Cum ne aparam de prigorii

Creat de Popescu Gheorghe, Septembrie 12, 2010, 11:06:19 PM

« precedentul - următorul »

cristipep

Intr-un fel sau altu asta este ciclu vietii ne place noua sau nu .......au si ele rolul lor pe lumea asta.Eu sunt de parere sa folosim pungi ,sa batem in cratiti,un zmeu,orice dar sa nu le omoram.

cipriene

cristi, ai si tu dreptatea ta!
tot ce a lasat Dumnezeu este bun dar, asta nu inseamna ca sobolanii, tantarii, moliile, .... prigoriile nu trebuie combatute. :wink:
Ajunge zilei rautatea ei! (Matei 6, 34)

cristipep

Atata timp cat ne invadeaza ........sa ne fie cu iertare dar....faci o "selectie" cu creaturile astea, normal , ca doar nu o sa ajungem sa le dam la prgorii cate 2 rame de albine diurna, la sobolani sa manance cu noi la masa sau pe sub masa si pe tantari sa ne perfuzeze sangele ca la banca de sange, ar fi culmea.  :D

cipriene

asta vara m-a sunat paduraru sa-mi spuna ca am o problema la stupi. am lasat totul si m-am dus sa vad ce problema am. fiecare stup gazduia deasupra cate o prigorie, nu mai vorbesc de cele care erau prin copaci.
nu stiu daca a fost invazie dar eu asa am considerat. nu am omorat nici una (ca nu aveam cu ce) dar tot ce am putut sa fac a fost sa le mut, sa le tot mut si de prigorii tot nu am scapat.
deci....
Ajunge zilei rautatea ei! (Matei 6, 34)

cristipep

Normal , cand au dat de mancare...si multa....e jale cu ele.

cipriene

deci, cum ne aparam de prigorii?
alte idei?
Ajunge zilei rautatea ei! (Matei 6, 34)

Fane

Aștept cu nerăbdare și eu acest răspuns sau chiar idee, invenție, etc.

die furrer

pasari sunt peste tot in tara si in lume
nu prea avem ce face asta e natura
dar nu cred ca fac chiar asa mare mare paguba mai mare face omul
si prin stupina mea zboara cite unul dar nu ma deranjeaza ca doar no sa prinda chiar matca :) sanse sunt nu e imposibil :bzz: :zzz:

justy

Eu am pus CD uri prin copacii din imprejurimi, am auzit pe la altii metoda, nu stiu cat e de buna. Pe de alta parte am auzit una mai sadica. pe o sarma intinsa in fata stupinei a legat ata de pescuit cu carlige de prins peste in care a pus trantori sau albine moarte. cica e foarte eficienta metoda, insa .....

cristipep

Cand stupina este atacata ca in film ......vezi linkul de mai jos.....nu mai ai ce sa le faci.......doar sa ai o arma de vanatoare si sa incepi sa le iei la tinta............


http://apibio.ro/Videoteca/video/1088_Stupina-atacata-de-prigorii


bio

..este o actiune de moment chestia cu impuscatul prigoriilor.

Impustii poate citeva zeci de prigorii dar cum ai plecat prigoriile apar din nou.

Cred ca trebuie cautata o modalitate tehnica, ceva aparat de alungat pasarile cum c5red ca s-ar folosii in zona aeroporturilor.


SA fie ceva care sa fie mereu in zona stupinei, sa acopere un perimetru mare care sa protejeze albinele care sunt plecate pe cimp dupa cules.

cristipep

Asa ceva...........acest model are si senzor de prezenta..care bate doar la 10-15 m, inregistrarea este cu sunetul facut de uliu parca si vultur , se pot face anumite reglaje de sensibilitate a senzorului si ajunge undeva in jur de 300Ron , se gasesc si in romania. Am sa cumpar si eu asa ceva sa incerc la ciori in prima faza.



serban


Closcutz

Un coleg apicultor mi-a relatat că ar fi bine sa încercăm cu ,,lipici pt șoareci și șobolani" aplicat pe niște suporți de lemn puși strategic. Cică ar face ravagii...

Gigiatat

Nu strica niste petarde care arunca jeturi luminoase.Acum sunt la liber,pana la Anul Nou.Apropo:La multi ani!