salcamul

Creat de mihaipop_55, Mai 17, 2009, 01:27:52 AM

« precedentul - următorul »

mape 48-petru manea

Daca ai un cat plin cum sa o pape ?

Aurelian A.

Nu prea au cum ca e plin si prin cuiburi
"Nu sunt destept,dar cand privesc in jur prind curaj." Ion Creanga

bucovineanu

Citat din: Aurelian A. din Mai 11, 2018, 02:16:18 PM
La cat timp dupa terminarea culesului se poate scoate mierea de salcam?.exista riscul ca intr.o saptamana sa o pape?
Se poate extrage cand e capacita cel putin o treime de rama.

Aurelian A.

 Revin cu raspunsul ca poate peste 2 3 5 ani mai citeste cineva pe aici,nu au mancat miere,multe rame erau capacite si am scos o miere de salcam f buna!
"Nu sunt destept,dar cand privesc in jur prind curaj." Ion Creanga

stefan1

  Din mierea adunata, albinele nu consuma cantitati mari decat daca in natura nu mai este deloc cules. E adevarat ca in procesul de maturare a mierii in stup se elimina din apa si deci miere va fi mai putina decat nectarul adus initial in stup. De asemenea conteaza si rasa de albine. Rasa Carnica si intr-o oarecare masura si Carpatina noastra reduc ponta si cresterea de puiet daca nu este cules.
Asa ca mai cu seama cei din stationar nu trebuie sa se grabeasca sda ia miere nematurata doar de frica ca acea miere va fi mancata de albine. Aproape nici un cules nu se incheie brusc, adica mai sunt un numar de zile cand sporul la cantar e mai mic, dar in acel timp albinele matureaza nectarul adus in perioada de cules maxim. In regiunile de deal-munte aceasta perioada de cules se lungeste, deoarece aria de cules cuprinde zone de altitudini diferite, la care inflorirea este putin decalata, de asemenea intre suprafetele expuse la soare si cele orientate spre nord e un decalaj de inflorire.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

Eugen B

Cine vrea sa stoarca face umiditatea. Nu trebe sa fie rama capacita toata. Conteaza culesul. Daca e cules o va capacii , daca nu o matureaza si asa urmand sa o capaceasca cand va fi nectar nou in natura

stefan1

  Asa este, mierea cu umiditate prea mare nu poate sta nici in stup, ca er fermenta. Deci dupa un numar de zile fara cules sau cu cules slab, mierea se poate extrage chiar daca multa din ea este necapacita, pentru ca umiditatea este in parametrii noemali.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

Closcutz

Am un salcam in localitate care are flori din aprilie neintrerupt. Este salcam obisnuit cu flori albe. Nu am vazut albine, dar nu inteleg cum de rezista atat de mult florile... chiar si inflorite a doua oara.

MirceaCalin

Citat din: MirceaCalin din Mai 20, 2017, 12:53:56 AMUn salcâm ... "urban" !
Aşa arată după un an fără o zi:

dan sebastian

De ce varful e uscat total? 
Anul asta am observat ca la majoritatea florile au fost pe varf si mult mai putine ca in alti ani. Cred ca  de la seceta din toamna provine problema.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

MirceaCalin

Citat din: dan sebastian din Mai 21, 2019, 07:43:58 PMDe ce varful e uscat total?...

E un amărât de salcâm bătrân de pe un trotuar; vârsta şi ...asfaltul îi vin de hac...

dan sebastian

Salcamul de face teci (tecarul sau cel cu ghimpi) are productie buna de miere si polen ?
Am in zona foarte putini arbori de acest fel si nu am reusit sa-mi fac o parere.
Am vazut ca e vizitat. Florile sunt ca cele de castan sau salcie, un fel de matisori.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

stefan1

Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

MirceaCalin

Citat din: MirceaCalin din Mai 20, 2017, 12:53:56 AMUn salcâm ... "urban" !
După trei ani...