presa de faguri din silicon

Creat de marian sima, Martie 02, 2011, 02:47:38 PM

« precedentul - următorul »

pharaonu75

Daca tot ai expus intreg procesul tehnologic, spune si din ce era compusa emulsia aia pe care a uitat Liviu sa o adauge pe presa la finalul clipului! :rotfl: :rotfl:

Ai vazut ce se intampla daca nu il lasi sa lucreze linistit? :yellowcard:
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

Florin-braileanul (FlorinI)

Citat din: pharaonu75 din Iunie 25, 2011, 09:45:14 PM
Daca tot ai expus intreg procesul tehnologic, spune si din ce era compusa emulsia aia pe care a uitat Liviu sa o adauge pe presa la finalul clipului! :rotfl: :rotfl:

Ai vazut ce se intampla daca nu il lasi sa lucreze linistit? :yellowcard:

mai... ce ochi....
scoteti-i-as...

emulsia e din.... secret profesional a lui liviu
vreo 4-5 componente

poate va dezvaluie el "secretul"
http://florinbr.sunphoto.ro

Bee ... smart!, Bee ... happy!
Pentru prieteni: 0726.111.333

mape 48-petru manea


pharaonu75

Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

mape 48-petru manea

cam 5 % miere---eu mai puneam si putin ulei de f.soarelui si dadeam cu pensula

marius_vfp

salut , nevastamea foloseste apa distilata la fierul de calcat o fi buna?   se gaseste in supermarket la bidoane de 5 litri ( nu bidoane la 5 l de apa plata ,este apa distilata chiar mai ieftina decat apa plata)
spor la treaba
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

bucovineanu

Nu e nevoie sa cumparam nici un fel de apa. Apa de ploaie e foarte buna si nu ne costa nimic.

Kov iulian

Pe acest site  http://www.termodeva.ro/index.php/publisher/articleview/frmArticleID/28/  am gasit urmatorul tabel , cel din poza de mai jos in care ni se arata diferentele intre diferite tipuri de apa , cu cit are conductivitatea mai mica cu atit ar fi mai lipsita de impuritati si minerale

marius_vfp

Citat din: MAPE 48 din Iunie 25, 2011, 10:00:37 PM
lapte 3,5 % sau zer + miere

si+ un pliculet de ceai parca se vede acolo in sita , interesant e ca totul trebuie sa fie filtrat deci o sita cat mai fina sa nu ramana impuritati in presa.
spor la treaba la toti ,vremea asta e numai buna de facut faguri .
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

bucovineanu

Eu folosesc numai zer caldut cu putina miere fara altceva si pot sa torn multe zeci de foi, fara sa am rebuturi.

Liviu.gh

Citat din: Florin-braileanul (FlorinI) din Iunie 25, 2011, 09:58:38 PM
Citat din: pharaonu75 din Iunie 25, 2011, 09:45:14 PM
Daca tot ai expus intreg procesul tehnologic, spune si din ce era compusa emulsia aia pe care a uitat Liviu sa o adauge pe presa la finalul clipului! :rotfl: :rotfl:

Ai vazut ce se intampla daca nu il lasi sa lucreze linistit? :yellowcard:

mai... ce ochi....
scoteti-i-as...

emulsia e din.... secret profesional a lui liviu
vreo 4-5 componente

poate va dezvaluie el "secretul"
Reteta emulsiei nu este un secret. Aceasta se prepara din apa de robinet, miere si alcool in parti egale la care se adauga o bucata mica de sapun de casa. La inceperea lucrului, se incalzeste apa cu miere si sapunul pina aproape de fierberea apei, dupa care se toarna in presa, pentru a o incalzi si se repeta operatia de 2-3 ori. Amestecul astfel realizat va face spuma, din cauza sapunului iar pentru a o elimina se adauga alcool. Pe masura ce realizam foile de fagure, emulsia se va consuma si se adauga proportional cite una din componente. Dupa ce incepem sa facem foile, emulsia nu se mai incalzeste separat , presa fiind fierbinte de la ceara. Ceara se pune la topit curata, fara apa. Dupa ce se topeste si va ajunge la temperatura optima (se va observa consistenta la curgere si culoarea), flacara aragazului se lasa foarte mica, pentru a mentine temperatura relativ constanta. In functie de temperatura cerii se obtine grosimea foii. Asta se obtine in timp dupa ceva experienta, totul e sa aveti curaj sa incercati.
   Oricum eu va doresc succes si sa nu dezarmati la primul esec !

Florin-braileanul (FlorinI)

bine ai reinceput sa postezi mai liviu....
sa te vedem mai activ de acum...

ai vazut ca nu e greu?
http://florinbr.sunphoto.ro

Bee ... smart!, Bee ... happy!
Pentru prieteni: 0726.111.333

Liviu.gh

Citat din: Florin-braileanul (FlorinI) din Iunie 26, 2011, 11:20:49 PM
bine ai reinceput sa postezi mai liviu....
sa te vedem mai activ de acum...

ai vazut ca nu e greu?
Multumesc pentru incurajari !... si sfaturi !

teo

eu dau prin razatoare 4 sau 5 cartofi dupa care storc bine conpozitia si folosesc lichidul respectiv , e farte bun nu se lipeste deloc

Liviu.gh

Citat din: teo din Iunie 29, 2011, 09:23:02 PM
eu dau prin razatoare 4 sau 5 cartofi dupa care storc bine conpozitia si folosesc lichidul respectiv , e farte bun nu se lipeste deloc
E foarte bine si foarte ieftin si mult mai simplu iar daca rezultatul este acelasi...merita incercat. Fiecare foloseste ceea ce a invatat si totusi promit ca data viitoare voi incerca emulsia prezentata de tine.
    Din cite-mi dau seama este doar o solutie de amidon !