Gradina mea, din inima Baraganului

Creat de pharaonu75, Octombrie 14, 2011, 07:23:52 PM

« precedentul - următorul »

pharaonu75

Citat din: bismark din August 24, 2014, 08:29:21 AM
   Azi,am mincat primii simburi de migdale,primul rod.Nu stiu ce pasare le scobeste de verzi asa ca am preferat sa le maninc.Ce simbure dulce,bate nuca de departe.Pharaoane ai migdal batrin ai observat asa ceva cine le gaureste.Cu respect ^:)^


Nu am avut pana acum astfel de probleme!

In schimb, anul trecut, am avut pe migdal o frumusete de colonie de afide, intens vizitata de albine. :wink2:
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

bismark

    Nu, este vorba de un vierme ca era scobit exact cum scobesc ciorile nucile, dar nu am vazut ciori in zona.Cred ca este o pasare mai mica, ca nu era cazute pe jos,parca cineva ar fi rupt aschii din coaja.Cu respect
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

fiug1970

poate vreun graur..sau vreun pitigoi....

dodo79

apropo de graur...se dau la mancat albine?

fiug1970

nuuu,mananca insecte si fructe dar insectele nu le vaneaza din zbor...omizi viermi,rame.e chiar folositor in privinta  insectelor...nu acelasi lucru se poate spune in privinta fructelor:aduc pagube enorme in vii,livezi de cires,etc.

valter

Nu am dat importanta acestui topic...cu gradina, dar vad ca sunt colegi mult mai impatimiti si ordonati decat mosu.

Se vede mana de militar ordonat.
Te salut. La Slobozia in targ schimbam tematica apicola pe cea de gradinarie.

ps. Ardeiul capia de la pagina 1 este ureche de elefant sau alexandru.
Iertarea este o virtute crestina.    Alexandre Dumas.

pharaonu75

Nu stiu cum este vremea prin alte parti, insa eu ma pregatesc de cules... smochine la 25.03.2015! :wink2:
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

stefan1

Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

pharaonu75

Sunt autofertili! :D
Glumesc, desigur.

Acele smochine nu vor rezista, tocmai pentru ca s-au format fara polenizare (nu au seminte, fenomen denumit partenocarpie si care se intalneste la smochin si la par).
Sunt smochini obtinuti anul trecut de mine, dar pe care mi-a fost teama sa ii las afara, langa ceilalti. I-am asezat in casa, la geam si avand caldura, au plecat in vegetatie mai devreme.
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

cipik

Smochini mei de afara nici nu dau semne de "rebergorare", da-pai frunze sau fructe.
Zambeste, maine poate fii mai rau.
http://prepelitebucuresti.sunphoto.ro/

stefan1

Citat din: stefan1 din Martie 26, 2015, 02:39:53 AM
  Dane, cine le-a polenizat?
Citat din: pharaonu75 din Martie 26, 2015, 08:31:42 AM
Sunt autofertili! :D
Glumesc, desigur.

Acele smochine nu vor rezista, tocmai pentru ca s-au format fara polenizare (nu au seminte, fenomen denumit partenocarpie si care se intalneste la smochin si la par).
Sunt smochini obtinuti anul trecut de mine, dar pe care mi-a fost teama sa ii las afara, langa ceilalti. I-am asezat in casa, la geam si avand caldura, au plecat in vegetatie mai devreme.

  Eu credeam ca ai chemat vreun chinez, ca ei se pricep la polenizare manuala.   :rotfl:
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

pharaonu75

Se pare ca m-am inselat, iar smochinele au rezistat, s-au copt si au fost delicioase. Am plantat smochinii in curte, iar ieri am degustat primele doua smochine pe anul acesta.
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

bio

Citat din: pharaonu75 din Iunie 14, 2015, 07:57:53 PM
Se pare ca m-am inselat, iar smochinele au rezistat, s-au copt si au fost delicioase. Am plantat smochinii in curte, iar ieri am degustat primele doua smochine pe anul acesta.

Sal, Dane....

..productiv smochinul tau.. :bravo:... mai multe smochine decit frunze .

bismark

    Anul  acesta am crezut ca o sa maninc kaki din pomul meu :rusine: a facut mii de flori, era o biziiala de albine de ziceai ca-i roi(ce or fi gasit in florile alea mici?), dar acum toate florile sint uscate.Sint destui indragostiti de pomi pe aici,stie cineva de ce nu a legat( o mai fi nevoie de unul de sex opus)?. Astept o pasrere de la cei care mai au asa ceva.Cu respect ^:)^
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

pharaonu75

Citat din: bismark din Iunie 21, 2015, 12:24:38 PM
...Sint destui indragostiti de pomi pe aici,stie cineva de ce nu a legat( o mai fi nevoie de unul de sex opus)?. Astept o pasrere de la cei care mai au asa ceva.Cu respect ^:)^
Nu am deloc experienta cu astfel de pomi exotici!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube