presa de faguri din silicon

Creat de marian sima, Martie 02, 2011, 02:47:38 PM

« precedentul - următorul »

marian sima

Cu silicon sanitar Contakt ,e un silicon mai subtire care permite o mulare buna a foitelor.

Bătrânul

Azi am primit CADOU o presa de la MARIAN SIMA asa cum mi a promis mai demult. . Zilele astea am sa incerc cum functioneaza si am sa pun poze . (nu-i asa Marian ?  :wink2:)

marian sima

Nea Batrane de ce te grabesti,nu stii ca cine se grabeste imbatraneste. :rotfl: :rotfl: :rotfl:

Bătrânul

Ai dreptate . Nu le arat ca sa nu ma invidieze !   :ok:

Marius-ursulakhe

Domnule marian sima cati facuri ati facut din un kg ceara?
Intreb ca am intales si eu de pe forum ca cu unele prese ies 11 faguri altele 9 si iese foita ma groasa
Va deranjez cu intrebarile mele pt ca spre viitor sper si eu sa imi permit o astfel de presa de la dumneavostra
Felicitari pt creatia dumneavostra cu care incercati sa ne ajutati sa nu ne mai belesca nimeni pe noi apicultori si sa fim siguri ce fel de faguri bagam la albinutele noastre dragi

marian sima

Nr de faguri este dat de temperatura ceri si controlul temperaturi o plita cu termostat ajuta sa obtii faguri la gramajul pe care-l doresti.
Eu am facut si faguri sub 100 de gr si peste insa c-am la 105 gr se lucreaza.

Bătrânul

   ursulakhe ! Marian glumeste cu tine . Tocmai aici e sectretul lui. Presa este cu grosime uniforma si reglabila !!! Ca orice producator si el e cu secretomania.  :razz: :hi: :thanks:

marian sima

Ursulache urmareste acest filmulet de la minutul 6.
Marin vorbeste de racirea presei cu apa e esentiala aceasta racire insa cine are o tavita cu apa rece linga el si pune presa pe luciul apei fara sa o scufunde obtine un fagure pe care-l demulezi fara grija deoarece se intareste.

Mare atentie trebuie sa se dea si mesei pe care se lucreaza ,daca este o masa din material care fura caldura ,aceasta caldura este apoi retransmisa presei . Am sa pun mai multe filmulete exemplificative cand am timp .

Ma tem insa ca peste comenzile pe care le am va veni alt val de comenzi si se alege praful de alte proiecte pe vreau sa le realizez.

Presa de fagurii artificiali.

Marius-ursulakhe

Multumesc frumos domnule Marian de explicatii si sa stiti ca ar fii de folos acele filmulete explicative daca aveti timpul necesar sa il faceti  :thanks:  =D>   ^:)^   :)

marian sima

Comenzile sant inchise pe 3 saptamani trebuie sa onorez comenzile comenzile prmite si cand o sa am timp am sa mai pun si filmulete.

cipik

Am citit toate postarile si nu am vazut ce tip de silicon folosesti, doar ca este unul neaderent? Multumesc
Zambeste, maine poate fii mai rau.
http://prepelitebucuresti.sunphoto.ro/

marian sima

Cipik eu am mai livrat informatii si am fost acuzat ca copiez desi in josul pagini spuneam clar de unde este informatia,mi sa trimis mesaj cu;Ba tu te dai de destept si alte chestii.

Asa ca istetilor informatia nu le-a folosit la nimic si drept multumire am capatat un soi de remarci.

Daca vorbesc de anumite chestii iar mi s-ar spune ca fac pe desteptul sau pe cine stie cine copiez,ba siliconul e scump se foloseste gramaj stric si daca cineva strica concentratia si arunca bani pe geam vina cade pe mine ca nu i-am spus concentratia corecta .
Siliconul este unul pentru lucrul cu ceara,restul te descurci.

edy_mh

Citat din: cipik din Decembrie 07, 2013, 12:03:06 AM
Am citit toate postarile si nu am vazut ce tip de silicon folosesti, doar ca este unul neaderent? Multumesc
Sunt 30.000 de feluri de silicon... si cu uscare rapida....si cu uscare mai lenta....cu putere mica de lipire.... si lipire puternica pe orice material.....etc..... de la 6 lei la 30 lei. Eu le-am gasit in magazinele mari Dedeman, Bricostore. Vezi care consideri ca iti foloseste si ai rezolvat problema. Eu am urmarit cum a facut acel turc presa si am facut o replica mica de 3 cm - pentru ca sunt zgarcit - si pot sa iti spun ca a mers foarte bine cu silicon sanitar simplu, tre sa ai mare grija cand "ungi" foita de fagure sa acoperi foarte bine celulele, o pui la cuptor si vei vedea ca ai presa de silicon. Sa nu uit... eu am lasat acest sandwich 24 de ore la uscat, dupa care la cuptor. Ramane doar sa te hotarasti la tipul de silicon pe care il vei aplica pe suportul presei.
Cu rabdare le facem pe toate. Succes
Nimeni nu s-a nascut invatat, asa ca ai rabdare cu bobocii.
Totusi sa nu uiti.. si bobocii cresc.

http://edymh.sunphoto.ro/Apicultura

cipik

Este un tip de silicon care nu se vopseste, dala ma batea gandul, ma gandesc ca daca nu adera vopseaua nici altele nu adera.
Oricum fiecare face ce vrea si cum considera cu vede si aude.

Marian, poti trimite PM.
Zambeste, maine poate fii mai rau.
http://prepelitebucuresti.sunphoto.ro/

edy_mh

Tu te gandesti sa nu adere ceara pe el?
Nimeni nu s-a nascut invatat, asa ca ai rabdare cu bobocii.
Totusi sa nu uiti.. si bobocii cresc.

http://edymh.sunphoto.ro/Apicultura