presa de faguri din silicon

Creat de marian sima, Martie 02, 2011, 02:47:38 PM

« precedentul - următorul »

andrei_georgian

o sa revin cu detalii despre partea fixa cand o sa am timp sa ma ocup de ea, sper cat mai curand.
Pana atunci va urez tuturor apicultorilor  SARBATORI FERICITE!!!
Nu merge unde te duce drumul, mergi pe unde nu exista un drum si lasa o urma.

Calin Catalin

Cum ati "potrivit"cele doua fete ale presei pentru a scoate fagurele cu celulele corespunzator opuse pe cele doua fete, sau cum intentionati sa faceti?
Mi-am propus si eu sa fac o presa de acest fel, dar inca ma mai documentez.
Va multumesc!
"Cuvintele sunt ca albinele: unele fac miere, altele te inteapa"- Bisanne de Soleil
https://www.facebook.com/

andrei_georgian

pai o sa asez un fagure pe partea care am turnat-o acum si o sa-i tai marginile exact la dimensiune, pentru k nu toti fagurii sun egali, dupa care partea fixa o torn dupa acest fagure, bineinteles k partea fixa o sa fie in forma de tava, partea mobila o s-o prind in balamale de unde se face si centrarea celor doua parti
Nu merge unde te duce drumul, mergi pe unde nu exista un drum si lasa o urma.

Kov iulian

Citat din: andrei_georgian din Decembrie 05, 2011, 08:39:43 PM
inca ceva, cand torni primul strat de preferat e sa incepi dintr-un colt, si sa lasi cimentul sa acopere singur suprafata fagurelui,  daca ai si o posibilitate de a vibra putin matrita e perfect
Cu o bormasina din asta moderna cu rotopercutor se poate realiza vibrarea , se da la setarea doar pt dalta in care nu se mai invarte angrenajul , si vibrati aia dei sare capacele .

marius_vfp

salut, multumim de informatii andrei , lucrand in consturctii  atunci cand vreau sa prind ceva cu gips rigle sau tavan fals , daca vreau o intarire mult mai rapida dar si un material mai dur adaug in gips cam 1/10 ciment amestecand prima data apa cu cimentul si apoi pun gipsul iese un material mult mai dur decat gips simplu , pentru o ramforsare a partii superioare a presei  in amestec cu cimentul si gipsul se poate pune si calt  fire de canepa inlocuitorul plasei de metal de care spuneai mai sus . felicitari pentru tot spor la treaba .
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

marian sima

Este foarte bine ca fagurele se aseaza pe o bucata de geam ,pentru a fi drept eu am folosit si un uscator de par ,incalzesti un pic fagurele si acesta se muleaza perfect pe geam dar daca vibrati materialul (compozitia pe care o turnati) fiti siguri ca fagurele se va deplasa,pentru a iesi treaba buna trebuie sa folositi doua compozitii,una subtire care se toarna ca o pelicula peste fagure si una mai groasa care sa formeze baza,la presele din ciment eu zic ca este mai bine sa intorci partea de presa pe care ai turnat-o cu fagurele de ceara in sus si sa torni pe aceasta pozitie partea a doua a presei,astfel chiar daca ai mici denivelari se copiaza si ai ca rezultat aceiasi grosime peste tot ,inca ceva cimentul verde trebuie pus pe ceva plan pina se usuca de tot astfel nu risti sa se curbeze.Ipsosul si cu cimentul nu merge ,ipsosul cedeaza la umezeala ori presa este folosita in mediu de umezeala.

Kov iulian

As vrea sa ne concentram un pic si asupra retetei de beton si as vrea sa va dau o idee .
Eu am mai lucrat in constructii si la blocurile facute pe timpul lui Ceausescu se turnau sape din mozaic , uneori mai eram nevoit sa sparg acea plinta de 10 cm cu rotopercutorul reparam cu gelt sau tencuiala si puneam parchet si plinta acea a parchetului.
Bateam la acel mozaic de imi sarea capacele ,era foarte tare , l-am intrebat pe tatal meu care a fost si el constructor care era reteta acelui beton si mi-a zis ca se folosea ciment 220 iar reteta era urmatoarea jumate ciment,jumate praf de marmura . :hi: :hi:

KTA-APIDORNA - Ski

#97
Citat din: tassevasi din Martie 02, 2011, 08:18:04 PM
Bravo Mariane , de mult am vazut in tine un tinar pasionat la max de albine .  Te felicit .
  In legatura cu razele ultra v ,sa sti tu ca orice material ,in afara de metale, nemetale si alte citeva nu sunt afectate de razele soarelui, asta nu,i o problema ca nu lucrezi pe plaja cu ea  .
  Inca odata felicitari .
Numai bine  :hi:
Va salut! Am si eu o intrebare: detin doua prese manuale pt faguri artificiali,mentionez ca sunt din aluminiu, una din ele am inteles ca ar fi turnata pe la o fabrica din Bacau, poate stie cineva o topitorie, sunt interesat,am sa imprumut o presa pt a folosi ca matrita,pt fabricarea alteia,cei interesati astept un MP. Pace!

bucură-te de ce ai,nu fi nefericit pentru ce nu ai!(dar nu fi leneş!) KTA -SKI  0745789006 /mess:[email protected]  http://foreverapi.sunphoto.ro/

KTA-APIDORNA - Ski

#98
Citat din: marian sima din Martie 02, 2011, 06:06:47 PM
E prematur sa vorbim de productia de serie ,ca orice lucru care se baga pe piata ,presa trebuie testata ca sa indeplineasca niste conditii,acum este in teste ,am testat-o cu ceara in clocot si nu a patit nimic,am supus celulele la frecare si au rezistat ,dar mai sint multe alte teste de facut ,cind voi considera ca corespunde atunci va fi si pe piata ,referitor la pret ,aceasta presa e facuta cu materialele pe care le-am avut eu la indemina ,siliconul e fixat pe pal de mobila si dat cu silicon pe margine ca sa nu se umfle palul la umezeala ,dar am vazut la Dedeman un material asemanator palului dar rezistent la umezeala ,trebuie sa rezolv cu tava ,si sa aplic altfel siliconul pentru a intra mai putin,sper ca sa pot sa o pun in piata la un pret de 200 de ron.
Buna! Am mai postat un msj aici cu referire la o presa din aluminiu, poate stiti de cineva care ar mai  turna o presa din aluminiu, astept un MP, Pace!  ;)

bucură-te de ce ai,nu fi nefericit pentru ce nu ai!(dar nu fi leneş!) KTA -SKI  0745789006 /mess:[email protected]  http://foreverapi.sunphoto.ro/

KTA-APIDORNA - Ski

Citat din: romikele din Decembrie 12, 2011, 06:54:58 PM
La postarea videoclipurilor de pe youtube, sa da mai intai click pe iconita youtube, apoi "paste" la adresa filmului.
Se mai poate scrie intai linkul, apoi selectat cu mouse-ul si dupa aceea click pe iconita youtube.

Multumim de sfat ! :hi:
bucură-te de ce ai,nu fi nefericit pentru ce nu ai!(dar nu fi leneş!) KTA -SKI  0745789006 /mess:[email protected]  http://foreverapi.sunphoto.ro/

andrei_georgian

#100
CitatVa salut! Am si eu o intrebare: detin doua prese manuale pt faguri artificiali,mentionez ca sunt din aluminiu, una din ele am inteles ca ar fi turnata pe la o fabrica din Bacau, poate stie cineva o topitorie, sunt interesat,am sa imprumut o presa pt a folosi ca matrita,pt fabricarea alteia,cei interesati astept un MP. Pace!
sal!multumim pentru clip,sunt nelamurit cu un lucru: u esti dispus sa imprumuti  oricui o presa pentru a  o folosi c matrita?
Nu merge unde te duce drumul, mergi pe unde nu exista un drum si lasa o urma.

marius_vfp

salut,  acum nu stiu daca zic bine sau gresesc , presa defapt nu e matrita ea e un negativ(sau pozitiv), dupa parerea mea , fagurii rezultati sunt identici cu matrita noua ne-ar trebui un fagure dintr-un material rezistent la temperatura ,in care sa se poate turna orice material gen aluminiu sau silicon rasina epoxidrica etc.
cum fagurii din ceara nu rezista la tamperaturi mari e mai greu dar trebuie incercat .
spor la treaba.
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

jenica67

           Gresesti. Numai dupa o presa, se poate realiza, o matrita de turnare. Daca vrei sa folosesti fagurele drept plecare, trebuie sa realizezi doua matrite, una cu negativul si una cu pozitivul, ceea ce duce, la mai multe imperfectiuni.
Ar fi simplu, daca nu ar fi asa de complicat, sau ne pare numai noua ?

KTA-APIDORNA - Ski

Citat din: andrei_georgian din Decembrie 12, 2011, 08:53:38 PM
CitatVa salut! Am si eu o intrebare: detin doua prese manuale pt faguri artificiali,mentionez ca sunt din aluminiu, una din ele am inteles ca ar fi turnata pe la o fabrica din Bacau, poate stie cineva o topitorie, sunt interesat,am sa imprumut o presa pt a folosi ca matrita,pt fabricarea alteia,cei interesati astept un MP. Pace!
sal!multumim pentru clip,sunt nelamurit cu un lucru: u esti dispus sa imprumuti  oricui o presa pentru a  o folosi c matrita?
DA! de ce nu, mai ales daca mai stam de vorba si m-ai lamurit ca poti sa realizezi una identica ca ceea pe care ti-o imprumut ca si matrita, stii vorba aia: Toata lumea esti un hot, de hot se teme,etc, nu e si cazul meu.Pace! :hi:
bucură-te de ce ai,nu fi nefericit pentru ce nu ai!(dar nu fi leneş!) KTA -SKI  0745789006 /mess:[email protected]  http://foreverapi.sunphoto.ro/

andrei_georgian

am reusit si cu partea cealalta, bn a 3-a oara..... :P
Nu merge unde te duce drumul, mergi pe unde nu exista un drum si lasa o urma.