Filmulete Stupina Godinesti Gorj

Creat de dan sebastian, Februarie 10, 2013, 04:23:28 PM

« precedentul - următorul »

NYK74

Citat din: dan sebastian din Ianuarie 07, 2022, 07:10:46 PMDin cei pest 50 intrati in hang si la 7 dimineata inca discutau. 
Asta înseamnă că au găsit subiecte interesante de discutat.Un rezultat bun se obține din mulțimea sfătuitorilor.

PricopArthur

Citat din: dan sebastian din Noiembrie 05, 2021, 01:49:47 PMPe vatra de la Godinești am mai dat un amitraz astăzi de la 11.30 până la 13.30. Am folosit scabatox, 4 picături pe jumătate de fitil date cu varojetul. Am folosit doar 2 aparate.
Muncesti mult cu acele 2 aparate.
Livul a fost un succes. Felicitari! Trebuia stors mai bine Dan Margarit.
Miere multă şi inimă curată!

dan sebastian

#1637
Am reusit sa aduc primele 24 de tone de piatra sparta de munte dintr-o cariera pentru a-l pune peste stratul de aratura (a fost porumb anul trecut) sa pot intra cu camioneta fara riscul de a ma bloca, daca ploua pe vatra de la munte. Va trebui sa refac gardul. Vreau sa pun tabla la 2 m inaltime sa nu am discutii cu cei care traverseaza un drum.Nu este un ID valid de atașament.Nu este un ID valid de atașament.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

dan sebastian

Pe 11 feb am dat apifonda la stupii de pe vatra din Godinesti. Arata toti bine, iernare aproape perfecta, fara pete de diaree, fara nicio pierdere.
Pe 12 feb am fost la Dolj. Din 50 de familii am gasit unul mort si 3 foarte slabi iar proportia de diaree este 1 din 2 (50%). Toti au iernat doar pe miere fara niciun pic de stimulare din partea mea. Le-am pus si lor un bax de 15 kg de apifonda. Stupii respectivi au fost acum un an la 3 culesuri principale (rapita, salcam si floarea soarelui).
Acum arata mai bine familiile de pe vatra de la munte decat cei de la campie. Sa vad cum se vor dezvolta in continuare.
Daca nu sunt multumit o sa-i iernez la munte in acesata toamna.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

bucovineanu

Cu acea piatra marunta nu se rezolva problema. Dupa prima ploaie daca se intra cu un camion piatra se va scufunda in sol si la suprafata va iesi pamant. Pentru a rezolva problema e nevoie de un strat de piatra mare care podeste, apoi se poate pune  marunta.

dan sebastian

Daca as pune niste geotextil s-ar chimba ceva? Acum a intrat camionul de 40 tone. Eu pe camioneta nu depasec 4 tone. Am inteles ca avantajul geotextilului ar fi ca nu va mai creste nici iarba.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

NYK74

Citat din: dan sebastian din Februarie 18, 2022, 01:25:20 PMDaca as pune niste geotextil s-ar chimba ceva? Acum a intrat camionul de 40 tone. Eu pe camioneta nu depasec 4 tone. Am inteles ca avantajul geotextilului ar fi ca nu va mai creste nici iarba.
.                    Mare lucru nu va face nici geotextilul,ordinea este aceea care a zis domnul Bucovineanu, altfel, îl vei întări un pic mai mult făcînd șanturi de scurgere. 

bucovineanu

Nu stiu ce ar putea sa faca geotextilul. Nu am lucrat cu asa ceva. Piatra mare la fundatie si santuri pe margine ar rezolva definitiv problema.

NYK74

Geotextilul este ca un sandwich, douä straturi textile care au in mijloc un strat plasticat ca o sită care drenează apa,noi o foloseam pe pantele înclinate de munte pentru drenaj,iar la capăt obligatoriu Șanțuri de scurgere.

dan sebastian

0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

dan sebastian

Daca nea Daniel nu mai posteaza macar cei care il vizitam o putem face.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

dan sebastian

#1646
Marti 8 martie cer innorat, a plecat fiul meu sa dea examenul auto pentru motociclete. La 9 dimineata a inceput sa ninga. L-a trimis politia acasa. S-a dus suparat la orele de teatru. Pe la 11 a iesit soarele si s-a uscat asfaltul. L-a sunat instructorul sa vina pe platou ca poate se razgandeste politistul si-i examineaza. A fost el si o domnisoara. A avut noroc si s-a sustinut examenul. Pe 7 decembrie cand a avut prima data orasul plouase si nu s-a tinut examenul. Examinarea pe calculator o facuse cu jumate de an in urma. Daca nu se tinea marti, risca sa expire scoala desi a luat din prima examinarea la calculator. A luat si orasul si dupa pranz ne-a sunat fericit. L-a luat. Joi pe 10 martie i-a venit prin posta permisul categoria A1, plus scutere si mopede. Vazuse un motor care il incanta tocmai in Harghita. Vineri la 2 si jumatate dimineata am luat remorca si am plecat la Gheorgheni sa luam motorul. Am ajuns in jur de 10 dimineata. A facut vreo 3 ture prin cartier in Gheorgheni si a fost incantat de cum merge. I-am platit 4500 lei proprietarului si am urcat-o in remorca. E destul de mare 2.2 m lungime si 150 kg. In 1000 euro m-am incadrat si cu drumul pana acasa. Am ajuns seara la ora 19 in Tg Jiu, dupa 915 km facuti. Am plecat direct la firma si am facut online pe www.pint.ro asigurarea. destul de piperata 240 lei pentru un an de zile. Nu i-am dat-o jos din masina sa se plimbe noaptea, pt ca eram praf de oboseala. A doua zi samtbata, am plecat cu ea in remorca pana la Peco la Rachiti. Am dat-o jos si dupa ce i-am pus benzina am mers spre tara la Godinesti, el cu motorul si restul familiei cu masina si remorca.
E fericit si ma bucura ca ii place si are o motivatie in plus sa traiasca.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

dan sebastian

#1647
Am reusit sa intind manual prima masina de piatra acum o saptamana impreuna cu fiul si cu tata. Pe primii 10-11 metrii am pus peste primul strat de piatra geotextil de 300 gr. si l-am acoperit cu inca un strat de piatra concasata de cariera. Urmeaza sa pun iar un strat de geotextil si inca un rand de piatra si in partea din spate. La cum a plouat, terenul a tinut bine cu 33 tone de incarcatura plus cel putin 10 tone greuatatea masinii. Imi era teama ca se rupe podul, dar a tinut.
Primavara extrem de dificila. A revenit frigul si zapada exact cand nu trebuia, in martie. Anormal temperaturi de -5 + 5 grade temperaturi zilnice. Ieri au adus un pic de polen fiind cea mai calda zi din martie de pana acum cu 10 gr pe plus si soare. Rezervele de hrana sunt pe sfarsite. Sper sa avem noroc sa nu inghete salcamul.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

dan sebastian

#1648
Pe 19 martie am reusit sa completez cu geotextil si sa pun inca un strat de piatra la locatia de salcam de la munte (partea a doua de traseu). Al mic a facut accident cu motocicleta vineri seara, a franat brusc cu frana de mana si sa rasturnat/ Are mana stanga rupta. La noapte il duc la Bucuresti la un control. 1.jpg
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

dan sebastian

Marti la 7 dimineata eram in Bucuresti. Nu au reusit sa-i puna mana bine in ghips. Imi facusera la raze osul de deasupra care era intreg in loc de celalat rupt din antebrat. L-am internat la Spitalul Grigore Alexandrescu impreuna su sotia. L-au operat miercuri de dimineata. A stat apoi o zi la recuperare dupa anestezia totala. I-au pus o bara de titan in mana. Daca totul e ok pe 5 aprilie, peste un an i-o va scoate.
Am comandat din Bulgaria 300 de lastari de lavanda + 5 tufe. Pret decent 50 bani lastarul. Tufele au fost mai scumpe, 5 lei/buc. Au ajuns repede, joi 24 martie, in Tg Jiu, 295 lei cu tot cu transport.
A inflorit si corcodusul dupa zilele calde de luni incoace. Ca si anul trecut iarna a inceput in martie. Duminica era frig si ningea slab. Acum 20-22 grade pe plus. Am pus pe 25 martie si 141fire de lavanda.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.