presa de faguri din silicon

Creat de marian sima, Martie 02, 2011, 02:47:38 PM

« precedentul - următorul »

bucovineanu

Dureaza cam mult pana scoate o foaie, aprox 2 minute. Am observat ca asteapta pana se solidifica ceara din acel locas. Ma mirat faptul ca nu toarna nici un fel de emulsie pentru a "unge" presa.

mosunick

Am vazut la sarbi ceva asemanator, si se stropeste cu apa din recipient cu pompa de mana (proces tehnologic ca si la vermorel). Am vazut si la nemti aceeasi tehnologie da rin plus folosea un pistol cu aer pentru a desprinde foita de peretii de silicon ai presei.
"There is little difference in people, but that little difference makes a big difference. The
little difference is attitude. The big difference is whether it is positive or negative." - W. Clement Stone

marian sima

Cand racesti ceara fortat si in profunzime aceasta devine scoarta si nu se mai rupe.
Am sa va mai pun niste filmulete cu producerea foitelor de ceara,de maine incep lucrul la presa cu racire pe apa in trei zile e gata cu testarile.
Insa ce fac numai pe stuturile din bronz am dat 50 de lei ,costurile de productie sant mai mari.
Presa produsa acum ramane cea mai ieftina ,la 400 de lei e cea mai ieftina din Europa.
Eu nu ajung in strainatate dar o parte din ele ajung. =))

marian sima


marian sima


G. Iulian

Felicitări! Vorbim după salcâm de o presă.  :hi:  :hi:  :hi:  :-c

marian sima

O presa care realizeaza un fagure  putin mai mare decat faguri 1/1 din comert.
Pentru confectionarea ei a trebuit sa ajustez doua foite de ceara si sa le lipesc.

marian sima

x

Ionut Ursachi

Foarte frumos domnule Marian !! ^:)^
"O, nebune om pana cand te vei afunda  si ca o albina vei aduna bogatia ta , care degrab va pieri ca praful si cenusa ? Ci cauta mai vartos imparatia lui Dumnezeu ."
    Multa sanatate si respect !

oroles

Eu unul mentionez ca sunt interesat de o presa de-a domnului Marian.
Imi fac griji pentru un singur lucru: durata de exploatare. Este rezistenta? Cat timp poate fi utilizata? Nu prea am eu incredere in silicon si de aceea pun intrebarile astea. As fi preferat sa fie din aluminiu sau metal.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

romikele

Din moment ce doamnele nu-si fac griji despre silicon, nu ai de ca sa-ti faci tocmai tu probleme  :wink2:

oroles

Citat din: romikele din Mai 22, 2014, 12:33:46 PM
Din moment ce doamnele nu-si fac griji despre silicon, nu ai de ca sa-ti faci tocmai tu probleme  :wink2:
Da, am crapat de ciuda cand am vazut la tv ca toate pitipoancele si-au pus silicoane din banii mei virati la asigurari de sanatate. In urma cu 2 luni s-a dus sotia mea sa faca niste analize. Au refuzat sa i le faca deoarece in ultimile 6 luni  mai facuse alt set de analize. Ca sa nu mai spunem de banii furati pe spinarea bolnavilor de cancer. :(
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

sorinma

Citat din: romikele din Mai 22, 2014, 12:33:46 PM
Din moment ce doamnele nu-si fac griji despre silicon, nu ai de ca sa-ti faci tocmai tu probleme  :wink2:
Doamnelor  oricum in timp le vine idei sa mai schimbe cite ceva pe la silicon...dar albinele parca pastreaza forma de ceva timp ... :P
Cu cat stii mai mult, cu atat iti dai seama ca stii prea putin ...George Calinescu
Adevarul este rareori pur si niciodata simplu...Oscar Wilde

crisian-nicolae

Dom.Sima cit mai este o presa ,ma intereseaza sa achizitionez una simpa fara racire .

marian sima

Presa fara racire are acelasi pret 400 lei.

Insa momentan sant prins rau in treburi , ba trebuie sa onorez doua comenzi de prese cu racire pe apa si una simpla.
I-mi cer scuze la apicultori pe care i-am intarziat cu onorarea comenzilor.

Trebuie sa rezolv si pe cineva cu niste faguri din bulgaria ,am fost de doua ori si ne faguri ,sper ca astazi sa gasesc.

Referitor la silicon,presa este ca orice lucru daca ai grija de el  si lucrezi corespunzator il ai,pentru prese se ofera si servis astfel incat fetele de silicon se schimba contra sumei de 100 de lei.