Oare mierea din supermarket e 100% miere?

Creat de Adrian Vasile, Martie 11, 2013, 10:51:28 AM

« precedentul - următorul »

Adrian Vasile

Daca stiti cu ce se amesteca mierea care nu pare a fi miere, va rog sa-mi scrieti poate asa multi dintre noi o sa se intoarca spre producatorii Romani de produse apicole.Cu stima.

pharaonu75

Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

Adrian Vasile

Multumesc de raspuns,dar as dori daca sunt persoane care au informatii ,cum sa recunoastem o miere falsa genul asta de detalii!

Adrian Vasile

Mierea, alimentul-minune in care multi suferinzi isi pun speranta, este deseori un fals extrem de bine vandut.

In 10 borcane alese de reporterii nostri aleatoriu din magazine si duse la analiza, laboratorul a detectat adaos de glucoza industriala, zahar, praf de porumb si gelatina. Doar urme de polen de salcam, desi pe toate borcanele scria "miere naturala de salcam".Pentru copilul de peste un an, doua lingurite de miere naturala pe zi sunt, spun nutritionistii, hrana vie. Ce inseamna daca ii dai din borcanul cumparat din magazin un amestec de glucoza industriala, sirop de zahar, clei, amidon, faina de cereale si chiar tocatura de scaieti?
Sursa: Pro TV

relutu

Daca unii nu au auzit ca mierea se mai face si din nectar. :bzz: :rotfl: :rotfl:

Adrian Vasile

Asa e ai dreptate!Dar multi dintre noi adica oamenii merg in supermarket si vad ca scrie pe borcan miere de salcam sau alt gen si o iau pe bune ca doar e controlat,e magazin cu prestigiu,defapt la un control sa vazut ce e in borcan,scaieti,glucoza, etc.DACA aveti informati cum se controleaza o miere sa fie ok ar trebui sa va spuneti parerea sa invete si cel de la oras cum e o miere 100% adevarata.

relutu

Lasa-i sa ia de acolo ca la nenea apicultorul acasa e scumpa.

Adrian Vasile

Pai cred ca pretul e mai bun la apicultor decat la mag.

jenica67

Adrian Vasile, spune-ne si noua de unde esti ? Daca esti de pe langa mine, eu ma ofer sa te invit cand storc mierea la tara, sa vezi si sa manaci la fata locului, o miere proaspat stoarsa, ca sa ai un etalon pe viitor, ce manaci. Si daca iti va place, o sa stii unde ma gasesti. Daca esti din alta zona, poate te invita altcineva. Cred ca asa ar trebui procedat cu clientii, sa vada la fata locului, ca asa am vazut ca fac straini, cand organizeaza intalniri si degustari de miere, iar clientii isi intaresc increderea in apicultorul care ii vinde mierea.
Ar fi simplu, daca nu ar fi asa de complicat, sau ne pare numai noua ?

Adrian Vasile

Jenica sunt din Baia Mare si sincer multumesc de invitatie!Ma bucur ca gasesc oameni asa sufletisti !Am ramas impresionat placut!!!!

D006

  Trebuie sa citit cu atentie eticheta , daca scrie provenienta UE si NONUE nu are rost sa o cumperi deoarece in cel mai fericit caz e miere Chinezeasca . Doar direct la producator gasesti miere CORECTA .

bio

Citat din: dragos2006 din Martie 14, 2013, 08:31:24 AM
  Trebuie sa citit cu atentie eticheta , daca scrie provenienta UE si NONUE nu are rost sa o cumperi deoarece in cel mai fericit caz e miere Chinezeasca . Doar direct la producator gasesti miere CORECTA .

Dragosh, din pacate mai sunt si "producatori" care au citiva stupi si cu banii din vinzarea mierii vor sa se plimbe cu Mertzanul..acolo poate apare un semn mare de intrebare in legatura cu calitatea mierii..

Daca "apicultorul" o cumpara miere, de la alti apicultorii si o revinde ar fi OK... dar daca nu cumpara miere si cumpara altceva ce poate vinde ca miere..??

Adrian Vasile

E foarte adevarat tot ce ati relatat, vedeti ce scandaluri sunt prin europa ,romanul vrea banii din orice nu conteaza cum ii zice miere, carne, cal, mai nou si curcani plini de antibiotice si ne mai miram ca suntem plini de cancer, boli, alergii, horor in ce lume traim!

bio

Citat din: Adrian Vasile din Martie 11, 2013, 10:51:28 AM
Daca stiti cu ce se amesteca mierea care nu pare a fi miere, va rog sa-mi scrieti ......


Ma Vasile, prea te intereseaza cum se poate inmultii mierea... Nu a produs miere deajuns stupii dumnitale sa ai ce vinde..?

Adrian Vasile

Daca doresti o miere adevarata de salcam ROMANEASCA cu mare placere iti trimit un borcan.ORIGINALA