presa de faguri din silicon

Creat de marian sima, Martie 02, 2011, 02:47:38 PM

« precedentul - următorul »

andrei_georgian

Spor la lucru si asteptam un video cu proba, ca poate ma convingi si pe mine sa ma inscriu la una :hi:
Nu merge unde te duce drumul, mergi pe unde nu exista un drum si lasa o urma.

vranceanul

 Multumesc mult, azi am primit presa ^:)^. Urmeaza proba practica, dar nu-mi fac probleme, am ceva inemanare (talent :smile:) sanatate si mult spor.. :hi:
Are omu* ceva in cap, doar nu se scarpina degeaba!

cosmin30

si eu am intrat in posesia unei prese ieri. desi nu am incercat-o inca mi-a placut faptul ca am gasit niste urme de ceara pe ea (semn ca mesterul a facut o proba inainte de a o ambala). multumesc

KTA-APIDORNA - Ski

Am sa-i fac oleaca de reclama D-lui Marian Sima pe aceasta cale si sa-l felicit pentru presa facuta si testata de mine. Rezultatul se vede in poze... :wink2: :thanks:
bucură-te de ce ai,nu fi nefericit pentru ce nu ai!(dar nu fi leneş!) KTA -SKI  0745789006 /mess:[email protected]  http://foreverapi.sunphoto.ro/

marian sima

#214
Nu-i nevoie de reclama sint cerinte pentru prese ,cind scade cerinta mai bag si eu pe alte anunturi dar nu a fost cazul si asa sint ramas in urma am promis 2 prese pentru sponsorizare si dabia astazi a-m avut timp sa umblu la ele.
Astazi lucrez si la a doua presa a ta am conceput-o in alt mod ,m-am gindit sa o fac in alt mod ca sa nu acumuleze caldura si poate ii bagi si o racire prin ventilatie.


marian sima

In imagine este un ventilator mic ,trebuiesc doua ventilatoare mai mari ,unul pe partea de jos (care este identica cu paretea de sus decit ca este fara miner) si unul sus.
Am cautat placa de aluminiu stil nai (cum sint cele din policarbonat dar nu am gasit).
Caut si niste tavite din inox si nu gasesc dimensiunea dorita.
Daca gasesc scurtez timpul de fabricare a-l preselor ,fac mai multe si poate ajung si eu pe la un tirg apicol .
Asa fac 10 prese pe saptamina lucrind 2-3 zile si pina la ora 00;00 cere unul altul si la tirg cu ce sa ma duc.

alpha

Arata f. bine dar vad ca ai problme in ce priveste dezlipirea fagurilor.Eu am presa nemteasca din aluminiu(an fabr.1957 ca si centrifuga) si m-am chinuit cu de toate pentru a nu se lipi fagurii. Te sfatuiesc sa badijonezi(ungi) fetele presei cu putin ulei alimentar si apoi in partea de jos sa torni putin sirop din apa si miere pe care il scurgi apoi(sirop rece) si dupa aceea torni ceara.Siliconul ar trebui sa dea randament mai bun decat aluminiul.Nu stiu cum sa fac sa iti dau nr. de telefon pentru a discuta mai mult.Am facut faguri si la valt deci am ceva experienta. Poate ne auzim la un tel.

bogiltin

vreau si eu sa iau legatura  cu domnul marian sima pt o presa cum pot lua legatura?

marian sima

Am pus nr de tel in josul pagini .
Cit despre cea ce spune colegul Alpha cu dezlipirea fagurilor,cred ca va referiti la ultimul filmulet in acel filmulet vedeti un prototip facut de mine din materiale ramase de la primele prese,prese care erau facute din alt tip de silicon ,de ceva timp folosesc silicon cu caracteristica de a nu adera la materialul turnat (respectiv ceara)foita se dezlipeste foarte usor sint momente cind se dezlipeste si singura.
Primul tip de silicon lucra bine cind temperatura ceri avea aproximativ 80 de gr ,ultimul tip de silicon lucreaza bine si la temperaturi mai mari.

Asa ca nu este nevoie de ulei ,zerul este deajuns.
Cine doreste sa lucreze mai bine topeste ceara in apa de ploaie sau distilata si foloseste la topire un vas bain-marie astfel ceara nu mai devine sapunoasa si i-si pastreaza caracteristicile.

  Presa pe care o fac pentru colegul KTA va fi diferita de prototip prin tipul de silicon folosit ,blaturile care vor capta caldura mai putina si care se racesc mai usor ,lateralele nu vor fi din lemn deoarece lemnul se umfla si capacul presei e ridicat si coborit mai greu ,materialul folosit pe margine va fi siliconat pentru o cit mai buna etanseizare si presa va fi mai usoara.
Cind e gata pun un filmulet,mai puneam eu si altele dar in atelier este frig si ceara se intareste repede.

tye

superbe lucrari, vreau si eu o presa daca se poate. Multumesc anticipat!

marian sima

Salutari.
Aveti un mesaj pe privat.

tye

A ajuns coletul, lucrare superba si unde sa mai pui ca a fost si incercata. Multumesc mult si multa sanatate!

andrei_georgian

ieri am primit presa de la marian, pot sa spun ca nu ma asteptam sa arate asa bine, azi am si incercat-o si sunt foarte multumit de cum ies fagurii,  :bravo: marian :hi:
Nu merge unde te duce drumul, mergi pe unde nu exista un drum si lasa o urma.

KTA-APIDORNA - Ski

Tot respectul pt. Nea Marian !!!! :hi:
bucură-te de ce ai,nu fi nefericit pentru ce nu ai!(dar nu fi leneş!) KTA -SKI  0745789006 /mess:[email protected]  http://foreverapi.sunphoto.ro/

G. Iulian

Cum am aceeași vârstă cu Marian bag mâna în foc că își dorește să îi spuneți Marian și nu Nea Marian. Dacă greșesc să fiu corectat.  :hi:  :hi:  :hi: