EXISTA PIATA DE DESFACERE PENTRU POLEN SI PROPOLIS IN ROMANIA ?

Creat de apicraiova, Ianuarie 12, 2012, 02:10:34 AM

« precedentul - următorul »

apicraiova

Sunt nou in apicultura si as dori sa stiu daca exista cu adevarat piata de desfacere pentru polen si propolis in romania. Toata lumea da indicatii, toti sunt destepti, dar putem cu adevarat beneficia de roadele muncii noastre la noi acasa ?
Exista piata mierii, la pretul la care exista, insa de firme care se ocupa cu achizitionarea celor doua nu prea am auzit, decat faptul ca exista anunturi de achizitionare pe persoane fizice.
Ce ziceti, cunoasteti ceva mai multe informatii?

Lammert Vlad

da exista firme care achizitioneaza polen si propolis si la preturi destul de bune , anul acesta am dat polenul cu 38 ron angro si cu plata pe loc

D006

  Polen si propolis sa produci ca cerere este ca la balamuc ! Dar exista o conditie : sa produci de calitate super si sa ai cantitate.

apicraiova

Puteti da cateva nume de asemenea firme, sau sa dicutati putin despre conditiile marfii si cantitatea minima necesara?
multumesc anticipat

apicraiova

Ma refer bineanteles la conditiile impuse de asemenea firme la achizitionarea propolisului si polenului.

D006

  Tu intai sa produci  apoi dai un anunt si treci la vanzare. Cat timp tu vinzi cioara de pe gard discutia este inutila

CRISTI M

  Daca ai in acest moment o cantitate mare de propolis pur romanesc (recoltat din colector ) il cumpar eu pe tot la un pret bun .
  Daca il ai din China sau in amestec cu ceara nu-l ia nimeni .

apicraiova

Nu este vorba de a da cioara de pe gard, vorbeam de ceva foarte concret.
Inteleg ca toata lumea vrea sa vanda propolis si polen si nu se spune cine anume il achizitioneaza, pentru ca ma refeream la firme care fac asta nu la nenea "x" care vrea sa cumpere o cantitate insimnifianta printr-un anunt.
Ma repet, ma refeream la ceva practic si inteleg din raspunsurile voastre evazive ca aici exista o secretomanie si fiecare trebuie s-si vanda produsele cam pe unde poate.
Poateca daca ar exista mai multa unitate intre apicultori ar fi ceva mai bine pentru toti.
Ma pronunt dezamagit de raspunsurile voastre mai ales ca aveti ceva timp de cand postati pe aici.
Un sfat putin ironic si va rog sa ma iertati pentru ironie ar fi, sa pastrati secretul acesta pentru voi "granzii" pentru ca oricum o sa traim si noi pe langa voi si ne vom descurca si fara sfatul vostru.
Parerea mea.

pharaonu75

CristiM ti-a aruncat manusa!
Daca ai propolis romanesc, curat, ti-l cumpara el pe tot. Si nu vorbea de o cantitate insignifianta, ci se referea la o cantitate mare!

Ar trebui sa nu mai "vorbesti discutii" ci sa citesti cu atentie ce ti se scrie.
Inteleg ca tu vrei un nume de firma, plus telefon, care sa iti garanteze ca iti cumpara X kg de propolis, la Y lei kilogramul, iar asta dupa ce strangi tu in 2012 polenul si propolisul!
Nu asa se fac afacerile!
Mai intai colecteaza aceste produse, dupa care, cu ele in camara poti negocia cu cine doresti!

P.S. CristiM asteapta in continuare un raspuns! Daca ai ce sa ii vinzi!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

apicraiova

Astept oferte pentru propolis si polen, ma refer si la calitate si conditii bineanteles.

cristian87

cumparati sau vindeti
ca daca vindeti atunci asteptati cereri
daca cumparati faceti oferte
zâmbeşte-mîine poate fi mai rău

apicraiova


cristian87

Citat din: apicraiova din Ianuarie 13, 2012, 02:57:37 PM
vand produsele
ma intereseaza oferta dvs

chiar nu ati inteles ce am vrut sa zic

De exemplu dumneata vrei sa vinzi deci faci o oferta  cu pretul convenabil pt dvs>
"vand propolis la pretul de (sa zicem) 250 lei kg"
Daca eu as dori sa cumpar  si as cauta  aceasta marfa as face o cerere:" Cumpar propolis , caut propolis achizitionez propolis" etc Dumneata suni ceri un pret si negociem.
Cererea si oferta sunt notiuni economice diferite .
Unii agenti economici pot face o cerere si propun un pret ce poate fi negociat sau nu.
Ex : "cumpar mire salcam la pretul de 13 lei:
zâmbeşte-mîine poate fi mai rău

pharaonu75

Pentru anunturi de vanzare-cumparare va rog sa postati aici:
http://forum-anunturi.apiardeal.ro/index.php

P.S.Trebuie sa va inscrieti si acolo, pentru ca este un forum separat de acesta!
Aici au loc doar discutii, iar acolo se posteaza anunturi!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

D006

Citat din: apicraiova din Ianuarie 12, 2012, 02:10:34 AM
Sunt nou in apicultura si as dori sa stiu daca exista cu adevarat piata de desfacere pentru polen si propolis in romania. Toata lumea da indicatii, toti sunt destepti, dar putem cu adevarat beneficia de roadele muncii noastre la noi acasa ?
Exista piata mierii, la pretul la care exista, insa de firme care se ocupa cu achizitionarea celor doua nu prea am auzit, decat faptul ca exista anunturi de achizitionare pe persoane fizice.
Ce ziceti, cunoasteti ceva mai multe informatii?

..din experienta mea, nu am intilnit o piata stabila in ceea ce priveste Polenul @ Propolisul, si aici ma refer la ce gasim in situatia valorificarii mierii.

Cum spunea si Dragosh , daca il produci,  vei gasii cu ceva sbatere si dat din coate "sa scapi " de aceste produse dar de cele mai  multe ori nu cum vrei si cind ai avea nevoie de bani...

..si de cele mai multe ori vei valorifica aceste produse si ma refere la Polen @ Propolis cu ajutorul diversilor amici de aici dupa forum, asa cum te poate ajuta acum CristiM daca ai avea acum propolis.


Amintea Lami ca ar fi dat anul acesta polenul unei firme careia nu ia amintit si numele , dar ma intreb nu este aceeashi firma care anii din urma a avut probleme cu virarea banilor catre cei care au dat polenul pe datorie si banii au venit ffgreu..??


Cu alte cuvinte "piata polenului" este o piata in continuua miscare si ce ai intilnit anul trecut sa spunem nu vei mai intilnii si la anul...Cunoscatorii, i-si aduc aminte de impactul "Retetei Tatoiu" asupra comertului cu polen, dar va mai trebuii sa treaca ceva timp si aparitia unei  alte "povesti" legate de folosirea polenului....

Propolisul poate reprezenta o valoare, dar tinind cont de cantitatea relativ mica care se obtine il putem stoca pina prindem o posibiltate optima sa-l transformam in bani.