de fata!  :P :hi:

oroles

De unde 100%? De ce nu 300% Argumentează romikdle si mai taie si tu din procentele alea. :P
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

corneliuhrom

d le oroles mi am spus o parere in rest ne dorim sa trecem cu bine peste ce a ramas din iarna 'si va urez un an mai bun ca cel trecut.

oroles

Citat din: corneliuhrom din Martie 14, 2016, 08:52:50 PM
d le oroles mi am spus o parere in rest ne dorim sa trecem cu bine peste ce a ramas din iarna 'si va urez un an mai bun ca cel trecut.
Sa traiesti!
Puneti la profil locatia dumneavoastra. Eu nu sunt din Vasaiesti. Am pus la profil cel mai apropiat oras.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

corneliuhrom

pt dl oroles   vasiesti este un cartier al moinestiului