TIPURI DE MIERE-cu poze

Creat de George N, August 15, 2011, 08:47:50 AM

« precedentul - următorul »

George N

va propun un subiect in care sa prezentam tipuri de miere de albine din zona din care  locuim sau din pastoral

George N

miere de tei

orbanstefan64

miere de mana

George N

tei +Fs... (daca sint suspiciuni in privinta culorii mierii va rog sa va spune-ti pct de vedere)

George N

salcim

Florin-braileanul (FlorinI)

Citat din: orbanstefan64 din August 15, 2011, 09:26:05 AM
miere de mana

tare misto e poza 2

cum se poate degusta din poza?

acum... pe bune
de la ce e mierea de mana?
cine o produce?
cum se recunoaste in fagure?
e o anumita perioada?
se merge la cules de miere de mana ca la salcam? adica exista o perioada optima? o anumita specie de pom?
http://florinbr.sunphoto.ro

Bee ... smart!, Bee ... happy!
Pentru prieteni: 0726.111.333

pharaonu75

Citat din: Florin-braileanul (FlorinI) din August 15, 2011, 04:06:22 PM
Citat din: orbanstefan64 din August 15, 2011, 09:26:05 AM
miere de mana
acum... pe bune
de la ce e mierea de mana?
cine o produce?
cum se recunoaste in fagure?
e o anumita perioada?
se merge la cules de miere de mana ca la salcam? adica exista o perioada optima? o anumita specie de pom?


- Vezi aici
http://forum.apiardeal.ro/index.php?topic=1898.0

- Sau la bibliografie!

- Sau in documentul atasat
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

George N

ok ....despre mierea de mana s-a mai vorbit ,mierea de salcim,tei,floarea soarelui sint cunoscute si ele si nu reprezinta nimic deosebit atit pt. incepatori cit si pt. cei profesionisti, DAR celelalte tipuri de miere nu sint valorificate chiar de nimeni de pe acest forum...??? :uimit: sau totul se reduce doar la teorie, ca ,(virgula) :finger: cu practica stim cum e ...ne omoara

orbanstefan64

hai cu ceva concret de celalalte tipuri de miere :hi: :hi: :hi:

George N

......asta astept si eu in special de la aceea care au sansa sa cutreiere tara in lung si in lat sau au in" jurul"casei lor o baza melifera buna  ,stiu ca sint multi incepatori  care au ce sa arate + altii care isi fac greu loc pe forum si care sint loviti din toate partile pt. o mica greseala  +altii  care mai mult produc si nu au timp sau nu stiu sa foloseasca calculatorul prea bine(din pacate pt.noi) .Nu ma astept la romane intregi scrise aici despre beneficiile mierii  ci doar a vedea si alti ( inclusiv eu) cum  se recunoaste mierea din diferite soiuri ,in fagure,in borcan,eventual floarea de la care provine mierea, perioada in care se culege asa cum a spus mai sus Florin  ,dar pina in prezent se pare ca la noi in tara avem doar :miere de mana ,floarea soarelui,salcim,tei restul ... le gasim prin carti sau pe diferite pagini de pe internet copiate si rascopiate si prezentate ca si cind ar fi opera lor :hi:......

pharaonu75

Se mai produce si miere de faneata, de amorfa, de zmeura, de menta (izma salbatica), de coriandru.
Insa aceste tipuri de miere sunt produse in cantitati mai mici si de foarte putini stupari, de aceea nu se prea discuta despre ele!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

George N

 :ok: acum am inteles cum stau lucrurile,multumesc pt. raspuns !

Florin-braileanul (FlorinI)

eu am o parere personala, pe care nu mi-o poate schimba nimeni:
unii apicultori fac MIERE, alti "crescatori de albine" fac bani
sper sa intelegeti.... :wink:

hai sa vedem si despre alt tip de miere: mierea din zahar :lol:
cat costa investitia, cat e randamentul, cat e profitul

spar sa fie multi "fraieri" ca mine pe acest forum, care fac MIERE, dar care sa ne impartaseasca parerea lor din auzite sau din cunostinte despre cei ce fac miere din zahar si alte kk-turi (precum e tzuica de pufoaica sau din gainat de gaina)

sa vedem ce parere aveti....
http://florinbr.sunphoto.ro

Bee ... smart!, Bee ... happy!
Pentru prieteni: 0726.111.333

mape 48-petru manea

si eu sunt tot un "fraier ca si tine "
am facut atata miere in acest an incat pot face completere pt iarna la cateva fam. tot cu miere
nu mai dau la procesatori si cu pretul cu care vand de acasa  acoper diferenta de pret care ar fi pierdere dand miere la albine
Eu ma consider APICULTOR inapoiat , dar nu-mi bat joc de albine si nici de clienti
Am citit pe forum ca uni fac miere cu butoaiele
Eu fac miere numai cu bidoanele
Totul depinde de constiinta omului
Am zis.

D006

Off...si de unde apare folclorul cu mierea din zahar..:))

..terminati cu aiurelile--miere din zahar-- ca mai citesc si NEapicultori ce se scrie pe FORUM si asa apar tot felul de basme cu mierea din zahar..

...pe scurt, ai albine faci miere...

ZAharul si alte substante nou aparute pentru hrana albinelor se folosesc pentru stimulare, completare s.a.m.d..

MA intreb, de ce unii ''asa-zisi apicultori'' nu au mintea ciobanilor care vind  brinza si  nu o folosesc in hrana oilor .... Pe scurt, albina produce miere care este venitulul-salariul apicultorului, adevaratului apicultor, si pentru completare, stimulare se foloseste altceva decit miere.