Vrei sa scapi de alergiile la polenul purtat de vant?CITESTE. Eu am scapat!

Creat de Adrian Vasile, Februarie 20, 2013, 04:00:16 PM

« precedentul - următorul »

Adrian Vasile

Ai probleme primavara cu alergiile la polenul purtat de vant? Am sa va relatez din experinta mea,sunt foarte alergic la polen primavara in lunile Mai si Iunie cand apare polenul purtat de vant(mancarimi ale nasului,ochilor, sa nu mai zis de cerul guri horor,pana si in urechi am simtit)un prieten mi-a zis sa incerc polenul crud sa mananc si am incercat prima data cu poliflor si nu a fost ok in timp cel mancam ma deranja foarte rau incepea alergia din nou indiferent ca era iarna,am trecut la un polen mai usor de trandafir salbatic si nu am simtit nimic,am facut cura cu el vreo luna si pe urma am schimbat polenul pe cel de castan si al fel nu am mai avut probleme dupa doua luni de cura cu cele doua am trecut la polenul poliflor si nu am simtit nimic sa ma deranjeze,pe scurt a venit luna Mai si tot asteptam sa revina alergia la fel si Iunie si nimic gata cu pastilele gata cu sprayuri nazale de anul trecut consum regulat polen crud si de atunci nu am mai avut treaba cu alergiile.daca doriti sa incercati aici gasiti toata gama de polenuri disponibile pe piata ,daca aveti intrebari si pot sa ajut cu placere:) eu de aici am cumparat poate va ajuta!!!
http://www.apigold.ro/en/polen-crud



stefan1

  Daca nu este reclama mascata, este un lucru tare interesant! Da mai multe date personale si vei fi mai credibil.   :hi:
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

pistol28

D-voastra ati pus in practica ce recomanda medicina ca tratament.


Tratament - Cel mai bun tratament consta in evitarea, in masura posibilitatilor, a oricarui contact cu alergenul in cauza. Desensibilizarea este utila pentru alergiile cu veninuri de insecte, la acarieni sau la unele polenuri: administrand, sub o supraveghere medicala stricta, unele doze mici si progresiv crescatoare de alergen, se favorizeaza formarea anticorpilor, care vor bloca in consecinta reactiile alergice. Acest tratament reuseste in aproximativ 2 cazuri din 3, dar trebuie sa fie urmat timp de 3 ani cel putin. tratamentul poate provoca efecte nedorite (mancarimi, edeme, eruptii), rar unele serioase (astm, soc anafilactic). antihistaminicele usureaza simptomele (mancarimile datorate unei intepaturi de insecte, de exemplu).

sursa:
http://www.sfatulmedicului.ro/dictionar-medical/alergie_204
Trebuie sa stii sa vezi,
ca sa prevezi
si sa prevezi ca sa previi

Adrian Vasile

Ma bucur ca citeste lumea ce am scris, nu e reclama mascata,adica mie chiar m-i sa intamplat,si la mine a mers ce am incercat,acum nu stiu la alti cum se manifesta dar daca sunteti alergici la polenul purat de vant stiu ce simtiti si merita incercat dar cum am zis ar trebui inceput cu un polen mai neutru cum ar fi trandafirul salbatic,castan, pe urma poliflor, paducel, sau chiar si pastura,trebuie exact asa cum a zis d-nul in al doilea mesaj mancat putin si inceput de pe acum inainte sa infloreasca floriile si trebuie macar 3 luni inainte de luna Mai.si apropo de reclama v-am dat si un link pentru ca sunt produse incercate dar se pot cumpara de oriunde!sper sa ajute .

Adrian Vasile

Citat din: Adrian vasile din Februarie 21, 2013, 08:36:39 AM
Ma bucur ca citeste lumea ce am scris, nu e reclama mascata,adica mie chiar mi s-a intamplat,si la mine a mers ce am incercat,acum nu stiu la alti cum se manifesta dar daca sunteti alergici la polenul purat de vant stiu ce simtiti si merita incercat dar cum am zis ar trebui inceput cu un polen mai neutru cum ar fi trandafirul salbatic,castan, pe urma poliflor, paducel, sau chiar si pastura,trebuie exact asa cum a zis d-nul in al doilea mesaj mancat putin si inceput de pe acum inainte sa infloreasca floriile si trebuie macar 3 luni inainte de luna Mai.si apropo de reclama v-am dat si un link pentru ca sunt produse incercate dar se pot cumpara de oriunde!sper sa ajute .

Obombo

Citat din: Adrian Vasile din Februarie 20, 2013, 04:00:16 PM...sunt foarte alergic la polen primavara in lunile Mai si Iunie cand apare polenul purtat de vant  ...am incercat prima data cu poliflor si nu a fost ok in timp cel mancam ma deranja foarte rau incepea alergia din nou indiferent ca era iarna...
Esti primul caz de care aud unde la o alergie respiratorie la polen se asociaza o alergie alimentara la polen, care prezinta simptome de alergie respiratorie.
Si eu sunt "foarte alergic" la polen dar mananc polen fara probleme si din pacate fara ca acesta sa aiba vreun efect pozitiv asupra alergiei mele.
Explicatia s-ar pute sa stea in faptul ca nu am cumparat polen de la apigold :wink2:

Adrian Vasile

Am scris si mai sus foarte clar ca e o experienta care mi s-a intamplat mie si am relatat-o aici ,eu anul trecut am scapat de alergie nu am mai avut treaba dar reactia la polenul crud cand am inceput sa-l mananc la cel poliflor nu a fost prea buna si apropo am mai scris ca nu e obligatoriu sa cumperi polenul de la apigold, defapt nu e obligatoriu nici sa incerci sau sa fii deacord cu mine. E o relatare atat doar!

Adrian Vasile

Se apropie sezonul de alergii eu zic ca nu ar fi rau pentru cei care sufera sa incerce ce am scris mai sus,EU ZIC CA MERITA DIN PLIN.

abeja

Citat din: Adrian Vasile din Februarie 24, 2013, 02:12:14 AM
Am scris si mai sus foarte clar ca e o experienta care mi s-a intamplat mie si am relatat-o aici ,eu anul trecut am scapat de alergie nu am mai avut treaba dar reactia la polenul crud cand am inceput sa-l mananc la cel poliflor nu a fost prea buna si apropo am mai scris ca nu e obligatoriu sa cumperi polenul de la apigold, defapt nu e obligatoriu nici sa incerci sau sa fii deacord cu mine. E o relatare atat doar!

Si eu  am  probleme  cu  alegia  la  polen.Am  consumat polen  crud  si  uscat  fara  probleme insa acum  5 zile  am luat  o  lingurita  de  polen  uscat  si  sa  nu  vezi  mancarimi  in  gat.Despre efectele  polenului congelat nu  ma  pot  pronunta pt  ca  nu  am  vazut  nici  o  schimbare in  privinta  alergiei.Chiar  m-as  bucura  sa  fie  adevarata  treaba si  tot  odata  trebuie  sa  stim  ca  nu  toti reactionam  la  fel.Salutari.

Adrian Vasile

Ai perfecta dreptate nu toti reactionam la fel,cel uscat e poliflor si de aceea ai simtit alergia eu am mancat crud si la fel am patit dar eu am incercat cu unul neutru polen crud de trandafir,dar mai e si de castan dulce ,si timp de o luna jumate zilnic si pe urma am incercat cel poliflor crud ,crud e mult mai eficient in toate ,prin uscare se pierd din calitati.Eu zic ca merita sa perseverezi eu anul asta am fost un om fericit ca am scapat de alergii.Sper sa ajute!

Adrian Vasile

Incepe sezonul cu alergiile, eu zic sa nu va chinuiti, incercati polenul crud in doze mici dar dese si poate aveti noroc sa scapati, eu zic ca merita.Cu stima!

D006

   Aveti un certificat medical care sa ateste ca dv. ati suferit de diverse alergii ?

Adrian Vasile

E un forum si cred ca se exagereaza, am spus ca e experienta mea si daca cineva are alergii sa incerce DACA DORESTE!!!!

antiopa din ardeal

 Am avut si eu experienta placuta cu polenul crud si confirm cele spuse de Adrian Vasile.
Socrul meu trecut de 80 ani ne innebunea dimineata la cafea cu stranutatul. In general ,,sedintele" de stranuturi durau in jur de 30 minute pana pleca fiecare cu treba lui si nimeni nu mai baga in seama. De anul trecut a inceput sa consume polen crud si alergia a disparut dupa cateva saptamani.

Profit de ocazie sa intreb pe cei mai cu experienta de la ce planta este polenul de culoare neagra. Multe familii de albine aduc in aceasta perioada asemenea polen mai putin vizibil pe piciorusele albinelor dar foarte vizibil in colectoare.

ves.lucian

  acuma polenul negru adus de albine este de pe macii rosii de pe camp !!! albina nu vede culoarea rosie , dar am inteles ca vede macii in spectrul ultraviolet , unde noi nu prea avem acces !!!  :rotfl: =)) :hi:
  mai am vazut si primavara devreme polen negru la albine , dar nu stiu de la ce planta il aduc !!!  :hi: =D> :-c :ok: :yes: :thanks: :beer: :beer: :beer:
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!