presa de faguri din silicon

Creat de marian sima, Martie 02, 2011, 02:47:38 PM

« precedentul - următorul »

marian sima

Am uitat si este un lucru esential,faguri de la bulgari au celula mai adinca albina ii creste un pic mai repede dar sint mai strimti cu 3 mm,cine doreste un anume model poate sa spuna eu am sa caut faguri de firma respectiva si presa va copia modelul respectiv.

Hermannstadt

In primul rand felicitaro pt presa  :bravo: .

Ma intereseaza si pe mine o presa de genul, dar doar de prin luna iunie, iulie.

Oricum o sa ne auzim cel mai bine cu o luna, luna jumate inaite, eu o sa mai am ceva drumuri prin Bucuresti si posibil sa stabilim o data can ne putem vedea si rezolva livrarea.

Numai bine!
:hi: :hi: :hi:

Cand esti mort, nu stii ca esti mort.Este greu doar pt ceilalti.La fel si cand esti prost. Phillippe Geluck
http://hermannstadt.sunphoto.ro/

marian sima

Multumesc pentru felicitari insa o  rugaminte puteti sa ma contactati pe privat .
Aici sa discutam despre obtinerea fagurilor cu aceasta presa ,eu am sa fac alt filmulet si sa il pun pe aici,dar trebuie sa fac alte prese ,cineva din Giurgiu a venit dupa presa nu am mai avut i-am aratato pe a mea si a zis dami-o mie ca tu i-ti faci alta.
Azi ma duc dupa materiale si am sa fac prese sa am si pe stoc.

romikele

Citat din: marian sima din Martie 04, 2013, 08:55:13 AM
...
Azi ma duc dupa materiale si am sa fac prese sa am si pe stoc.

Sper ca intra si a mea in lucru  :wink2: ... daca ai receptionat mesajul cu comanda, daca nu il repet!  :hi:

marian sima

Sa receptionat tot ,deja m-am apucat de treaba ,luni va pun presele si miercurea viitoare le primiti.
Cei din Giurgiu sint asteptati la mine sau ne intilnim in oras .

balasbebe

Daca se poate fura putina meserie nu strica.
As dori sa-mi spui din ce material este forma respectiva. Am vazut ca exteriorul este din tabla, dar nu stiu din ce sunt acele hexagoane.

bucovineanu

Din silicon asa cum rezulta din titlul topicului.  :smile:

balasbebe


pharaonu75

Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

marian sima

Ma faceti sa zimbesc ,daca a-ti sti cite covorase pentru masina am cu model de foita de ceara :smile:cite materiale am stricat pentru a ajunge la un rezultat,ca  lucrind mai mult mai aduc cite o imbunatatire si presa de ieri difera de cea de miine ,dv cind mergeati la culcare inchideati ochi si va culcati eu ma gindeam unde am gresit si ce trebuie sa modific.
Ultima matrita este o combinatie intre doua feluri de silicoane ,combinatie in sensul sabiei japoneze adica un silicon il acopera pe altul si nu o combinatie de amestec.
In orice caz eu aici am cerut un pret rezonabil cine doreste sa i-si faca propria presa va cheltui muult mai mult dar puteti sa incercati. :D
Deocamdata lucrez in serie mica (nu stiu daca v-oi lucra cindva in serie mare)si nu pot spune ca sint meserias ca sa-mi furati meseria, :).
Va salut.









balasbebe

Siliconul costa cel putin 100 de lei. Unde mai pui munca sa-l faci etc............
Tot cu Marian o sa avem noroc.

istodorescu vasile

salut marian tot respectul pentru ce ti-ai propus sa realizezi este destul de complicat sa faci o astfel de presa si pretul la care le vinzi mi se pare mai mult decit rezonabil. am vazut  intr-un videoclip la buletinul lui marin un model de  presa pentru faguri cu tava in fata iar surplusul de ceara cadea in acea tava cu apa .dupa parerea mea se lucreza mult mai usor si mai repede cu acel model de presa daca ai putea face acel model m-ar interesa si pe mine fiindca as face fata  cu ea necesarului de faguri cam 60 kg pe sezon. nu as discuta pretul.  dupa cum spunea un coleg mai inainte precum platesti manopera si cumperi faguri gata facuti,  dupa mine nu este chiar asa pentru ca de unde cumperi iei ce ti se ofera , in schimb daca ii faci acasa folosesti ceara ta un lucru foarte important cind te gindesti ca fiecare pune orice in ceara pe care o da la schimb sa fie cit mai multa la cintar succes in continuare : :

G. Iulian

Mariane dacă mai faci și la sfârșitul sezonului aș dori și eu o presă, ține-m legătura, până atunci sănătate multă și spor la treabă și la bani.

tassevasi

  Dupa cite am inteles eu ,presa lui Marin din serbia   este din aluminiu ,si a lui Marian S din silicon .
   

istodorescu vasile

eu nu m-am referit la presa lui marin ci la pagina 54 din buletinul apicol al lui marin gasiti un videoclip cu un sirb sau rus ce o fi ce foloseste o presa din silicon